Stadion MOSiR w Gdańsku – stadion piłkarski i rugbowy w Gdańsku, w osiedlu administracyjnym Aniołki, stanowiący własność Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku (od 2000). W latach 1945-2011 swoje mecze rozgrywała drużyna piłkarska Lechii Gdańsk. Na co dzień rozgrywają na nim mecze rugbiści Lechii Gdańsk oraz drużyny juniorskie i rezerwy Lechii Gdańsk.

Historia

Przybliżoną datą powstania pierwszego stadionu sportowego przy obecnej ulicy Traugutta (wtedy St. Michaelsweg) jest lato 1927 r. Miał on pełnić wtedy rolę stadionu miejskiego, bez określonego przeznaczenia. Szybko jednak to się zmieniło. W latach trzydziestych stopniowo narastał wpływ ideologii nazistowskiej na życie mieszkańców. Gauleiter Wolnego Miasta Albert Forster, wychodząc naprzeciw potrzebom, zdecydował się na adaptację stadionu dla potrzeb nazistów i dobudowę hali sportowej z zapleczem (obecnie jest to siedziba MOSIRu).

W nowym obiekcie miały być wychowywane przyszłe elity nowego reżimu. Całość kompleksu ukończono w 1936 roku i nazwano imieniem pomysłodawcy, czyli Alberta Forstera. Przed wybuchem wojny odbywała się tu niezliczona liczba wieców i defilad z udziałem najwyższych dygnitarzy NSDAP. Ukoronowaniem stała się wizyta samego Adolfa Hitlera w 1939 roku.

Stadion różnił się od obecnego. Było tylko sześć rzędów ławek wykonanych z drewna. Trybuna miała kształt podobny do dzisiejszej, ale zrobiona była w całości również z drewna. Ciekawym rozwiązaniem było wykorzystanie wody deszczowej rozprowadzanej za pomocą silników elektrycznych do zraszania murawy. Niestety urządzenie to zostało zniszczone w czasie wojny. Inną ciekawostką był wybudowany przez Niemców pod wzgórzem tunel do dzisiejszej ulicy Traugutta. Nie wiadomo jednak, do czego miał on służyć i jak był duży ponieważ został zasypany na polecenie Urzędu Bezpieczeństwa po 1945 roku.

Po wojnie stadion przejął w użytkowanie Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów zwany wtedy BOP Baltia Gdańsk, który później przyjął nową nazwę - BKS Lechia. Tymczasem na teren stadionu zwożono gruz ze Śródmieścia Gdańska. Dzięki temu rosła liczba rzędów - najpierw do 12, a później do 16. Konstrukcja ich z drewnianej zmieniła się na częściowo betonową. Usypane zostały ponadto szerokie dojazdy od strony wschodniej. Zadaszenie trybuny zachodniej zmieniono z drewnianego na stalowe.

Jedyny mecz reprezentacji Polski na stadionie odbył się 12 kwietnia 1987 w ramach eliminacji do ME 1988. Polska zremisowała wtedy z reprezentacją Cypru 0:0.

Pozostałości po II wojnie światowej

W 2006 robotnicy prowadzący prace ziemne pod trybuną krytą stadionu oraz parkingiem znajdującym się za tą trybuną, znaleźli niewybuchy z okresu II wojny światowej. Istnieją dwie hipotezy na temat ich znalezienia się w tym miejscu. Pierwsza mówi, że po prostu znajdował się tam magazyn amunicji. Druga zakłada, że Niemcy, wypierani z Gdańska w 1945 przez Armię Czerwoną, umyślnie podłożyli w tym miejscu materiały wybuchowe, aby na wypadek uroczystości organizowanej przez Rosjan móc je zdetonować.

Współczesność

W ostatnich kilkunastu latach stadion modernizowano, m.in. przeprowadzono na tzw. trybunie prostej wymianę drewnianych ław plastikowymi krzesełkami czy wymianę nawierzchni na płycie boiska. W przerwie zimowej sezonu 2007/2008 zostało zamontowane oświetlenie, zaś system podgrzewania murawy został zainstalowany w przerwie międzysezonowej w 2008.

Położenie

Stadion położony jest w naturalnym dole, który na potrzeby jego wybudowania został odpowiednio powiększony i wyrównany. Dzięki temu, najwyższe rzędy trybun mieszczą się na wysokości głównych wejść.

Wejście boczne, z którego korzystają wyłącznie kibice drużyn przyjezdnych, mieści się przy ul. Smoluchowskiego - dokładnie naprzeciwko zespołu budynków Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trybuna leśna

Stadion MOSiR leży u podnóża porośniętej niewielkim lasem Szubienicznej Góry, której szczyt jest dobrym punktem widokowym w stronę stadionu. W sytuacji gdy stadion był zamykany dla publiczności, kibice Lechii Gdańsk korzystali z tej dogodności, a obszar stoku Szubienicznej Góry nazywany jest trybuną leśną.

T29 w roku 1974

Pomóż rozbudować tę stronę
Redakcja Lechia.net zachęca do pomocy przy rozbudowie tej podstrony.
Wielu z Was pisze prace na temat Lechii, może ktoś pisał o historii stadionu i podzieli się materiałami? Piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
źródło: wikipedia / 30 Dni / własne
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora