Lechia rozgrywa obecnie najlepszy sezon od lat. Liderujemy w Ekstraklasie. W Pucharze Polski podopieczni trenera Stokowca zameldowali się już w półfinale rozgrywek, gdzie również osiągają bardzo dobry wynik. II skład ciągle kręci się w okolicy podium w IV lidze. Chłopcy z CLJ U-17 skończyli rozgrywki jesienne grupy B na III pozycji w tabeli za Lechem i Pogonią, juniorzy z CLJ U-15 skończyli jesienne zmagania na piątej pozycji.

Czemu o tym piszę? Czego w tym całym zestawieniu brakuje?!

Odpowiedź jest prosta. Z powodu braku na stopniu centralnym najstarszego rocznika grającego w CLJ! U-19!

W zeszłym sezonie bardzo mocna indywidualnie ekipa rocznika 99 nie podołała zadaniu i spadła z CLJ U-19. Od tego czasu w Gdańsku jupitery zgasły i opinia publiczna niemal zapomniała o rozgrywkach U-19.

Doszło do dość niecodziennej sytuacji, kiedy w ostatnim roku organizacyjnie CLJ, liga wojewódzka oraz Liga Makroregionalna zmieniła swoje oblicze, zasady, oraz organizację. Można powiedzieć, że zmianom nie uległa tylko ilość punktów za zwycięstwo w meczu.

4 lipca 2018 r. Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, stosowną uchwałą (Uchwała nr VI 137,138 z dnia 14 lipca 2018 roku) postanowił, że od rundy wiosennej sezonu 2018/2019 zostaną utworzone rozgrywki Ligi Makroregionalnej U-19.

Rozgrywki te będą prowadzone w czterech grupach liczących po 8 drużyn każda:

  • A: Łódzki ZPN, Mazowiecki ZPN, Podlaski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN
  • B: Kujawsko-Pomorski ZPN, Wielkopolski ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN
  • C: Dolnośląski ZPN, Lubuski ZPN, Opolski ZPN, Śląski ZPN
  • D: Lubelski ZPN, Małopolski ZPN, Podkarpacki ZPN, Świętokrzyski ZPN

I tym sposobem podopieczni trenera Czajki - zespół U-19, który jesienią grał w Lidze Wojewódzkiej A1 Juniora Starszego, niemal zdemolował rywali kończąc rundę wstępną z bilansem 100% wygranych 12/12, 36 pkt, bramek strzelonych 123 i tylko 2! stracone.
Gromiąc po drodze m.in.: Borowiaka Czersk 0-14, na wyjeździe. Orkana Rumia 16-0, u siebie. Czy wreszcie 20-0! Z Kolejarzem Chojnice, w międzyczasie pokonując głównego konkurenta do awansu Chojniczankę Chojnice „tylko” 7-0.

Już 17 marca, przy Traugutta zespół Lechii Gdańsk U-19 rozpocznie ostatnią batalię o miejsce w rozgrywkach CLJ w przyszłym sezonie. Mecz przeciwko Stainer Polonii Leszno rozpocznie się o godzinie 15:30.

Awans osiągną tylko drużyny, które wygrają swoje grupy, Lechia zmierzy się z drużynami: Chojniczanka Chojnice, Stainer Polonia Leszno, Błękitni Stargard, CWSZ Bydgoszcz, Bałtyk Koszalin, Chemik Bydgoszcz, Warta Poznań.

20190303juniorzy

Zapytałem niedawno trenera zespołu U-19 Dominika Czajkę, co sądzi o nowych zasadach Ligi Makroregionalnej:

Dzięki zmianom w tej uchwale widzę same korzyści, ponieważ w przeszłości, gdy grało się baraże, zdarzało się, że taki mecz był lekko wypaczony. Czasem wystarczył jeden błąd, jedna kartka, czasem wręcz niefortunna decyzja sędziego. Powodowało to, że ogromna praca, jaką wykonali Ci chłopcy szła na marne, a oni sami często nie potrafili się pozbierać.
Teraz po tych zmianach rozegranych zostanie 14 kolejek, w których każdy, nawet jeśli popełni jakiś błąd, będzie mógł to nadrobić w rewanżu, lub w innych meczach. I nikt tu przypadkowo nie awansuje. Mało tego, ta liga będzie zrobiona na wzór rozgrywek U-17 i U-15, tam to się sprawdziło, więc są to dobre wzorce.Do startu rozgrywek pozostało już tylko 10 dni, w pierwszym meczu podopieczni trenera Czajki podejmują Stainer Polonię Leszno. Zespół prowadzony przez Waldemara Jędrusiaka byłego piłkarza min. Stali Mielec wygrał ostatni przedsezonowy sparing z zespołem (seniorskim) Promienia Krzywiń 3-1.

Zespół Polonii był bezkonkurencyjny w swojej grupie wojewódzkiej i tak jak Lechia zakończył rundę jesienną na pierwszej pozycji. Z bilansem 14 rozegranych meczów 13 zwycięstw, 1 porażka, 72 gole strzelone i 14 straconych. Tak więc przed zespołem z Gdańska osłabionym „transferami” do pierwszego składu ciężkie zadanie. Ale jak wspominał trener Czajka w ostatnim wywiadzie (1:1 z Dominikiem Czajką) rozgrywki U-19 są priorytetowe. I nikt w klubie nie ma zamiaru odpuści tej rundy.