Natłok plotek związanych z przenosinami Mateusza Żukowskiego do Legii, nakłonił mnie do analizy transferów, przeprowadzonych w ostatniej dekadzie, na linii Legia - Lechia z trzech perspektyw: Lechii, Legii i Piłkarza. Jeśli dany zainteresowany zyskał na transferze dostaje +, jeśli stracił -. Przy podsumowaniu plusy i minusy zamieniają się w punkty (+ = 1 | - = -1), by jasno stwierdzić, kto zyskał na tych wszystkich ruchach.

Legia Lechia

Jakub Kosecki 11/12 [wypożyczenie]

Przyszedł do Lechii po bardzo udanym okresie w ŁKS-ie. Zagrał tylko w ośmiu spotkaniach, robił zawsze trochę wiatru. Konkrety dał jednak tylko w jednym spotkaniu z Podbeskidziem (2 bramki). Legię to zdołało przekonać i został cofnięty z wypożyczenia. Lechia próbowała nawet ściągnąć Koseckiego na stałe do Gdańska, ostatecznie oferta wymiany przedstawiona przez Legię (Traore za Koseckiego) była zbyt wygórowana.

Lechia - Legia + Piłkarz +

Aleksander Jagiełło 13/14 [wypożyczenie]

Przygoda Jagiełły w Gdańsku była nad wyraz krótka. Legia wypożyczyła go z myślą, że będzie drugim Koseckim, który ogra się w Lechii i przygotowany pójdzie do Legii, a ona zbije na nim majątek. Ten plan się nie udał, ponieważ okazał się za słaby na nasz klub i zagrał tylko w 3 spotkaniach. Legia po połowie sezonu cofnęła go z wypożyczenia i trafił na takiej samej zasadzie do Podbeskidzia.

Lechia 0 Legia - Piłkarz -

Łukasz Budziłek 14/15 [transfer (ok.400 tysięcy zł)]

Jeden z dwóch bramkarzy wymienionych w sprawie powrotu do Gdańska. Ostatecznie trafił do nas Michał Buchalik. Może było to związane ze średnimi wspomnieniami z czasów gry Łukasza w Lechii. Po prostu nie był to dobry transfer w naszym wykonaniu. Kupiliśmy perspektywicznego piłkarza, którego szybko spaliliśmy. Legia za to łatwo zarobiła gotówkę.

Lechia - Legia + Piłkarz -

Daniel Łukasik 14/15 [transfer (ok. 3 mln zł)]

Wychowanek Legii trafił do Lechii w czasie przejęcia klubu i ściągania do Gdańska wagonów piłkarzy. Jeszcze rok wcześniej transfer podstawowego, w miarę młodego piłkarza Legii do ligowego rywala, byłby mocno szokujący. Ten rok był jednak wyjątkowy i Lechia brała największe "perełki". Co nie przyniosło równomiernych oczekiwań, ale to temat na oddzielny tekst. Daniel przetrwał wszystkie mocne zmiany w klubie. Rozegrał prawie 150 spotkań w naszych barwach i przyczynił się jawnie do największych sukcesów Lechii w ostatnich latach.

Lechia + Legia + Piłkarz +

Konrad Michalak [transfer (0 zł)]

Wysłany przez Legię w rozliczeniu za Pawła Stolarskiego. W Warszawie był bez większych perspektyw, nikt w klubie nie posiadał na niego jakiegoś pomysłu. Trafiając, jednak do Lechii odżył i zaczął grać na poziomie Ekstraklasy, co starczyło do trafienia do Akhmata Grozny za ok. 6 mln zł.

Lechia + Legia - Piłkarz +

Lechia dla piłkarzy Legii?

Transfery do Lechii dla piłkarzy, okazywały się pozytywne, ponieważ bilans zysków i strat wynosi 1 na plusie. Zapraszamy więc jakościowych piłkarzy Legii do Gdańska.

Lechia Legia

Ariel Borysiuk 15/16 [transfer (ok 3 mln zł)]

Do Lechii przychodził z podkulonym ogonem po nieudanej przygodzie w Niemczech. Najpierw trafił do nas na wypożyczenie, później zdecydowaliśmy się transfer definitywny. W Gdańsku odbudował swoją formę i po półtora roku gry poszedł do Legii, gdzie długo nie zagrzał miejsca, bo po pół roku wykupiło go angielskie QPR za dwukrotność tego co Legia zapłaciła Lechii.

Lechia - Legia + Piłkarz +

Stojan Vranješ 15/16 [transfer (ok 1 mln zł)]

W Lechii był bardzo solidnym piłkarzem, ale na pewno nie był czołówką ligi. Ogromne było zaskoczenie, gdy Legia skusiła się na już wtedy wiekowego Chorwata. Ostatecznie przygodę Stojana w Legii można opisać jako pasmo niepowodzeń nie tylko na boisku, bo przecież każdy z nas pamięta wypowiedzi Vranješa o Lechii. Wszystko to poskutkowało tym, że stał się on karykaturą piłkarza.

Lechia + Legia - Piłkarz -

Paweł Stolarski (ok. 2 mln zł)

Po solidnym sezonie w Lechii ówczesny 21-latek dostał propozycję przejścia do Legii. Oczywiście z niej skorzystał. Kibice, działacze i sam piłkarz, obiecywali sobie dużo po tym transferze. Ostatecznie wyszło kiepsko. Stolarski stał się memem wśród kibiców i ostatecznie był najpierw głębokim rezerwowym, aż został oddelegowany do Pogoni, gdzie jego sytuacja zbytnio się nie zmieniła.

Lechia + Legia - Piłkarz -

Filip Mladenović (0 zł)

Przychodził jako piłkarz do odbudowania, to udało się dość szybko i Filip stał się czołówką ligi. Jak wiadomo Lechia, od pewnego czasu, stara się być odpowiedzialna finansowo i nie mogła sobie pozwolić na przedłużenie kontraktu Mladenovica, który wymagał trochę za dużo pieniędzy. Oba podmioty rozstały się w pozytywnej atmosferze. Po odejściu okazało się, że Mladenovic trafił do obecnego Mistrza Polski. Wszystko wydawało się w tym transferze grać, ale po bardzo dobrym zeszłym sezonie nadszedł sezon 21/22, gdzie Serb, jest największym rozczarowaniem całej ligi.

Lechia - Legia 0 Piłkarz-

Legia dla Piłkarzy Lechii?

Tutaj jest już chłodniej, nasze termometry wskazały -2° przy czterostopniowej skali. Przez klimat i wyżej podane przypadki, nie zalecamy piłkarzom Lechii przenoszenia się do Warszawy.

Podsumowanie:

Zacznijmy od Lechii, uzyskaliśmy wynik równy 0. To dobrze podsumowuje nasze wszelkie bezpośrednie kontakty z Legią. Były przygody lepsze i gorsze, w niektórych przypadkach zyskaliśmy np. pieniądze czy piłkarza. Czasem również straciliśmy gotówkę, jak i czas przełożony na niektórych niewartych tego piłkarzy. Legia okazała się tu wygranym z jednym punktem na plusie. Pokazuje, że to ekipa z Warszawy zyskiwała więcej na ruchach na linii Legia-Lechia. Wszystkie wyniki, wskazują na to, że z Legią w czysto transferowych sprawach możemy się traktować neutralnie.