Weterani Lechii Gdańsk będą bronili wywalczonego dwa lata z rzędu tytułu, podczas tegorocznych III Mistrzostw Polski Weteranów, które odbędą się w najbliższą sobotę, 25 maja w Sopocie.

Zespół Ogniwa zajął w ubiegłym roku drugie miejsce, ale tym razem zamierza zgarnąć nawet złoto. Podobne aspiracje mają weterani z Siedlec, a to oznacza, że szykuje się bardzo zacięty turniej.

Mistrzostwa Polski Weteranów to wspaniała inicjatywa, która zrodziła się w głowach starszych zawodników oraz władz Polskiego Związku Rugby. Postanowili spróbować raz jeszcze i poczuć emocje jakie są w szatni na 5 minut przed każdym meczem! Nie wszyscy są w dobrej kondycji fizycznej, ale nie ona jest najważniejsza, ponieważ każdy z nich na hasło rugby ubiera korki i wychodzi na trening. Jest to ważna cecha, której mogą się od weteranów uczyć niektórzy młodsi koledzy.

Piotr Płoszaj: Zapraszamy wszystkich serdecznie na nasz turniej. Wystąpi w nim również drużyna Barbarians Polska, w której może zagrać każdy niezależnie od wieku i umiejętności. Nie trzeba się wcześniej zgłaszać, wystarczy przyjść w dniu turnieju ze sprzętem sportowym i zagrać. Faworytem jest Lechia, która broni tytułu, ale bardzo mocno zapowiada się zespół Ogniwa. Najdłużej trenuje drużyna z Siedlec, która w tym roku chce także zawalczyć o najwyższe podium. Będziemy musieli się bardzo postarać, aby obronić złoto. Zapraszamy do Sopotu.

Trzy lata temu w Sochaczewie, odbył się pierwszy oficjalny turniej w randze MP. Złote medale wywalczyli rugbiści Lechii Gdańsk, srebrne WFS Siedlce, a brązowe Dream Team Sochaczew. W kolejnym roku Lechia znowu wygrywa, na drugim miejscu uplasowało się Ogniwo, a na trzecim WFS Siedlce. 
Poniżej prezentujemy więcej informacji.

Mistrzostwa Polski Weteranów w Sochaczewie (I edycja, 27/06/2011)

W Sochaczewie, 25 czerwca rozegrano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski Weteranów, złote medale wywalczyli rugbiści Lechii Gdańsk, srebrne WFS Siedlce, a brązowe Dream Team Sochaczew. W pierwszym meczu WFS Siedlce pokonali Dream Team Sochaczew 29:0, już w 2 minucie objęli prowadzenie i nie oddali go do ostatniego gwizdka. Następnie Dream Team zmierzył się z Lechią Gdańsk, goście postawili twarde warunki nie pozwalając przeciwnikowi na zdobycie punktów, spotkanie wygrali 48:0. Mecz o Mistrzostwo Polski rozegrały drużyny Lechii Gdańsk i WFS Siedlce, Gdańszczanie prowadzili już 24:0 gdy przyłożenie i podwyższenie zdobyli Siedlczanie. Choć mieli też szansę na drugie kontra Lechii ustaliła wynik meczu na 31:7. W składzie pierwszego mistrza Polski w kategorii weteranów zagrało aż 13 byłych reprezentantów Polski.

Medale wręczał zwycięzcom m.in. Andrzej Kopyt, trener reprezentacji Polski seniorów i wielokrotnego mistrza Polski AZS AWF Warszawa. Nagrody indywidualne otrzymali: MPV imprezy Stanisław Wieciorek (Lechia), najlepszy zawodnik finału Jacek Grebasz (Lechia), najlepszy zawodnik ataku Grzegorz Pliszka (WFS), najlepszy zawodnik młyna Mariusz Niespodziany (Lechia), najstarszy zawodnik imprezy Henryk Chojnacki (ORC Poznań, 65 lat). W rozgrywkach wzięli udział zawodnicy z klubów: AZS AWF Warszawa, Budowlani Łódź, Lechia Gdańsk, Ogniwo Sopot, ORC Poznań, Orkan Sochaczew, Oval Leszno, Politechnika Wrocław, Skra Warszawa i WFS Siedlce. Po turnieju wszystkie drużyny spotkały się na imprezie integracyjnej, staraniem organizatorów jadła, napojów i dyskusji o rugby do białego rana nie zabrakło.

Mistrzostwa Polski Weteranów w Gdańsku (II edycja, 28/05/2012)

Zawody ponownie wygrała gdańska Lechia zwyciężając we wszystkich spotkaniach. Najbardziej wyrównany mecz stoczyła z drużyną WFS Siedlce, do ostatniej minuty prowadząc 14:12. Wtedy sędzia podyktował rzut karny dla WFS, a kapitan siedlczan zdecydował o próbie kopu na bramkę, który mógł im zapewnić zwycięstwo…

Punkty jednak nie zostały zdobyte i wynik się nie zmienił. Kapitan Lechii Piotr Płoszaj przyznał, że mecz był twardy i wyrównany, ale jego zespół miał więcej szczęścia. Drugie miejsce zajęło sopockie Ogniwo ulegając jedynie Lechii i w pierwszej połowie męcząc się z WFS Siedlce. Trzecią lokatę zajął zespół WFS Siedlce Veterans z Miejskiego Klubu Rugby, który był bliski sprawienia niespodzianki, a czwartą drużyna Rugby Oldboy Klub Poznań z klubu Posnania.

Skład Lechia Gdańsk:
Bernat Maciej, Śliwiński Jacek, Daszkiewicz Paweł, Dobkowski Sebastian, Gdaniec Krzysztof, Gdaniec Mariusz, Gniech Mariusz, Grebasz Jacek, Jeryś Wojciech, Krystek Artur, Jumas Robert , Kochański Rafał, Kozerski Michał, Lenartowicz Paweł, Lipkowski Paweł, Bistram Arkadiusz, Niespodziany Mariusz, Olszewski Bogdan, Ośka Marcin, Moroz Artur, Piasecki Wojciech, Kaczorowski Mieczysław, Zyskowski Rafał, Kasper Jakub, Śliwiński Grzegorz, Płoszaj Piotr, Marciniak Dariusz, Szczepański Mirosław

Skład WFS Siedlce Veterans: 
Artur Adamczyk, Tomasz Barczak, Krzysztof Belowski, Jan Czyż, Ireneusz Gręziak, Krzysztof Kisieliński, Leszek Koprowski, Andrzej Kosyl, Mateusz Krzyszczak, Paweł Kuligowski, Grzegorz Pliszka, Tomasz Radzikowski, Jacek Wierzbicki, Bartosz Zagalski, Paweł Żelazowski

Skład Ogniwo Sopot: 
Krzysztof Furmański, Marcin Baraniak, Maciej Walaszczyk, Sylwester Hodura, Jarosław Miszczyszyn Maciej Kossakowski, Tomasz Formela, Tomasz Barwik, Artur Gałęza, Michał Chrzanowski, Maciej Wiater, Piotr Możejko, Rafał Bednarek, Tomasz Łukaszewski, Wojciech Czaja, Daniel Puchalski, Łukasz Mikołajczak, Krzysztof Stępień

Plan imprezy III MP Weteranów w Sopocie, 25 maja
- stadion Ogniwa Sopot, ul. Jan z Kolna. 
12:00 - konferencja techniczna, rozstawienie zespołów
13:00 - rozpoczęcie rozgrywek
16:00 - 17:00 - przewidywany czas zakończenia rozgrywek (zależny od ilości drużyn). 
ok. 17:00 - spotkanie integracyjne czyli tradycyjna „trzecia połowa”. 
Zgłoszone zespoły: Lechia Gdańsk, ORC Poznań, WFS Siedlce, Ogniwo Sopot.

Zapraszamy drużyny z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Sochaczewa, Wrocławia, Pruszcza Gdańskiego i innych miast. 
Jeżeli nie uda się stworzyć drużyny klubowej, regulamin dopuszcza selekcję z miasta, województwa czy regionu.

Warunki uczestnictwa: 
• minimum 35 lat (w tym roku rocznik 1978 i starsze) 
• zawodnik nie może występować w bieżącym sezonie w rozgrywkach PZR

autor: Łukasz Jurczak "Szpila"

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora