Ultras Lechia Gdańsk to zorganizowana grupa kibiców, działająca na trybunach gdańskiej Lechii pod egidą "Lwów Północy", zajmująca się kibicowską oprawą meczów naszego klubu. Grupa ta przygotowuje wszelkiego rodzaju choreografie, odpowiedzialna jest za doping, oflagowanie płotów na stadionie w Gdańsku i na wszelkich wyjazdach za Lechią, a także angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy charytatywne i patriotyczne.

 

Reaktywacja

Podczas gdy w Polsce ruch ultras cieszył się już dosyć dużą popularnością, w dalszym ciągu posuwając się do przodu, a działająca przy Traugutta grupa - Greengos 88 - zakończyła swoją działalność, kilka osób w porozumieniu z również powstającym w tamtym czasie Stowarzyszeniem "Lwy Północy", postanowiło wskrzesić ultraskę na Lechii na nowych, przejrzystych zasadach i szukało odpowiedzialnych osób do jej prowadzenia.

 

 

Początki

Początek naszej grupy datujemy na rok 2008 i przerwę między sezonami. Co prawda pierwsi członkowie angażowali się w oprawy jeszcze w ostatnim, pamiętnym dla wszystkich Lechistów sezonie II ligi, jednak powiększenie grupy o kilka nowych osób w okresie wakacyjnym i nowy sezon pozwoliły w sposób bardziej zorganizowany i szerszy rozpocząć działalność. To dla wielu były pierwsze kroki w tej dziedzinie kibicowskiego rzemiosła. Jednak końcówka sezonu II-ligowego i początek zmagań w pierwszym po 20 latach sezonie w Ekstraklasie (oprawy "My Tworzymy Historię" oraz "Powróciły tamte dni..") pokazały, że w Lechii jest potencjał do tworzenia opraw na dobrym poziomie i osiągania sukcesów także w tym temacie.

 

 

Wzloty i upadki

W ciągu tych lat ULG przeżywało wiele wzlotów i upadków. W 2010 roku mieliśmy bardzo poważne utrudnienia w kwestii organizacji odpowiedniego miejsca do tworzenia opraw, a także wiele prywatnych problemów, przez co tak naprawdę grupa straciła jedną rundę rozgrywek. Jednak po rozwiązaniu wszystkich kłopotów wyszliśmy na prostą. Kolejne nabory do grupy pozwoliły zwiększyć jej liczbę, która na tą chwilę wynosi ok. 30 osób. Przypomnieliśmy swoje istnienie takimi oprawami, jak wysoko oceniane w krajowym światku ultrasowskim "Lechia znaczy Polska", "Green Gang", czy "Ze Lwowa do Gdańska". ULG bierze także czynny udział w wielu innych aspektach związanych z promowaniem dobrego imienia Lechistów. Uczestniczymy w różnego rodzaju spotkaniach patriotycznych, nie zapominając o swoim przywiązaniu do Polski, oferujemy także pomoc w akcjach charytatywnych i społecznych.

 

 

Oprawy

Przez kilka lat działalności przygotowaliśmy mnóstwo opraw, tak u siebie, jak i na wyjazdach. Opraw mniej lub bardziej udanych, przy czym cały czas pnąc się w górę. "Grudzień '70 '81", "Pogromcy Kolejorza", czy kultowi już "Poszukiwacze zaginionej arki" i atmosfera na tym wyjeździe, pozostaną na długo w pamięci kibiców. Od początku naszego powstania przeszliśmy wiele, a godziny spędzone z wałkiem w ręce, spotkania, różnego rodzaju akcje, czy same wyjazdy (a przede wszystkim prezentowanie na nich opraw), przyniosły ogrom ważnych lekcji i nieocenione doświadczenie.

Istnienie grupy zbiega się także w czasie z historycznym okresem dla Lechii - przenosiny na nowy stadion, po 66 latach grania przy ulicy Traugutta 29, przynoszą nowe perspektywy w zakresie dopingu i opraw, ale także nowe wyzwania. Dlatego każdy, kto także chciałby w tym uczestniczyć, może zawsze wstąpić w nasze szeregi, zgłaszając się podczas meczów do bębniarzy i tworząc z nami jeszcze lepsze choreografie.

 

Pasja

Najważniejszym jest fakt, że grupę tworzą ludzie oddający wszystko w imię naszego klubu, poświęcający swój prywatny czas nie oczekując nic w zamian - "po pierwsze nie dla sławy, po drugie nie dla pieniędzy". Realizujemy swoją pasję dla Lechii, z szacunkiem dla jej historii i chwały. Oddania klubowi nie wyrażając słowami, wierność Lechijce okazując czynami..

Podsumowanie roku 2016

 

Chcesz na bieżąco śledzić poczynania grupy Ultras Lechia? Już dziś dołącz do nas na FaceBooku.

Ultras Lechia na FaceBooku

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora