Na kolejne urodziny naszego portalu mamy dla Was prezent w postaci Wielkiej Historycznej Bazy Lechii Gdańsk.

W bazie odnajdziecie 68 sezonów (od 1945 roku) i 140 rozgrywek (Liga, Puchar Polski, inne puchary, Młoda Ekstraklasa, Rezerwy), w których występowali Biało-Zieloni. To także opis ponad 2600 postaci – piłkarzy, trenerów i sędziów. W naszym historycznym Almanachu odnajdziecie 2080 meczów Lechii Gdańsk!

Tu znajdziesz bazę historyczną Lechii Gdańsk

O pomyśle stworzenia bazy opowiada redaktor naczelny Lechia.net Dariusz Boczek

Pomysł stworzenia historycznej bazy meczowej Lechii przyszedł mi do głowy, gdy trafiłem kiedyś na zapiski jednego z kibiców znanego jako Hydro. Zobaczyłem jak ma ciekawie spisane dane dotyczące meczów Lechii. Postanowiłem coś z tym zrobić. Z racji tego, że nie jestem programistą nie miałem pomysłu jak ugryźć temat. Nasza strona była wtedy uboga technicznie. Dlatego też rozważałem prowadzenie tej bazy meczowej na lechia.gda.pl ale ostatecznie znalazłem gotowe ciekawe rozwiązanie, które idealnie pasowało do Lechia.net i jakoś tak 5-6 lat temu zaczęliśmy wprowadzać dane.

Oczywiście praca szła dwutorowo. Z jednej strony musieliśmy na bieżąco prowadzić serwis i wpisywać dane dotyczące aktualnych rozgrywek (Lechia I, Lechia II, Rezerwy, MESA), z drugiej strony sezon po sezonie zaczęliśmy uzupełniać bazę meczową. Wprowadzanie danych zakończyliśmy krótko przed świętami 2012 roku. Oczywiście praca nie jest kompletna i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Lechia, nie ma co ukrywać, nie jest czołowym klubem w Polsce. Czasem tułała się też po niższych ligach a prasa lokalna miała ciekawsze tematy (w tamtym okresie). My po prostu zakończyliśmy teraz pewien etap. Wprowadziliśmy na stronę wszystkie dane jakie posiadaliśmy. Teraz dużo zależy od innych osób, które posiadają wiedzę i materiały by porównać nasze dane oraz pomóc uzupełnić braki.

Skąd mamy informacje?

Odpowiedź wydaje się banalna - to oczywiście prasa. Przejrzeliśmy tysiące gazet między innymi: Dziennik Bałtycki, Echo Sportowe, Sport, Tempo, Przegląd Sportowy i wiele, wiele innych. Korzystaliśmy także z książek Piotra Chomickiego "Piłkarskie dzieje Wybrzeża" oraz serwisu lechia.gda.pl, który dokumentował wszystkie mecze Lechii od A-klasy. Ale to tylko część naszej pracy reszta to kontakty z ludźmi - badaczami historii futbolu, kibicami, byłymi piłkarzami. Niestety ze względu na ograniczony czas (mamy przecież swoje życie prywatne, rodziny, pracę) i możliwości finansowe (nasz budżet to 0 złotych) nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego.

Ile czasu pracowaliśmy nad bazą?

Wprowadzanie historycznych danych to przede wszystkim mrówcza praca 2 dziennikarzy Lechia.net (Dariusza Boczek i Pawła Bojarskiego). Zaczęliśmy pracę w 2008 roku. Dodawanie danych na stronę zajęło więc nam 4-5 lat. Wcześniej praca polegała na wstępnym kompletowaniu danych. Ciężko zliczyć wszystkie godziny poświęcone na prace nad tym przedsięwzięciem. Czasem trzeba było poświęcić po kilkanaście godzin dziennie, by w końcu osiągnąć efekt finalny ale sądzimy, że było warto. Nie zapominamy też o osobach, które nam przy tym pomagały, bo to głównie dzięki nim udało nam się skończyć pewien etap właśnie teraz. Oczywiście baza cały czas się rozrasta – są jeszcze luki w pierwszych po wojnie sezonach a bieżące rozgrywki staramy się prowadzić bardzo dokładnie prowadząc statystyki zarówno rezerw jak i Młodej Ekstraklasy.

Błędy w bazie - nieodzowne

Wprowadzając tak wielką ilość danych zapewne zdarzą się błędy i braki (np. PP na szczeblu okręgu nie zawsze udało nam się namierzyć, mamy też drobne luki w latach 40-tych), które mamy zamiar jednak stopniowo eliminować. Czasem być może traficie na literówkę, błąd rzeczowy lub po prostu źle wprowadzone dane. Staraliśmy się je jednak zminimalizować – choćby poprzez dodanie różnych uwag. Np. w jednej gazecie podano, że gola strzelił Rogocz, a w innej że Korynt. W takim wypadku gola przypisujemy rzecz jasna tylko jednemu piłkarzowi, przy meczu mamy jednak uwagę, że mogło być inaczej.

Braki i błędy w bazie możemy eliminować też dzięki Wam - czasami może macie zdjęcie lub dane jakiegoś nieopisanego przez nas piłkarza. Liczymy na Waszą pomoc.

Wygląd bazy

Wygląd naszej bazy zapewne będzie jeszcze się zmieniał w ramach możliwości, jakie daje środowisko na którym pracujemy. Najprawdopodobniej w przyszłości utworzymy podstronę Historia, w której czytelnik przeniesie się do wirtualnego muzeum Lechii Gdańsk skupiającego w sobie bazę meczową, archiwum prasowe oraz wszelkie historyczne kolekcje (bilety, programy, proporce, zdjęcia itd..). Mamy nadzieję, że nasze dzieło będzie idealnym uzupełnieniem Muzeum znajdującego się na PGE Arenie. Wiele w tej kwestii zależy jednak od Was drodzy kibice. Są wśród Was osoby, które znają się na bazach danych, czy też tworzeniu stron i zarządzaniu CMSami. Zróbcie coś dla Lechii. Dołączcie do nas i pomóżcie tworzyć najlepszy sportowy portal o tematyce historycznej i kibicowskiej w Polsce!

Czy chcemy to zamieścić w jakiejś formie w muzeum Lechii?

Muzeum Lechii dopiero się tworzy. Zobaczmy wpierw jaki będzie odbiór kibiców. Niech najpierw nacieszą się pierwszą wersja muzeum, a multimedia? Przyznam, że byłbym dumny gdyby nasze dzieło zostało zauważone przez władze klubu. Przecież tej kilkuletniej ciężkiej pracy nie robimy dla siebie tylko po to by służyła innym. Zależy nam by ludzie mogli z naszego "wirtualnego muzeum" czerpać wiedzę o Lechii, badać jej historię. A baza sama w sobie mogła by być doskonałym uzupełnieniem muzeum. Co więcej, może wtedy byłoby łatwiej ją rozbudować.

Czy planujemy wydać to kiedyś w jakiejś formie?

Od kilku lat różne osoby przymierzają się do napisania monografii o Lechii. Wstyd to przyznać ale Lechia takowej pozycji się jeszcze nie doczekała. Jeżeli tylko taki temat zacznie być realizowany a możliwości techniczne pozwolą to z pewnością będzie duża szansa by nasze dzieło trafiło jako załącznik multimedialny do takiej pozycji. Nie widzimy sensu wydawania naszej bazy jako osobnej publikacji. Przede wszystkim jednak nastawiamy się na internet bo tu najłatwiej wprowadzać poprawki i dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych odbiorców.

Zobacz przykładowe Profile Piłkarzy:

Władysław Musiał

Roman Korynt

Roman Rogocz

Mateusz Bąk

Zobacz przykładowe rozgrywki:

2001/2002 - zobacz skład A-klasowej Lechii Gdańsk

Zobacz drogę Lechii do Pucharu Zdobywców Pucharów

1949 - Pierwszy sezon Lechii w Ekstraklasie

Inne ciekawe rzeczy:

Wszystkie sezony w jednym miejscu ze szczegółami

Wszyscy rywale Lechii od 1945 roku + opisy wszystkich meczów