lechia

Na kilka dni przed startem ligi rozmawialiśmy z prezesem Lechii Maciejem Turnowieckim na tematy, które nurtują teraz najbardziej kibiców Lechii Gdańsk. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was satysfakcjonujące.

LN: Do startu ligi już tylko tydzień, czy przewidywane są dalsze wzmocnienia?
MT: W letnim okienku transferowym, a zostało ono otwarte dopiero 1 lipca, Klub zakontraktował już 3 piłkarzy: pomocnika Mateusza Machaja, napastnika Freda Bensona, bramkarza Michała Buchalika. Bliski podpisania kontraktu jest też napastnik Darko Bodul – warunkiem do zawarcia umowy są korzystne dla zawodnika wyniki badań medycznych.

 

LN: Ilu kibiców zaopatrzyło się już w Karty Kibica?
MT: Do tej pory kartę kibica wyrobiło kilkanaście tysięcy osób. Codziennie spływa po kilkaset wniosków, które są przyjmowane na trzech Wyspach Lechii – w Galerii Bałtyckiej, w Galerii Madison oraz w CH Carrefour Morena. Największa fala dopiero nastąpi, kiedy otwarte zostaną punkty wyrabiania kart i sprzedaży karnetów na stadionach. Jednocześnie Klub będzie kontynuował wyjazdy do miejscowości, w których są fankluby Lechii, by osoby na miejscu mogły złożyć wniosek i wyrobić KK.  

Lechia Gdańsk

LN: Czemu proces wyrabiania Kart Kibica trwa tak długo (do 4 tygodni?) w innych klubach można to załatwić w 15 minut.
MT: Podczas pilotażu i pierwszego etapu wyrabiania kart, czas oczekiwania na nie to było kilka dni. Karty bowiem były personalizowane przez firmę Estis w Warszawie.

Od czerwca czas oczekiwania na gotową kartę wydłużył się, a wynika to tylko i wyłącznie z faktu, iż trwa konfiguracja systemów – karty kibica i dostępu na PGE Arenę. System kart kibica jest podyktowany wymogami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zaś systemy stadionowe dostarcza firma Fortress, która wygrała przetarg na PGE Arenie. Zatem konfiguracja i spinanie systemów zajęło chwilę, a pamiętajmy, że trwa to wszystko równolegle z pracami budowlanymi i wykończeniowymi na PGE Arenie.

Każdy jednak dostanie swoją kartę, zanim ruszy sprzedaż karnetów na nowy sezon.

Co do drugiej części pytania – z chwilą odbioru przez operatora stadionu PGE Arena, odebrane zostaną też systemy stadionowe i sprzęt techniczny do personalizacji kart. Wówczas czas oczekiwania na wyrobienie karty kibica będzie ograniczony do 1-2 dni (w zależności od natężenia ruchu), ale będzie też możliwe zrobienie karty od ręki.

Taki specjalistyczny sprzęt kosztuje sporo pieniędzy, nie było potrzeby, by go wcześniej zakupywać, skoro po przejęciu stadionu będzie on dostępny w ramach wyposażenia obiektu.

 

LN: Czy planowane są dni otwarte stadionu, tak by kibice mogli zapoznać się z obiektem zanim kupią bilet/karnet?
MT: Planowana jest organizacja dnia otwartego, by fani obecni i nowi mogli zapoznać się z PGE Areną i zobaczyć, jaka widoczność jest z poszczególnych miejsc stadionu. Aby jednak umożliwić przeprowadzenie tego, na stadionie – dla bezpieczeństwa uczestników – muszą zostać zakończone prace i obiekt musi być gotowy do wprowadzenia ludzi do wydzielonej części. Wstęp na PGE Arenę możliwy będzie po dokonaniu odbiorów przez Operatora. Według zapowiedzi prezydenta Gdańska termin wyznaczony został na 6 sierpnia.

Lechia Gdańsk

LN: Wiemy już, że w pierwszej kolejce nastąpiła zmiana gospodarza meczu (pierwotnie mecz z Polonią Warszawa miał się odbyć w Gdańsku). Czy mamy więc pewność, że mecz trzeciej kolejki Ekstraklasy zostanie rozegrany już na PGE Arenie?
MT: Pierwszy mecz na PGE Arenie ma być rozegrany w piątek 12 sierpnia o godz. 20.30 z Cracovią. Nic na razie nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić.

 

LN: Czy najważniejszy sparing (z renomowaną drużyną zagraniczną) przed ligą się odbędzie? Jeśli tak to kiedy i oczywiście z kim?
MT: Wiadomo już, że do tego meczu otwarcia Lechii z europejską drużyną nie dojdzie. Do Gdańska nasz partner – Sportfive miał sprowadzić finalistę Ligi Europejskiej – FC Porto. Ze względu na niegotowy obiekt oraz brak gwarancji, że do meczu mogłoby dojść, ta impreza otwarcia nie doszła do skutku. Ściągnięcie takiej drużyny wiązało się z wcześniejszym zakontraktowaniem tego meczu, zawarciem umowy i przedpłatą honorarium za przyjazd.

 

LN: Oprócz tematu kart kibica i magii nowego stadionu jakie inne działania marketingowe prowadzi klub by pozyskać nowych kibiców (ostatnio pojawiły się nowe bilbordy we wiatach przystanków).

lechia

MT: Na miarę możliwości i środków budżetowych, od kilku tygodni w kilkudziesięciu lokalizacjach Trójmiasta eksponowane są billboardy i citylighty, sygnalizujące przenosiny Lechii na PGE Arenę. Niezależnie od tego, od kilku miesięcy trwa uruchamianie kolejnych Wysp Lechii, które mają na celu promować Klub i umożliwić ludziom znacznie większy niż dotychczas dostęp do kart, biletów, karnetów, produktów Lechii. Za chwilę uruchomione zostanie call center, gdzie będzie można uzyskać niezbędnych informacji nt. Lechii i przenosin na PGE Arenę. Przede wszystkim również ceny karnetów zostały ustalone na atrakcyjnym poziomie, by zachęcić ludzi do przyjścia na mecze Lechii na PGE Arenie. Trwają zaawansowane prace nad nowym serwisem internetowym, a także aplikacją do zapoznania się z wnętrzem stadionu i widocznością z poszczególnych części stadionu. Niezależnie od tego, od wielu miesięcy piłkarze i członkowie sztabu trenerskiego biorą udział w różnych formach aktywności i spotkaniach z sympatykami.

Na marginesie – trudnością w dotarciu ludzi na PGE Arenę będzie w najbliższych miesiącach utrudniony dojazd do stadion, ze względu na przebudowę torowisk i modernizację dróg [na Marynarki Polskiej kursuje komunikacja zastępcza w postaci autobusów]

LN: Czy będzie można kupić koszulki meczowe z nazwiskami piłkarzy?
MT: Na indywidualne zlecenia klient może zamówić koszulkę z nazwiskiem piłkarza na punkcie.

 

LN: Jak wygląda sprawa z nową bazą treningową?
MT: W maju 2010 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy Gminą Pruszcz Gdański a Lechią w sprawie powstania ośrodka treningowego. Wg szacunków specjalistów, na profesjonalny ośrodek piłkarski potrzeba 10-12 ha. Procedura pozyskania od Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa dodatkowych gruntów, niezbędnych do realizacji inwestycji, trwała niemal rok (procedury związane z wybraniem rzeczoznawcy, który wycenić miał metr kwadratowy grunt, podział gruntów itp.). Do jesieni przygotowana ma zostać koncepcja, za przygotowanie której odpowiedzialny jest Stalprojekt – Biuro Architektoniczne z Gdańska. Do końca roku ma zostać uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu. Więcej szczegółów wkrótce.

 

LN: Czy tym razem doczekamy się prezentacji drużyny? W ubiegłym roku ani przed rundą jesienną ani wiosenną takowej nie było. Jeżeli tak to gdzie?
MT: Prezentacja jest planowana na PGE Arenie. Zależy to jednak od terminu odbioru stadionu.

 

LN: Podczas minionego sezonu dało się odczuć dystans zawodników do kibiców. Pomimo ucichnięcia konfliktu i raczej poprawnej atmosfery, piłkarze włącznie z ostatnim meczem nie raczyli nawet podejść do ogrodzenia po meczu (wyjątek zrobili w sektorze rodzinnym). Tak nie zbudujemy więzi kibiców z zawodnikami.
Jeżeli zatem granie w piłkę to praca dla piłkarza, czy jest możliwość dopisać do kontraktu obowiązek podziękowania publice za to, że przychodzi na mecz (skoro dobrowolnie nie mają na to ochoty)?

MT: Piłkarze od dawna mają stosowne zapisy w kontraktach i regulaminach I drużyny, które nakładają na nich określone obowiązki, w tym również relacje z fanami. Jeśli były jakieś rysy w tych relacjach, to ufam, że sytuacja się zmieni. Oczywiście musi być wola wszystkich stron.

 

LN: Jak wygląda sprawa z muzeum klubowym. W której części stadionu będzie się ono mieściło i kiedy planujecie jego otwarcie?
MT: Kolekcja pamiątek jest pokaźna, wszystkie tematy muzealne prowadzi znany wszystkim kustosz naszego muzeum Zbyszek Zalewski. Muzeum będzie mieściło się w okolicach PUB-u. Muzeum jest w trakcie adaptacji aranżacyjnej, wiele wskazuje na to, że wystartujemy jesienią.

 

LN: Czy będzie na stadionie sklep kibica?
MT: Od kilku miesięcy trwają rozmowy z zarządem Adidas Poland w sprawie utworzenia w części komercyjnej na stadionie sklepu Lechii (wspólnie z Adidasem). Jesteśmy po kilku turach spotkań i rozmów. To się jednak wiąże ze sporymi nakładami finansowymi. Na razie bowiem pod promenadą są surowe mury. Również nasz partner – Emmerson prowadzi komercjalizację przestrzeni handlowych na stadionie. W naszej ocenie otwarcie sklepu to perspektywa kilku miesięcy. Niezależnie od tego na stadionie w trakcie meczów będą otwarte stoiska.  

 

LN: Wiele osób nie może się już doczekać otwarcia PUB-u na stadionie. Czy możemy im zdradzić szczegóły? 
MT: W pubie trwają prace wykończeniowe. Powinien być gotowy we wrześniu. Więcej szczegółów podamy wkrótce.

 

Lechia Gdańsk

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Wasze wątpliwości w kilku kwestiach a przy okazji wyostrzyć apetyty przed zbliżającym się sezonem.

fot. Lechia.pl, gdansk.pl