Wszyscy wiemy, nasza liga jest piękna. Z różnych powodów, czy to dzięki jej urokliwym akcjom, czy niesamowitemu poziomowi sportowemu. Ekstraklasa ma również to do siebie, że ma swoje niepisane zasady, a zatrudnienie Marcina Kaczmarka to szansa na ich wykorzystanie.

1 Nowa Miotła

Klasyk nad klasykami. Czyli nowy trener rozwiązaniem wszystkich problemów. Nagle piłkarze przypominają sobie jak poprawnie kopać piłkę. Przez miesiąc klub wygrywa wszystko od deski do deski, a nowy manager zostaje wyróżniony mianem najlepszego w tym miesiącu. Dopiero po pierwszych 30 dniach pracy można prawidłowo ocenić trenera I być pewnym, że się nadaje lub nie. Idealnie się składa, że w październiku będzie czekać nas dużo wymagających meczów.

2 Magia "pewniaczków"

Idealnie się to składa z kolejną zasadą Ekstraklasy, którą znają osoby obstawiające mecze. W polskiej lidze nie ma czegoś takiego jak drużyny pewne zwycięstwa. Bardzo często "faworyci", którzy są w czubie tabeli lub są w kapitalnej formie, przegrywają z ekipami ze strefy spadkowej, bądź będącymi w słabej dyspozycji. Dziś to my możemy być niszczycielami kuponów, osób które posiadają nerwy, by obstawiać naszą ligę. W szczególności patrząc na nasz terminarz, sama czołówka. Pogoń, Cracovia, Raków, we wszystkich meczach raczej nie będziemy "faworytami".

3 Trener z klubem w sercu = agresywna gra

Znany scenariusz, drużyna broni się przed spadkiem i zatrudnia lokalnego trenera, który jest mocno związany z klubem. Ta decyzja zwykle powoduje, że u piłkarzy zwiększa się intensywność pracy na boisku. Przykładami takich drużyn były: Legia Warszawa (2021/22 Aleksandar Vukovic) lub Stal Mielec (2020/21 Włodzimierz Gąsior). W obu przypadkach drużyny wyglądały, jakby zwiększały swoją intensywność dwukrotnie i walczyły o każdą piłkę. Przeciwnicy się ich bali. Nie była to może gra efektowna, ale jak najbardziej efektywna.

Może jest to trochę robienie sobie nadziei i ostatecznie nic z tego nie będzie. Nasza liga, jednak już nie raz pokazała, że cuda się zdarzają, a te trzy ligowe zasady tylko pokazują, że są sprawdzone sposoby na wyjście z bagna.