Biorąc pod uwagę częste, dziwne działania tzw. "stróżów prawa", SKLG przekazało nam zbiór przepisów i porad, które mogą okazać się pomocne dla kibiców, szczególnie tych przemierzających Polskę za naszą Lechią. Warto też zapoznać się obowiązującym regulaminem wyjazdowym.
Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z poniższą treścią.
Regulamin wyjazdowy
Zapisy:
- Nie podajemy na stronach internetowych miejsca i godziny wyjazdu. Każdy zostanie o tym poinformowany podczas zapisów.
- Podczas zapisów każdy zobowiązany jest pokazać dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport).
- Organizator ma prawo do odmowy zapisania na listę wyjazdową/na transport zorganizowany, bez podania przyczyny.
- Organizator ma prawo zwrócić pieniądze i odmówić wyjazdu danej osobie, nawet na miejscu zbiórki, bez podania przyczyny.
Jazda:
- Nie wsiadamy do środków transportu do momentu wyrażenia na to zgody przez organizatora.
- W przypadku spostrzeżenia jakichkolwiek uszkodzeń w środku transportu, natychmiast zgłaszamy to organizatorowi.
- Za wszelkie powstałe podczas podróży szkody płaci sprawca, który dodatkowo, w przyszłości, traci możliwość jazdy zorganizowanym transportem oraz musi liczyć się z opuszczeniem środka transportu niezależnie od miejsca, w którym się on znajduje.
- LICZBĘ, MIEJSCE oraz CZAS postojów wyznaczają organizatorzy.
- Wyzwiska oraz obelgi skierowane do przewoźnika lub organizatora stanowią podstawę do natychmiastowego opuszczenia środka transportu przez sprawcę, bez możliwości ubiegania się o zwrot kosztów przejazdu.
- Kategorycznie zabrania się spożywania alkoholu w pierwszą stronę podróży. Jeżeli chcesz pić, to idealnym miejscem jest pub.
- Niewpuszczenie na mecz ze względu na nadmiar wypitego alkoholu wiąże się z brakiem możliwości zapisania na kolejne mecze wyjazdowe.
- Na mecze jeździmy tylko i wyłącznie w barwach Lechii, naszych zgód, bądź fanklubów.
- W przypadku jazdy własnym transportem, kategorycznie zabrania się wywieszania na zewnątrz barw klubowych. W przypadku ich utraty będą wyciągane BARDZO SUROWE konsekwencje.
- Na wyjazdach dopingujemy wszyscy. Jeżeli nie jesteś zainteresowany dopingiem, to zostań w domu.
Postanowienia końcowe:
- Jadąc na wyjazd reprezentujesz Lechię. Pamiętaj, by reprezentować ją godnie.
- Podczas całego wyjazdu obowiązuje kategoryczny zakaz rozmowy z policją i ochroną. Do tego są wyznaczone odpowiednie osoby!
- Na pojedyncze wyjazdy może zostać stworzony osobny regulamin; postanowienia regulaminu szczególnego zastępują odpowiednie postanowienia niniejszego regulaminu.
- Każdy uczestnik wyjazdu winien posiadać ważny dokument tożsamości w celu wylegitymowania się nim przy wejściu na stadion.
- W przypadku zawrócenia z trasy lub innych przyczyn niezależnych od organizatora koszty wyjazdu nie będą zwracane.
- Zapisanie na wyjazd jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego regulaminu.
Stowarzyszenie Lwy Północy
ZATRZYMANIE
Istnieje kilka sposobów zatrzymania – na podstawie kpk (zatrzymanie procesowe podejrzanego o przestępstwo), na podstawie ustawy o policji (tzw. zatrzymanie prewencyjne) i inne (np. Do wytrzeźwienia). Najistotniejsze z punktu widzenia kibica są pierwsze dwa.
Policja ma prawo zatrzymać osobę, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się, albo zacierania śladów, albo iż nie będzie można ustalić jej tożsamości (art. 244 kpk).
Zatrzymanie może trwać maksymalnie 48 godzin. W tym czasie zatrzymany musi być przekazany do dyspozycji Sądu, który zaś ma 24 godziny na rozstrzygnięcie, czy zastosować w sprawie tymczasowe aresztowanie.
Zaraz po zatrzymaniu zatrzymanego należy poinformować o:
- przyczynach zatrzymania;
- przysługujących prawach – w tym prawie do żądania adwokata; (art 244 § 2 kpk)
W rzeczywistości dawana jest kartka z drobnym drukiem, z opisanymi przepisami i prawami zatrzymanego, którą musimy podpisać.
Zatrzymany ma prawo złożyć wyjaśnienia, lub złożyć oświadczenie do protokołu który jest sporządzany z zatrzymania (244 § 3 kpk);
Zatrzymany ma także prawo do kontaktu z adwokatem "w dostępnej formie" (art. 245 kpk).
Na zatrzymanie przysługuje zażalenie, składane na zasadach ogólnych – czyli w ciągu 7 dni, składane do Sądu (Rejonowego) za pośrednictwem organu, który dokonał zatrzymania (art. 246 § 1). W zażaleniu żądamy zweryfikowania zasadności, legalności i prawidłowości zatrzymania. Oprócz merytorycznego odniesienia się do sprawy wskazujemy także brak przesłanek zatrzymania z art. 244 kpk.
Policjanci mają prawo zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia (art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o policji). Osobie takiej przysługują takie same uprawnienia, jak zatrzymanej na podstawie kpk.
Zatrzymanie osoby może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne. Osoba zatrzymana w tym trybie może być okazywana, fotografowana lub daktyloskopowana tylko wtedy, gdy jej tożsamości nie można ustalić w inny sposób. W razie potrzeby należy ją poddać badaniu lekarskiemu lub udzielić pomocy medycznej (art. 15 ust. 3, 4, 5 ustawy o policji).
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE
Tymczasowe aresztowanie następuje celem zabezpieczenia toku postępowania, gdy zachodzi obawa ucieczki, ukrywania się, lub matactwa w sprawie, w szczególności gdy istnieje wysokie zagrożenie karą. Decyduje o nim sąd. (Art. 258 kpk, art. 250 § 1 kpk). Jeżeli zatem sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, oznacza, że istnieją jakieś dowody je uzasadniające.
USTAWA O POLICJI
Policja ma możliwość legitymowania w celu ustalenia tożsamości (art. 15 ust 1 pkt 1 ustawy o policji)
Policja może zatrzymywać osoby w trybie kpk i prewencyjnie (art. 15 ust 1 pkt 2i3 ustawy o policji)
Policja może dokonywać kontroli osobistej, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary. (art. 15 ust 1 pkt 1 ustawy o policji).
Czynności policji powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszające dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte. (art. 15 ust. 6 ustawy o policji). Na sposób prowadzenia czynności przysługuje zażalenie do miejscowo właściwego prokuratora (art. 15 ust 7 ustawy o policji).
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 141, poz. 1186) wskazuje natomiast, iż:
- Policjant, który przystępuje do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień jest obowiązany podać swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej;
- Policjant nieumundurowany przy wykonywaniu uprawnień, okazuje ponadto legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, umożliwia odnotowanie danych w niej zawartych;
- Po zakończeniu wykonywania czynności służbowych, policjant ustnie informuje osobę, wobec której czynności te podjęto, o prawie złożenia zażalenia do właściwego miejscowo prokuratora na sposób przeprowadzenia tych czynności.
Źródło: Lwy Północy