W niedzielę na Stadionie Energa odbędzie się 42 spotkanie w historii pomiędzy Lechią Gdańsk a Jagiellonią Białystok.

Historia pojedynków rozpoczęła się w połowie lat 70-tych a bilans jest korzystniejszy dla Biało-Zielonych, którzy zwyciężyli 17 razy, padło 13 remisów a 11 razy wygrywała Jagiellonia, w bramkach jest 56:38.

Po raz pierwszy obie drużyny spotkały się w II lidze a pierwszy historyczny pojedynek został rozegrany 31 sierpnia 1975 w Gdańsku i zakończył się wygraną Lechii 1:0 po bramce Janusza Makowskiego w 30 minucie. [zobacz raport meczowy]. W rewanżu padł remis 1:1.

prasa

W latach 70-tych doszło jeszcze do 5 pojedynków z czego Lechia wygrała 3 i padły dwa bezbramkowe remisy.

27 marca 1977 Lechia odnotowała jedno z dwóch najwyższych zwycięstw w historii pokonując Białostocczan aż 4:0 po bramkach Zbigniewa Krawczyka '2, Bogusława Kaczmarka 27', 42' i Tomasza Korynta 80' [zobacz raport meczowy]

Historia spotkań z Jagiellonią Białystok

Ostatnie sezony to stała rywalizacja obu jedenastek na najwyższym poziomie rozgrywek. Od sezonu 2008/09 oglądaliśmy aż 26 meczów obu drużyn. 9 razy zwyciężała Lechia, padło 8 remisów 9 razy wygrywała Jagiellonia. Tym samym nie ma innej opcji jak wygrać w niedzielę po raz 10 w Ekstraklasie nad Jagiellonią i wrócić na fotel lidera!