Miałem okazję być w Wiedniu kilka razy i z pewnością mogę stwierdzić, że jest to jedno z najciekawszych miast w Europie. Stolica Austrii to piękna metropolia, która zachwyca turystów swoim niepowtarzalnym klimatem. W związku z pojedynkiem Lechii z miejscowym Rapidem poniżej przedstawiamy Biało-Zielony przewodnik po Wiedniu.

Wiedeń czyli stolica i jednocześnie największe miasto w Austrii to miejsce, w którym zarówno atmosfera jak i architektura są warte uwagi. Prawie dwu milionowe miasto ma bardzo bogatą historię, gdyż przez wiele lat było siedzibą rodu Habsburgów i stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Można to dostrzec nawet w lokalnej gastronomii, w której wyraźne widać wpływy czeskie, węgierskie, słoweńskie, włoskie czy dość uogólniając alpejskie. Miasto było również ważnym ośrodkiem kultury, handlu oraz nauki. Mieszkali tu znani muzycy, malarze oraz pisarze. Można powiedzieć, że Wiedeń przez swoją różnorodność jest miejscem, do którego chce się wracać.

Co warto odwiedzić w Wiedniu? (10 propozycji)

1. Pałac i ogrody Schönbrunn- moim zdaniem najważniejszy zabytek do zobaczenia podczas pobytu w Wiedniu. Jest to jedna z najpiękniejszych barokowych rezydencji w Europie. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 zostało udostępnionych dla zwiedzających. Wnętrza są utrzymane w stylu rokoko. Obecny wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Na szczególną uwagę zasługuje Sala lustrzana, gdzie koncert grał sześcioletni Mozart. Sam teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym znajduje się palmiarnia.

2. Pałac Hofburg - jeden z największych kompleksów pałacowych na całym świecie, zajmujący powierzchnię 24 hektarów. Obecnie stylem dominującym jest barok i klasycyzm. W jednym z licznych budynków kompleksu mieści się muzeum słynącej z niezwykłej urody cesarzowej Elżbiety Bawarskiej - nazywanej Sisi. 

3. Prater - park rozrywki położony pomiędzy Dunajem a Kanałem Dunajskim. Powstał na terenach łowieckich Habsburgów. Po parku można spacerować do woli za darmo, bilety na liczne atrakcje (karuzele, rollercoastery, Diabelski Młyn - gdzie świetnie widać panoramę miasta itp.) należy wykupić przed wejściem na wybraną formę rozrywki.

4. Katedra św. Szczepana - gotycka świątynia, której historia sięga XII wieku. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. W środku można podziwiać liczne dzieła sztuki z różnych epok, w tym grobowiec cesarza Fryderyka z czerwonego marmuru.

5. Stare Miasto - XIX-wieczne kamieniczki mogą zdecydowanie zachwycić swoją okazałością. W tym miejscu znajdują się ważne zabytki takie jak wymieniona wyżej katedra oraz rezydencja Hofburg. Warto również przejść się ulicą Kärntner Straße, czyli luksusową wizytówką Wiednia, gdzie znajdują się sklepy projektantów mody z całego świata.

6. Hundertwasserhaus - kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu, jedno z dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanego w latach 1983–1985 przez Josefa Krawinę. Koncepcją twórcy jest nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin. 

7. Ratusz w Wiedniu - piękny neogotycki budynek zbudowany w latach 1872-1883, Został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości.

8. Budynek Wiener Musikverein – czyli miejsce gdzie odbywa się coroczny Koncert Noworoczny, który jest oglądany przez miliony osób na całym świecie. Najważniejszym miejscem tego budynku jest Wielka („Złota”) Sala.

9. Kahlenberg - wzgórze w Lesie Wiedeńskim, z którego w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Na szczycie góry znajduje się kościół pw. św. Józefa prowadzony od 1906 roku przez polskich księży zmartwychwstańców, a w nim izba upamiętniająca zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej. Z Kahlenbergu roztacza się widok na panoramę Wiednia.

10. Ernst-Happel-Stadion - w Wiedniu znajdują się trzy duże areny piłkarskie, oprócz wymienionego "Narodowego" są to: Allianz Stadion czyli obiekt na, którym Lechia rozegra mecz z Rapidem Wiedeń oraz Generali Arena czyli dom piłkarzy Austrii Wiedeń. Jednakże Ernst-Happel-Stadion to najważniejsza arena miasta nad Dunajem. Obiekt był głównym stadionem Euro 2008 - rozegrano tu 3 mecze grupy B (w tym mecz Austria vs. Polska), 2 ćwierćfinały, półfinał oraz finał Mistrzostw Europy pomiędzy Niemcami a Hiszpanami. Stadion jest w stanie pomieścić prawie 51 tysięcy osób i jest obiektem gdzie swoje mecze domowe rozgrywa reprezentacja Austrii.  

Propozycje gastronomiczne - lokalne specjały

Jeśli ktoś chciałby spróbować lokalnej kuchni to warto spróbować czegoś z poniższych propozycji:
1. Wiener Schnitzel – panierowany kotlet cielęcy.
2. Tort Sachera – słodkie ciasto czekoladowe z grubą warstwą polewy czekoladowej, przekładane konfiturą morelową. Oryginalnie serwowane w kawiarni Hotelu Sacher.
3. Lokalne wino w dzielnicy Grinzing.
4. Kanapki w lokalu Trześniewski - czyli wiedeński fast-food z polskimi korzeniami.

Transport w Wiedniu 

W Wiedniu mamy szeroką gamę transportu, ponieważ w mieście nad Dunajem jest dobrze rozwinięta sieć autobusowa, tramwajowa, szybka kolejka (S-Bahn) oraz metro. Na stadion Rapidu Wiedeń - Allianz Stadion możemy dojechać w następujący sposób:
1. Metrem (linia U4- stacja Wien Hütteldorf).
2. Tramwajem (linia 49 - Deutschordenstraße i 52 - Baumgarten).
3. Szybką kolejką (S45, S50, S80- stacja Wien Hütteldorf).
4. Autobusem (47B - Deutschordenstraße).

źródło: national-geographic.pl/własne