W poniedziałek 19 września Lechia Gdańsk ogłosiła nazwisko nowego szkoleniowca. Zwolnionego trzy tygodnie temu Tomasza Kaczmarka zastąpi…Marcin Kaczmarek. Syn legendarnego „Bobo” obejmuje gdańską Lechię po raz drugi w karierze trenerskiej.

Cóż, trenerzy o nazwisku Kaczmarek są chyba Lechii pisani. Wszystko zaczęło się od Bogusława Kaczmarka, który najpierw w latach 1984-89 prowadził juniorów Lechii, a później do 1992 roku pierwszy raz prowadził drużynę seniorów. Biało-Zieloni grali wówczas w drugiej lidze. Kaczmarek senior został zastąpiony na stanowisku I trenera przez Adama Musiała.

W 2004 roku szkoleniowcem Lechii został obecny trener Biało-Zielonych, Marcin Kaczmarek. Warto dodać, że wcześniej zanotował 99 występów w gdańskim klubie, jako piłkarz. Kaczmarek prowadził gdańszczan do 2006 roku i doprowadził ich do powrotu z czwartej do drugiej ligi. Zastępcą Kaczmarka juniora został Tomasz Borkowski.

W 2012 roku drugie podejście do prowadzenia Lechii zanotował Bogusław Kaczmarek. „Bobo” prowadził Lechię grającą wówczas w Ekstraklasie, jednak w 2013 roku został zwolniony i zastąpiony przez Michała Probierza.

W 2021 roku pojawił się kolejny Kaczmarek – Tomasz – choć nie spokrewniony z Bogusławem i Marcinem. Doprowadził Lechię do 4. Miejsca w Ekstraklasie oraz europejskich pucharów. Został zwolniony po rozczarowującym początku sezonu 2022/23 dokładnie rok po objęciu zespołu – 1 września 2022.

Na nowego trenera Lechia czekała trzy tygodnie. 19 września klub poinformował, że Biało-Zielonych poprowadzi ponownie Marcin Kaczmarek. Dla Kaczmarka juniora jest to powrót po 16 latach. Przed nim trudne zadanie – trzeba zażegnać kryzys w zespole i znacznie poprawić wyniki drużyny, która obecnie zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.

Spójrzmy na statystyki wszystkich panów Kaczmarków. Dla nowego trenera Lechii, Marcina, wyglądają one obiecująco. Wygrał ponad 50% spotkań, w których prowadził gdańszczan! Z pomocą przychodzi nam popularny Twitterowicz – Eryk Lama.

Bogusław Kaczmarek:

148 meczów: 51 zwycięstw (35%), 44 remisy, 53 porażki

Marcin Kaczmarek:

74 mecze: 38 zwycięstw (51%), 17 remisów, 19 porażek

Tomasz Kaczmarek:

40 meczów: 18 zwycięstw (45%), 7 remisów, 15 porażek

źródło: własne