Miniony rok był intensywny w życiu każdego kibica Lechii. Wiele się działo, dużo było plotek lub informacji, które budziły w nas ogromną ciekawość. Czas zebrać najlepsze wypowiedzi poprzedniego roku, żeby niektóre zweryfikować, a inne, aby zachować w pamięci. 

Kompleks Ceesaya

W tym okienku nie sprzedaliśmy żadnego wartościowego piłkarza.
Adam Mandziara 11.09.2022
Skończyliśmy natomiast współpracę lub oddaliśmy zawodników, którzy już nie przyczyniali się do rozwoju zespołu lub nie mieli tutaj perspektyw na regularną grę.
Paweł Żelem 22.08.2022

Biedny Ceesay, nieświadomy Szwed padł ofiarą okrutnego publicznego hejtu ze strony naszego zarządu. Całe szczęście nasz były zawodnik chyba niewiele umie po polsku i raczej nie przeczytał tego co jego byli przełożeni o nim sądzą. Okazuje się, że piłkarz będący jednym z kluczowych na dwóch pozycjach nagle stał się bezwartościowy dla zespołu. Ciekawe… W Malmo chyba też jest porównywalnie "bezwartościowy", bo zagrał w większości meczów zbierając kilka punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w Lidze Europy. No cóż, może liczby kłamią a ja się nie znam, a Ceesay przegrałby rywalizację o skład z naszym niesamowitym duetem Stec - Clemens.

Transfery

Jak już wiemy, nie sprzedaliśmy nikogo wartościowego, ale czy udało nam się kogoś ściągnąć? Oczywiście, że tak.

Z naszych informacji wynika, że wszystko wskazuje, iż Jesus Imaz zostanie nowym zawodnikiem czwartego klubu PKO BP Ekstraklasy trwającego sezonu. Hiszpan jest bardzo blisko porozumienia z działaczami i wzmocni latem klub, który zagra w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.
Piotr Wołosik Przegląd Sportowy 19.05.2022

Fajnie wzmocnił nasz klub latem, od tego czasu zaliczył zawrotne 0 występów w tym 0 od pierwszej minuty!!! No dobra czepiam się, bo fakty są takie, że Lechia jest jak Real Madryt. O czym przekonywał nas Sławomir Wojciechowski.

Ciężko nam na ten moment zrobić dobre transfery, bo mamy świetny zespół. A żeby wzmocnić zespół, muszą przyjść lepsi, co nie jest proste.
Sławomir Wojciechowski 21.07.2022

Rzeczywiście nie ma lepszych od piłkarzy Lechii, może kilku się znajdzie, ale to są prawdziwe wyjątki. Tylko wielkie kluby znają ten ból. Kolejną kwestią, która martwi prezesów takich jak Florentino Perez, czy Paweł Żelem, jest to jak ogromna konkurencja panuje w ich zespole. Często powoduje to konflikty, bo sadzanie na ławce piłkarzy pokroju Davida Alaby, Edera Militao lub Filipa Koperskiego nie jest łatwe dla nikogo z zainteresowanych. O czym przypominała Agnieszka Syczewska

Wszystko jest możliwe, dopóki okno transferowe jest otwarte. Tyle, że na dzisiaj mamy zbilansowaną kadrę, po dwóch równorzędnych zawodników na praktycznie każdej pozycji.
Agnieszka Syczewska 20.08.2022

Całe szczęście udało nam się znaleźć kilku piłkarzy na tyle wybitnych, aby mogli zagrać w tej machinie sukcesu zwanej Lechią Gdańsk. To były ruchy, którym przyglądał się cały świat, a nasz zarząd ostrzegał nas przed transferami na zakończenie lata.

Chcemy dokonać trzy transfery. Jesteśmy już na ostatniej prostej z dwoma zawodnikami. Do środy do północy została nam chwila, natomiast nie chcemy z tym czekać do ostatniej chwili.
Paweł Żelem 24.08.2022
Zarząd Lechii chce przeprowadzić dwa lub trzy transfery.
Adam Mandziara 24.08.2022

Wszyscy czekaliśmy. I co dostaliśmy? Joela Abu Hanne i Joeriego de Kampsa. No nie są to trzy transfery, o czym mówił Paweł Żelem, ani nie są to ruchy jakoś mocno planowane i jakościowe. Może Joeri de Kamps mógłby spełnić te wymogi, ale to raczej za mało. Wydaje się nawet, że rozwój zespołu nie był wtedy w kompetencjach zarządu, o czym napomknęła Agnieszka Syczewska:

Wizja rozwoju będzie kreowana w dużej mierze przez nowego właściciela.
Agnieszka Syczewska 20.08.2022

Czyli co? Można się rozejść do domu, nie?

Arabska telenowela

Nie, nie zrobiłbym wam tego, bez przypomnienia kilku wypowiedzi związanych z Arabskimi kupcami. Całą sprawę rozpoczął Mateusz Borek, który w jednym z programów na kanale sportowym stwierdził:

W Lechii Gdańsk cały czas trwają rozmowy z Saudyjczykami o sprzedaży klubu. Z tych kwot, które usłyszałem, to byłby kosmos, jakiś zupełnie inny poziom. Kupienie przez Saudyjczyków Lechii Gdańsk oznaczałoby, że oprócz tych pieniędzy wydanych na kupno klubu, Lechia mogłaby liczyć każdego roku na 25-30 milionów euro więcej w budżecie. Chcieliby od razu zrobić coś dużego.
Mateusz Borek

Pan Mateusz, by nas nigdy nie okłamał. Przecież zawsze miał sprawdzone informacje w temacie Lechii, czemu miałby nas teraz okłamać? Wszyscy z wielką nadzieją czekali na dalsze informacje związane z nowymi nabywcami. Takie nadeszły.

Poza opcją Arabską ws. sprzedaży Lechii Gdańsk mamy jeszcze poważne zainteresowanie ze strony firmy z bogatego europejskiego kraju. Szanse obu stron 50/50. Klub powinien ogłosić ostateczny wybór do końca czerwca.
Błażej Łukasiewicz Meczyki 28.06.2022

Niestety czerwiec zleciał szybko, a my dalej nie dostaliśmy żadnej konkretnej informacji. Na taką czekaliśmy UWAGA, UWAGA do 24 sierpnia!!! No lekkie opóźnienie, a i tak nie było to nic konkretnego.

Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedniej propozycji, którą można z czystym sumieniem przyjąć. Niestety sytuacja sportowa, zawirowania w zarządzie i w otoczeniu klubu, a także wydarzenia na trybunach, w tym procesie nam nie pomagają.
Adam Mandziara

Na całe szczęście Adam Mandziara wyjaśnił nam skąd to opóźnienie w sprzedaży: kibice, mniejszościowi akcjonariusze i piłkarze. Sprawa zamknięta. Chociaż nie, ponieważ były prezes postanowili przypominać o tym, że COŚ SIĘ DZIEJE:

W sprawie sprzedaży klubu rozmawiamy dalej z dwoma podmiotami.
Adam Mandziara 11.09.2022

Jednak długo tam się nie podziało, ponieważ sprzedaż klubu została wstrzymana 4 dni po wypowiedzeniu tych słów (15 września) na spotkaniu zarządu z kibicami. Musiały być to zaciekłe negocjacje. Całe szczęście Lechia została wyceniona na zaledwie 15 mln zł, więc jeśli komuś zostały jakieś zaskórniaki z poprzedniego miesiąca, mógł bezproblemowo zainwestować w swój ukochany klub. Tym pięknym i miłosiernym akcentem zakończyliśmy naszą Arabską telenowelę, dzięki której żyliśmy życiem zastępczym. DZIĘKUJEMY!!!

Flavio na prezesa!!!

Jak wszyscy wiemy, 31 sierpnia Lechia postanowiła zwolnić Tomasza Kaczmarka. Kto w rzeczywistości zwolnił naszego byłego szkoleniowca? Bo raczej nie zrobił tego ani prezes, ani właściciel. Skąd te wnioski? Z tych oto cytatów:

Tomasz Kaczmarek ma nasze wsparcie i na tę współpracę patrzymy w szerszym horyzoncie czasowym. Nawet ostatnie wyniki ligowe tego nie zmienią.
Paweł Żelem 22.08.2022
Jako były piłkarz wiesz doskonale, że trenerzy niejednokrotnie padają "ofiarą" gry, a nieraz humorów zawodników. Po odejściu Tomka nie będzie już albi dla słabej gry piłkarzy!
Adam Mandziara 1.09.2022

Adam Mandziara w swojej wypowiedzi jasno wskazał, kto zwolnił trenera, chodzi oczywiście o piłkarzy!!! Chociaż możemy się domyślać, że chodzi tu w głównej mierze o Flavio Paixao, którego relacja z Tomaszem Kaczmarkiem była, lekko mówiąc, nie najlepsza. W szczególności, że inny z liderów szatni - Rafał Pietrzak powiedział:

Dałbym jeszcze szansę trenerowi Kaczmarkowi.
Rafał Pietrzak 5.09.2022

Może nasz zarząd powinien iść za ciosem i oddać pełnię władzy Portugalczykowi, skoro w takiej ważnej kwestii jak dobór trenera ulegają jego presji.

Pozostałe ciekawe cytaty

Pracujemy nad tym, by na zimowe zgrupowanie w Turcji poleciała kadra, która będzie walczyć o punkty w rundzie wiosennej.
Paweł Żelem 5.12.2022

Do zgrupowania zostało zaledwie kilka dni, a my zrobiliśmy tylko jeden transfer, czy to jest kadra, która powalczy o punkty? O jakieś na pewno. Ale czy o coś więcej? Powątpiewam.

A ja nie jestem zupą pomidorową, żeby mnie lubić.
Paweł Żelem 22.08.2022

Fakt, czasem można o tym zapomnieć.

Chyba wszyscy kibice Lechii Gdańsk zadają sobie pytanie, skoro miało być tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
Adam Mandziara 19.08.2022

Niestety, tyle czasu minęło, a my dalej się zastanawiamy…

Tym jakże pozytywnym akcentem kończymy nasze zestawienie. To był ciekawy rok, ale może niech się nie powtarza. Miejmy nadzieje, że 2023 czeka nas mniej negatywnych emocji.