Lechia przez zdecydowaną większość tego sezonu nie pomaga sobie w ewentualnym utrzymaniu w lidze, przez co musimy oglądać się na naszych rywali w walce o utrzymanie. Więc co tam u nich?

Zagłębie! 0 - 0 Warta (Zagłębie +5 pkt, 11 miejsce)

Mizernie punktujące Zagłębie podejmowało w piątek Wartę, czyli ostatniego kata Lechii. Ostatecznie Lubinianie zdobyli bardzo ważny punkt z wyżej notowanym rywalem. Nie była to łatwa przeprawa dla Zagłębia, bo to ekipa “Zielonych” była bliżej zdobycia bramki. Niestety dla Lechii ta sztuka się im nie udała, a Zagłębie oddala się od nas na aż 5 punktów.

Piast 1 - 0 Górnik! (Górnik +2 pkt, 16 miejsce)

Derbowe spotkanie Piasta z Górnikiem miało duże znaczenie w kontekście walki o utrzymanie, ponieważ oba zespoły były w nią żywo zamieszane. Drużyna z Gliwic, jednak już praktycznie odłączyła się od tej bitwy. Nie dość, że forma Piasta za trenera Vukovica robi duże wrażenie (ostatnie 5 meczów 4Z-1R), to jeszcze liczba punktów zbliża się do magicznego poziomu gwarantującego utrzymanie. Kompletnie inna sytuacja maluję się w Zabrzu, gdzie widmo spadku jest porównywalne do tego w Lechii. Duże kłopoty organizacyjne i słaba gra spowodowały, że zabrzanie tę kolejkę zakończą na 16 miejscu, a ich główną nadzieją na utrzymanie jest powrót Jana Urbana na ławkę trenerską. Chociaż po debiucie byłego i obecnego trenera zabrzan, kibice nie mają powodów do optymizmu.

Korona! 1 - 0 Miedź! (Korona +4 pkt, 14 miejsce) (Miedź -7pkt, 18 miejsce)

Chciałbym, żeby Lechia grała, jak Korona. Oczywiście nie na stałe, ale uważam, że to, co obecnie prezentuje ekipa z Kielc jest przykładem tego jak powinny grać drużyny walczące o utrzymanie. Niezbyt efektownie, ale walecznie, odważnie i co najważniejsze skutecznie. Za to Miedź pakuje się już do 1 Ligi i tylko cud może ich utrzymać w Ekstraklasie.

 

Wisła! 1 - 1 Radomiak! (Wisła i Radomiak +9 pkt, 9 i 10 miejsce)

Mecz dwóch drużyn, które proszą się o włączenie się do walki o utrzymanie. Mimo takiej samej liczby punktów, co Piast, Radomiak i Wisła dalecy są od prezentowania chociaż przyzwoitej formy. Osobiście zostawiam sobie furtkę na dalsze opisywanie tych drużyn, bo sądząc po samej formie w ostatnich kolejkach, to obie drużyny z Mazowsza mogą stać się poważnym konkurentem dla Lechii i drużyn wyróżnionych w artykule. Dodatkowo patrząc na terminarz, w szczególności Radomiaka, to o jakieś większe punkty do końca sezonu może być trudno.

Stal! 1 - 1 Jagiellonia! (Stal +5 pkt, 11 miejsce) (Jagiellonia +4 pkt, 14 miejsce)

Bardzo ważny remis w kontekście walki o utrzymanie, ponieważ oba zespoły zostają mocno w nią zaangażowane. Stal w beznadziejnej formie, ale z nowym trenerem, a Jagiellonia, jak Jagiellonia w ostatnim czasie po prostu bez rewelacji. Samo spotkanie w pierwszej połowie, nudne, za to w drugiej dostarczyło trochę emocji, jednak trudno stwierdzić, że dla kogokolwiek było ono przełomowe.