Przed nami 44 Wielkie Derby Trójmiasta. Do meczu pozostały już tylko godziny. Wielu z Was pamięta pewnie tylko kilka, kilkanaście ostatnich potyczek derbowych i to na dodatek głównie te ekstraklasowe. A tak naprawdę rywalizacja trwa już 56 lat. Do te pory Lechia zwyciężała 16 razy, padło tyle samo remisów a Arka wygrywała 11 razy. W oczekiwaniu na emocje meczowe pragniemy wprowadzić Was w klimat derbowy.

Przedstawiamy poniżej pełną historię spotkań Lechii Gdańsk z Arką Gdynia.

Po raz pierwszy oba zespoły spotkały się w drugiej lidze. 2 września 1964 roku w Gdańsku Biało-Zieloni zwyciężyli 2:1 po golach Bogdana Adamczyka i Janusza Charczuka [zobacz szczegóły]. 

Tym samym Janusz Charczuk został strzelcem pierwszej historycznej bramki dla Biało-Zielonych w rywalizacji z Arką. W rewanżu górą byli piłkarze z Gdyni.

W kolejnych sezonach nie było już tak kolorowo.

Na 12 spotkań ligowych rozgrywanych od roku 1965 do 1976 na poziomie drugo- i trzecioligowym Arka wygrała 5 razy, a 7 razy zanotowaliśmy rezultat remisowy.

Przełamanie nastąpiło dopiero w pamiętnym sezonie 1983/84. Biało-Zieloni wygrali dwukrotnie 30 października 1983 w Gdańsku 3:0 [zobacz szczegóły] a w rewanżu 20 czerwca 1984 w Gdyni aż 4:1 [zobacz szczegóły]

1984.06.20.arka gdynia lechia

Po tym sezonie Lechia awansowała do Ekstraklasy, gdzie występowała aż do roku 1988, a Arka spadła do trzeciej ligi. Zatem na kolejne mecze derbowe musieliśmy czekać do lat 90-tych, gdy obie drużyny spotkały się w drugiej lidze.

12 września 1992 roku byliśmy świadkami pierwszego po latach meczu derbowego. Całe Trójmiasto żyło tym spotkaniem. Biało-Zieloni wygrali 3:0, o czym przeczytacie w 49 odcinku książki "70 meczów na 70-lecie Lechii Gdańsk".

 

 

W sumie w latach 90-tych byliśmy świadkami 9 meczów derbowych na poziomie drugiej i trzeciej ligi oraz w Pucharze Polski. 3 razy wygrywała Lechia, 2 razy Arka a 4 razy padał remis. Wybrzeże było wtedy piłkarskim dnem, finałem czego były ogromne kłopoty Lechii zakończone odbudową klubu od A-klasy przez Kibiców na początku XXI wieku.

Lechia powoli zaczynała swoją wspinaczkę, przez co na kolejne DERBY czekaliśmy aż do sezonu 2007/2008. Była to zarazem ostatnia rywalizacja na poziomie drugoligowym. W Gdańsku nie oglądaliśmy bramek, zaś w rewanżu górą była Arka.

Pierwszy historyczny mecz derbowy w Ekstraklasie odbył się w Gdyni 3 października 2008. Lechia zwyciężyła 1:0, a historyczną, pierwszą, bramkę strzelił nasz kandydat na Prezydenta Paweł Buzała w 64 minucie meczu.

W rewanżu rozgrywanym w Gdańsku 25 kwietnia 2009 Lechia wygrała 2:1.

W tym samym sezonie oba zespoły grały ze sobą też w Pucharze Ekstraklasy i co ciekawe oba mecze wygrała Arka Gdynia. Marne to pocieszenie dla naszego najbliższego rywala, gdyż odkąd oba zespoły rywalizują ze sobą na poziomie Ekstraklasowym, to bilans meczów ligowych jest miażdżący.

10-4-0

W bieżącym sezonie oglądaliśmy już spotkanie derbowe rozgrywane w Gdyni 20 października 2019. Zakończyło się ono remisem 2:2 a bramki dla Biało-Zielonych strzelali 51' Flavio Paixão oraz 53' Artur Sobiech [zobacz szczegóły]. Mecz do końca trzymał w napięciu. Zresztą zobaczcie skrót.

Szczegóły wszystkich 43 meczów derbowych znajdziecie pod poniższym linkiem.

Historia jest długa i burzliwa. Najważniejsze, że w Ekstraklasie Lechia jest niepokonana i oby ta passa trwała.

Zachęcamy do dyskusji - który mecz zapadł Ci najbardziej w pamięci i dlaczego?

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora