Wisła Kraków jest na 4 miejscu wśród rywali Lechii pod względem ilości rozegranych spotkań.

Do tej pory oba zespoły spotkały się ze sobą 56 razy i niestety bilans jest zdecydowanie korzystniejszy dla Krakowian, którzy wygrali 25 razy, padło 13 remisów a Lechia zwyciężyła 18 razy. Bilans bramkowy to 87-60 również dla naszego najbliższego rywala.

Oba zespoły spotkały się bardzo wcześnie bowiem w roku 1949. Był to pierwszy sezon Biało-Zielonych w Ekstraklasie. Oba mecze zakończyły się wysoką wygraną doświadczonego zespołu z Krakowa.

Pierwszy mecz odbył się w Gdańsku 29 maja 1949 i zakończył się wysoką wygraną gości 5:1 a pierwszą bramkę w historii wbił Wiśle Alfred Kokot w 18 minucie meczu [zobacz szczegóły], w rewanżu w Krakowie miejscowi wygrali 4:0 [zobacz szczegóły].

Pierwsze ligowe zwycięstwo Biało-Zielonych miało miejsce 4 lata później, gdy Lechia ponownie zawitała w I Lidze. Mecz odbył się 27 września 1953 roku w Gdańsku i Biało-Zieloni wygrali 1:0 po bramce Henryka Barana '25 [zobacz szczegóły meczu].

Dwa lata później odnotowaliśmy pierwszą wygraną Lechii w Krakowie. 28 kwietnia 1955 w ramach 1/8 finału Pucharu Polski Lechia zwyciężyła 1:0 po szybko strzelonej bramce Alfreda Kobylańskiego '4 [zobacz szczegóły meczu].

Jakby tego było mało dwa tygodnie później 15 maja 1955 w meczu ligowym rozgrywanym również w Krakowie Biało-Zieloni zwyciężyli 3:1 a bramki strzelili Jerzy Kaleta'53, Bogdan Adamczyk'69 i Czesław Nowicki'85 [zobacz szczegóły meczu].

W późniejszych latach byliśmy świadkami wielu pojedynków pomiędzy oboma zespołami.

Warto odnotować, że do tej pory zostało rozegranych 26 pojedynków w Krakowie, z czego aż 17 zakończyło się wygraną Wisły, padły zaledwie 3 remisy a tylko 6 wygrała Lechia Gdańsk.

Ostatni zwycięski pojedynek miał miejsce 22 października 2013 roku w ramach 1/8 finału Pucharu Polski. Biało-Zieloni zwyciężyli 1:0 po bramce Pawła Buzały'74 [zobacz szczegóły]

Zobacz pełną historię spotkań z Wisłą Kraków

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora