Historia Stowarzyszeń Kibiców Lechii

Pierwszym stowarzyszeniem kibiców Lechii było powstałe na starcie odbudowy drużyny Lechii od A-klasy Stowarzyszenie „Biało-Zieloni”. Nie da się opisać zasług tej organizacji dla odbudowy klubu od zera. Warto też przypomnieć, że staraniem Stowarzyszenia pierwszy raz w kraju kibice wystawiają swoją listę w wyborach do samorządu lokalnego. „Naprzód Lechio” dostaje dużą ilość głosów – poparcie pozwala wyprzedzić nawet ogólnokrajowe partie polityczne. Działania tego stowarzyszenia ogniskują się na budowaniu podstaw organizacyjno-finansowych pod funkcjonowanie klubu, którego kontynuacją są dzisiejsze sukcesy.

Na jesień 2005 r. na spotkaniu założycielskim zostaje powołane Stowarzyszenie „Lechiści”. Łączy ludzi z różnych środowisk, skupia m.in. właścicieli firm, biznesmenów, prawników a także studentów i uczniów szkół średnich. Stowarzyszenie przystępuje do produkcji odzieży dla kibiców. Szczególny nacisk kładziony jest na jakość, zysk ze sprzedaży służy organizacji wyjazdów kibiców na mecze Lechii.

Powstało nowe stowarzyszenie kibiców Lwy Północy

Jedną z pierwszych akcji jest opracowanie, wydanie i dystrybucja wśród kibiców tysięcy ulotek informujących o szkodliwości zażywania narkotyków. Działalność rozpoczyna sekcja piłkarska stowarzyszenia, początkowo trenując raz w tygodniu, później dwa razy.

W 2006 roku zostaje zorganizowany pierwszy turniej piłkarski dla kibiców, w którym gospodarze, drużyna Lechistów zajmuje 3 miejsce. Po kilku miesiącach Lechiści organizują kolejny turniej. Powstaje też sekcja bowlingowa, która w swym pierwszym występie w Trójmiejskiej Lidze Biznesu kończy rozgrywki na I miejscu. 

W międzyczasie zostaje zorganizowana zbiórka na przyjęcie kibiców Śląska Wrocław, odwiedzających Gdańsk przy okazji ligowego meczu z Lechią. „Lechiści” wydają ponad 1000 posiłków i 2000 napojów. Podobna akcja zostaje powtórzona w następnym sezonie.

„Lechiści” nie skupiają się tylko na działalności dla kibiców. Na święta Bożego Narodzenia gromadzą prezenty dla wychowanków Integracyjnego Domu Dziecka przy Jaśkowej Dolinie w Gdańsku. Przy okazji wizyty w domu dziecka zapoznają się z boiskiem, które jest bardzo zaniedbane.

W 2007 roku przy pomocy własnych środków oraz firmy AKTS „Lechiści” remontują boisko. W pewne sobotnie przedpołudnie niemal całe Stowarzyszenie spotyka się na boisku. Tym razem bez piłki za to z grabiami, łopatami, spawarką i dużą ilością nasion trawy. W efekcie dzieci mają wreszcie miejsce do zabawy i gry w piłkę z prawdziwymi bramkami.

Rozpoczyna się akcja pod hasłem „Krwawy Tydzień”. Stowarzyszenie funduje nagrody dla kibiców, którzy w ciągu ustalonego tygodnia oddadzą krew w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Gdańsku. Akcja powtarzana jest cyklicznie co mniej więcej 3 miesiące. Za każdym razem kibice oddają ok. 10 litrów krwi.

„Lechiści” uczestniczą w tworzeniu Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców, ważnej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia kibiców mającej na celu m. in. dbanie o prawa obywatelskie kibiców w Polsce. Przedstawiciel wchodzi w skład władz tej organizacji.

W styczniu 2008 „Lechiści” organizują we Wrzeszczu turniej piłkarski dla kibiców Lechii z miejscowości położonych poza Trójmiastem. W zawodach uczestniczy kilkuset fanów biało-zielonych z takich miast jak Malbork, Pelplin, Sztum, Mława, Nowy Targ, Starogard Gdański, Chojnice, Sierakowice, Tczew, Łęgowo czy Pruszcz Gdański. Na uczestników czeka poczęstunek, a po emocjach piłkarskich wspólna biesiada. I Turniej Fanklubów Lechii Gdańsk początkuje tradycję takich turniejów – za rok podobny turniej odbywa się w Tczewie.

Od początku 2008 roku "Lechiści" pomagają w tworzeniu nowego stowarzyszenia kibiców Lechii "Lwy Północy", powołanego w celu kontynuowania tego, co do tej pory robili „Lechiści” oraz dodatkowo organizacją dopingu i promocją zorganizowanego ruchu kibiców Lechii.

Oprócz „Lechistów” w skład „Lwów Północy” wchodzą różne środowiska kibicowskie, w tym m. in. ultrasi odpowiedzialni za oprawy stadionowe (wcześniej znani jako „Greengos”) oraz sporo kibiców, także pamiętających lata 80-te, do tej pory nie związanych z żadną z zorganizowanych grup.

Wizyta przedstawicieli stowarzyszenia kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" na cmentarzu Rossa w Wilnie oraz złożenie kwiatów na Grobie Matki i Syna gdzie spoczywa razem z Matką serce Józefa Piłsudzkiego

„Lwy Północy” prezentują od początku ogromny rozmach w swoich działaniach, w 2008 organizują kilkanaście pociągów specjalnych na mecze wyjazdowe, którymi przewożą łącznie kilka tysięcy fanów BKS-u w różne zakątki Polski. Oprócz tego organizowane są inne środki transportu. Wydawana jest duża ilość nowych pamiątek kibicowskich.

Zdecydowanie intensywniej układa się współpraca z klubem – działacze konsultują wiele swoich poczynań z kibicami, a kibice nie stronią od oficjalnego wyrażania swojego stanowiska w ważnych dla klubu sprawach. Obie strony służą sobie wzajemnie pomocą. Stowarzyszenie zabiera głos we wszystkich bieżących wydarzeniach dot. kibiców, np. ogłasza bojkot derbów w Gdyni na skutek decyzji tamtejszych działaczy o przeznaczeniu zaniżonej liczby biletów dla gości.

Cały czas kontynuowana jest tradycja działalności charytatywnej. Stowarzyszenie uczestniczy w wielu akcjach na terenie Pomorza, obejmuje m. in. swoim patronatem dom dziecka na Oruni organizując oprócz prezentów i wyjazdów wakacyjnych także młodzieżowe turnieje piłkarskie dla dzieci z domów dziecka. Lwy organizują zbiórkę pieniędzy na stadionie na rehabilitację chorego Jasia oraz regularnie współpracują z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci.

Kulminacją działań Stowarzyszenia jest organizacja na wiosnę 2009 r. gościny zaprzyjaźnionych kibiców Śląska Wrocław, a potem Wisły Kraków. Te gigantyczne przedsięwzięcia logistyczne finansowane głównie z datków kibiców i sprzedawanych cegiełek pokazały kibicom w całej Polsce jak można ugościć Braci: posiłki i napoje dla tysięcy gości, profesjonalna gastronomia, czy atrakcje typu wynajęcie katamaranu. Kibice zaprzyjaźnionych z nami drużyn wyjeżdżali z Gdańska bardzo zadowoleni.

Spektakularnym sukcesem „Lwów” było wywołanie debaty publicznej na temat koloru krzesełek na nowym stadionie Letnicy. Dzięki konsekwentnej postawie Stowarzyszenia, pomimo początkowo niechętnej postawy władz Miasta i spółki BIEG 2012, którzy twierdzili, że w tej sprawie decyzje już zapadły i nie da się ich zmienić, nowy stadion będzie miał siedziska w kolorze zbliżonym do barw Lechii, czyli bursztynowo-zielonym.

Szerokim echem w kraju odbiły się akcje patriotyczne, których inicjatorem było Stowarzyszenie. Najpierw konsekwentną postawą współdziałając z klubem wywalczyliśmy u władz związku możliwość swobodnego wywieszania nam meczach słynnej flagi „Polski Bastion Prawicy”.

Wśród akcji o charakterze patriotycznym należy wyróżnić także oprawę na meczu z Cracovią upamiętniającą wydarzenia Grudnia ‘70 i ‘81 na Wybrzeżu, czynne uczestnictwo w uroczystościach związanych z Tragedią Smoleńską, uroczystość w mauzoleum Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Stowarzyszenie bierze udział także w szeroko rozumianych działaniach promocyjnych Gdańska jako Miasta-organizatora Mistrzostw Europy 2012. „Lwy Północy” pełnią ważną rolę w programach „Kibice Razem” i „Kibice w swoim mieście”. Lwy Północy są jedną z dwojga polskich organizacji kibicowskich, które w lipcu 2010 r. brały udział w Kongresie FSE – międzynarodowej organizacji kibiców piłkarskich, który miał miejsce w Barcelonie.

Od początku istnienia Lwy Północy współtworzą Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców i wespół z innymi polskimi stowarzyszeniami.

Odwiedź stronę Lwów Północy