12, słownie DWUNASTU, to liczba piłkarzy, którym kończą się kontrakty z Lechią wraz z końcem tego sezonu. Co ciekawe z tych zawodników można ułożyć cały skład. Czy zawojowałby on ekstraklasę? Raczej nie. Duża część z tych zawodników jest jednak wartościowym elementem zespołu.

Bramkarz

Michał Buchalik

Wiek: 33
Wartość rynkowa: 75 tys. €*

W tym sezonie
Mecze: 4
Czyste konta: 0
Stracone bramki: 9
Średnia ocena: 5,75

Do Lechii trafił w roli solidnego rezerwowego, który wejdzie na kilka spotkań i nie będzie odstawał poziomem od Dusana Kuciaka, co do sensu tego transferu dalej mam pewności, ale ostatecznie na boisku spełnia swoje zadania.

Obrońcy**

Rafał Pietrzak

Wiek: 30
Wartość rynkowa: 350 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 20
Bramki: 1
Asysty: 1
Średnia ocena: 4,36

Podstawowy piłkarz, który ostatnio zaczyna grać na równym i dobrym poziomie. Jeśli kontrakt z Pietrzakiem nie zostanie przedłużony to jedynym zawodnikiem na pozycję lewego obrońcy zostanie Conrado.

Mario Maloca

Wiek: 33
Wartość rynkowa: 250 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 15
Bramki: 0
Asysty: 0
Średnia ocena: 4,16

Maloca jak to Maloca, gra dobrze do momentu, gdy nie zrobi takiego błędu, że aż ciężko w to uwierzyć. W ostatnim czasie jednak Chorwat wygląda spokojniej, niż zazwyczaj i widać, że walczy on o nową umowę.

Kristers Tobers

Wiek: 21
Wartość rynkowa: 400 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 14
Bramki: 0
Asysty: 1
Średnia ocena: 3,43

Cały czas młody Łotysz w tym sezonie pokazał nam siebie ze strony, z której go nie znaliśmy. Czyli ze strony defensywnego pomocnika, który potrafi zmienić oblicze meczu. Oczywiście nie bramkami, czy asystami, a tym jak dobrze wspiera on obrońców i tak między innymi dzięki niemu dowieźliśmy czyste konto w pamiętnym meczu z Rapidem w Wiedniu.

Christian Clemens

Wiek: 31
Wartość rynkowa: 300 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 14
Bramki: 0
Asysty: 0
Średnia ocena: 2,33

Muszę się o tym jakoś rozwijać? Jeśli nie ujrzymy jakiejś magicznej odbudowy formy Clemensa, to brak nowego kontraktu dla Niemca będzie wzmocnieniem.

 

Pomocnicy

Jarosław Kubicki

Wiek: 27
Wartość rynkowa: 600 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 19
Bramki: 1
Asysty: 1
Średnia ocena: 3,85

157 meczów, kiedy to minęło? Do Lechii trafił w 2018 roku, 4 lata temu. W piłce nożnej to kupa czasu, a Kubicki nadal jest podstawowym zawodnikiem. Przez ten czas wyrobił sobie ligową markę i można go uznać za ligowego wyjadacza.

Jakub Kałuziński

Wiek: 20
Wartość rynkowa: 800 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 17
Bramki: 1
Asysty: 1
Średnia ocena: 3,75

Już latem mówiono o sprzedaży Kałuzińskiego, póki jeszcze można zarobić na nim pieniądze. Na meczach pojawiali się między innymi skauci holenderskiego Twente, które było zainteresowane wzięciem za darmo Kuby. Jak jest dziś? Tego nie wiemy. Możemy być pewni jednego, że czeka nas walka o naszego wychowanka.

Ilkay Durmus

Wiek: 28
Wartość rynkowa: 500 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 15
Bramki: 0
Asysty: 2
Średnia ocena: 3,8

Durmus przez swój krótki pobyt w Lechii zdążył się nam pokazać z różnych stron. Wszyscy chyba pamiętamy jego fenomenalne wejście do Lechii, jednak kontuzja wyhamowała jego formę i przez długi czas Turek nie mógł wrócić do odpowiedniej dyspozycji. Dopiero ostatnio możemy mówić o powrocie Durmusa, jakiego pamiętamy.

Marco Terrazzino

Wiek: 31
Wartość rynkowa: 300 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 12
Bramki: 0
Asysty: 1
Średnia ocena: 4,13

Nie wiem, co napisać, bo przypadek Terrazzino to materiał na osobny artykuł. Nie dostaje odpowiednio dużo czasu na boisku, a jeśli go dostaje, to wyróżnia się na tle reszty zespołu. Bardzo trudna kwestia, bo Marco ma ogromną jakość, tylko Lechia nie potrafi się nią odpowiednio posłużyć.

Napastnicy

Łukasz Zwoliński

Wiek: 29
Wartość rynkowa: 1 mln €

W tym sezonie
Mecze: 15
Bramki: 6
Asysty: 2
Średnia ocena: 3,69

Jeśli uda nam się przedłużyć umowę ze Zwolińskim to będzie niemały sukces, a wręcz cud. Łukasz już od zeszłej zimy przebąkuje o podboju Europy, a zainteresowanie usługami Zwolaka jest duże. Bardzo trudno będzie utrzymać go w Gdańsku.

Flavio Paixao

Wiek: 38
Wartość rynkowa: 200 tys. €

W tym sezonie
Mecze: 17
Bramki: 9
Asysty: 3
Średnia ocena: 5,2

Sprawa już przesądzona. Flavio po tym sezonie odejdzie na zasłużoną emeryturę, raczej nic go nie zdoła przekonać na chociaż jeden sezon dłużej gry w piłkę.

Rezerwowi

Krystian Okoniewski

Wiek: 17
Wartość rynkowa: 25 tys. €

Jeden z największych talentów akademii Lechii, który nie tak dawno podpisał profesjonalny kontrakt z Lechią. Dla większej publiczności dał się poznać w towarzyskim meczu z Szachtarem, w którym strzelił bramkę.

Jak myślicie, z kim warto by było podpisać kontrakt? Zapraszam do sekcji komentarzy, aby podzielić się swoją opinią.

*Wartości rynkowe wg transfermarkt
**Clemens może grać na prawej obronie, chociaż jego nominalną pozycją jest skrzydło