LGFCE w Newark 30.10.2011

LGFCE w imieniu kibiców Lechii Gdańsk uczciło pamięć polskich bohaterów spoczywających na cmentarzu w Newark-On-Trent podczas uroczystości Zaduszkowych organizowanych przez Burmistrza Miasta Newark oraz organizację kombatancką z Nottingham. Odśpiewano Hymn Polski oraz złożono wieniec pod krzyżem Generała Sikorskiego. 

Tym razem Newark-On-Trent dotarło mniej osób niż poprzednio - ze względu na zbliżający się 3 Listopada mecz Fulham Londyn - Wisła Kraków nie wszyscy członkowie naszego fanklubu mogli wziąć udział w obu wydarzeniach, a że na mecz jedzie nas 28 osób - na uroczystościach Zaduszkowych Lechię reprezentowała pięcioosobowa delegacja kibiców zrzeszonych w Lechia Gdańsk Fan Club England.

LGFCE w Newark

W trakcie uroczystości złożono wieńce na pomniku pod krzyżem Generała Sikorskiego. Każda delegacja - w tym kibice Lechii - była wyczytywana podczas ich składania. Tym razem również Hymn Polski był glośniejszy niż na poprzednich uroczystościach w których wzięliśmy udział. Zaduszki były wydarzeniem typowo polskim - większość osób biorących w nich udział to polscy kombatanci, przedstawiciele tak zwanej starej emigracji, oraz ich potomkowie. W uroczystościach wziął również kibic Legii Warszawa, którego Lechiści mieli już okazję spotkać na uroczystościach upamiętniających utworzenie mostu powietrznego Warszawa - Londyn. Na cmentarzu byli też obecni przedstawiciele innych grup kibicowskich (chyba niezbyt przychylnych Lechii), lecz nie przedstawili się. Szkoda, bo na tym cmentarzu - niezależnie od barw klubowych - wszyscy są Polakami. Warto byłoby więc wiedzieć kto ze środowiska kibicowskiego przyszedł uczcić pamięć bohaterów...

LGFCE w Newark

LGFCE w Newark

Po  zakończonych uroczystościach zaduszkowych kibiców Lechii znowu bardzo milo przyjęto. LGFCE zapadło w pamięci ludzi po ostatnich obchodach... Wiele osób podchodzilo by porozmawiać, dowiedzieć się czegoś od nas czy też poprostu podzielić się wrażeniami. LGFCE zostało również zaproszone przez Burmistrza Newark do Ratusza na poczęstunek.

LGFCE w Newark

LGFCE w Newark

Pomimo faktu iż w trakcie poprzednich obchodów, które miały miejsce całkiem niedawno bo 25 Września, gdy bylismy zapraszani na uroczystości Zaduszkowe - odmowiliśmy, kilku członków fanklubu postanowilo pojechać i podkreślić obecność kibiców Lechii na tych, bardziej polskich niż poprzednie, uroczystościach. To dlatego poprzednio złożyliśmy dwa wieńce - jeden pod pomnikiem upamiętniającym utworzenie pomostu lotniczego Warszawa - Londyn, a drugi pod krzyżem Generała Sikorskiego, gdyż nie zakladaliśmy uczestnictwa w Zaduszkach. Wielki szacunek dla tych Bialo - Zielonych Braci, którzy pomimo różnych przeciwności dotarli do Newark i godnie reprezentowali Lechię na tych uroczystościach. Jak wcześniej wspomniałem nie wszyscy mogliśmy tam być ze względu na zbliżający się mecz Wisły w Londynie. Za rok LGFCE  skupi się głównie na uroczystościach Zaduszkowych właśnie.  

LGFCE w Newark

Chciałbym dodać że jednym z członków LGFCE jest kibic Śląska Wrocław, który był obecny na cmentarzu w Newark-On-Trent zarówno w obchodach utworzenia Mostu Powietrznego Warszawa - Londyn, jak i w Zaduszkach.

Ponadto naszą akcję wspomogli finansowo bracia z Lechia FC Irlandia - bardzo dziękujemy!

Dziękujemy również organizacji Friends Of Newark Cemetery, Burmistrzowi Newark oraz Kombatantom zrzeszonym w organizacji z Nottingham za bardzo ciepłe przyjęcie. Do zobaczenia w przyszłym roku!