Colors: Orange Color

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci byłego piłkarza Lechii Gdańsk Dariusza Raczyńskiego. Był on wychowankiem klubu z Traugutta 29, tu stawiał pierwsze kroki, tu awansował z Biało-Zielonymi z trzeciej do pierwszej ligi i tutaj rywalizował w meczu ze słynnym Juventusem.

Czytaj więcej: Zmarł Dariusz RACZYŃSKI

W sierpniu 1947 zainaugurowano kolejny, trzeci już sezon powojenny na Wybrzeżu. Lechia Gdańsk przystąpiła do rozgrywek w najwyższej lidze, czyli klasie A. Rozgrywki zakończyły się wygraną biało-zielonych, którzy przystąpili do rywalizacji o udział w rozgrywkach pierwszoligowych. Eliminacje były podzielone na dwa etapy. W pierwszym Lechia wygrała rywalizację z Bzurą Chodaków, Lublinianka Lublin i Gwardią Olsztyn.

Czytaj więcej: Znakomite spotkanie - 26 września 1948

Sezon 1964/65 był dla Lechii drugim spędzonym w drugiej lidze po spadku z ekstraklasy. W tych też rozgrywkach prawo gry na zapleczu ekstraklasy, po dwóch latach przerwy, zdobyła Arka. Tym samym po raz pierwszy w historii odbyło się oficjalne spotkanie Lechia Gdańsk – Arka Gdynia (wcześniej oba zespoły grały towarzysko, ostatnio w 1962 roku, a mecz zakończył się wynikiem 3:3).

Czytaj więcej: Pierwsze DERBY: 1964-09-02 Lechia Gdańsk – Arka Gdynia 2:1

Kilka dni temu informowaliśmy Was o śmierci byłego piłkarza Lechii Gdańsk Marka Bartosiaka (74 lata). Reprezentował on barwy naszego klubu w trudnym, trzecioligowym okresie. Był też w drużynie, która wywalczyła awans do II ligi. Dane, które posiadamy z okresu trzeciej ligi, nie są kompletne, więc nie znamy dokładnej ilości meczów, jaką rozegrał (co najmniej 47). W okresie tym strzelił 18 bramek. 

Czytaj więcej: Informacje o pogrzebie Marka BARTOSIAKA

Zapraszamy Was dzisiaj na podróż w czasie do sezonu 1966/66. W wasze ręce oddajemy porządnie opracowany zestaw ponad 200 nowych materiałów prasowych z tego sezonu. Relacje, tabele, zapowiedzi, wywiady, ciekawostki. Wszystko o pierwszej i drugiej drużynie. Mecze ligowe, pucharowe i towarzyskie. Mamy nadzieję, że zachęci to Was do poszerzenia swojej wiedzy o występach Biało-Zielonych blisko 60 lat temu.

Czytaj więcej: Odkrywamy karty historii - sezon 1965/66

Podkategorie