Zgodnie z danymi GUS z 2020 roku w Polsce działa aż 14.245 klubów sportowych. Jakie drużyny cieszą się największym rozgłosem w mediach społecznościowych?

Faktem oczywistym jest to, że głównymi składowymi kształtującymi popularność drużyny są: rodzaj dyscypliny sportowej, wielkość miasta bądź aglomeracji, poziom rozgrywkowy, na którym znajduje się dana drużyna oraz zawodnicy, którzy w niej występują. Często jest to również zależne od sukcesów odnoszonych przez klub w przeszłości, rodzinnych tradycji oraz idei wyznawanych przez kibiców danego zespołu.

Zgodnie z zestawieniem przygotowanym przez portal Gotowi na Sport możemy zauważyć, że na czele rankingu dominują kluby piłkarskie: Legia Warszawa, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Pogoń Szczecin. Dopiero na szóstej lokacie znalazło się miejsce dla drużyny z innej dyscypliny sportowej a mianowicie klubu piłki ręcznej Industria Kielce. W rankingu wzięto pod uwagę liczbę osób obserwujących na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube oraz TikToku (dane na dzień 1 lutego 2023 r.).

Bez wątpienia dobry wynik Lechii powiązany jest z okresem pobytu w Gdańsku Egyego Maulana Vikri. Wróćmy do 2018 roku, kiedy piłkarzem Lechii został Indonezyjczyk. W tamtym okresie profil Lechii Gdańsk na Instagramie obserwowało nieco ponad 31 tysięcy osób. Wraz z pojawieniem się tego zawodnika liczby na profilach społecznościowych zaczęły rosnąć. W czerwcu 2021 roku profil gdańskiego zespołu śledziło już ponad 300 tysięcy użytkowników. Kiedy Egy Maulana Vikri odszedł do słowackiego FK Senica ilość obserwujących zaczęła się drastycznie zmniejszać. Po jednym dniu ubyło 30 tysięcy followersów. Zgodnie z danymi na dzień 1 lutego 2023 roku zespół Lechii Gdańsk na platformie społecznościowej Instagram obserwuje 230 tysięcy osób. Mimo straty ponad 70 tysięcy użytkowników jest to dalej liczba, która pozwoliła klubowi z Gdańska zająć 3. miejsce pod względem popularności w mediach społecznościowych z łącznym wynikiem 549 tysięcy obserwujących ustępując jedynie Legii Warszawa (1,803 mln) oraz Lechowi Poznań (1,184 mln). 

 

źródła: https://gotowinasport.sts.pl/https://stat.gov.pl/