Zapraszamy na pierwszy mecz sezonu Ekstraligi Rugby 2022/23! Do boju z Arką poprowadzi biało-zielonych duet trenerski Paweł Lipkowski – Rafał Kwiatkowski, a Lechiści, wzmocnieni powracającymi zawodnikami, na boisku zrobią wszystko, by ten mecz był dobrym otwarciem sezonu! Pierwszy mecz sezonu odbędzie się w niedzielę, 21.08, o 14:00. Klasyk z Arką został uznany za najlepszy mecz kolejki – transmituje go TVP w swojej aplikacji. My zapraszamy na stadion przy Grunwaldzkiej 244! Nie ma to jak poczuć rugby bezpośrednio – wstęp wolny!

Mecz z Arką jest pierwszym spotkaniem sezonu 2022/23, do którego przystępujemy pod wodzą nowego duetu trenerskiego. Paweł Lipkowski i Rafał Kwiatkowski to klasa w polskim rugby, więcej o ich zaangażowaniu i osiągnięciach pisaliśmy dla Was tutaj.

W składzie Lechii w tym sezonie nie ma rewolucji. Dołączył do nas z Juvenii Kraków Sam Phiri (ale zagra dopiero po powrocie z rozgrywek Rugby7, w którym reprezentuje Zimbabwe). Notujemy za to kilka powrotów do drużyny po kontuzjach! Wzmocnią nas między innymi doskonale znani Wam Miłosz Bracik i Igor Górniewicz. W składzie zobaczymy również powracającego Michała Plicha.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci jest oczywiście Grzegorz Buczek – młynarz, nasz kapitan, który w końcówce ubiegłego sezonu zerwał biceps. Na mecz z Arką będzie w optymalnej dyspozycji – i również będzie kapitanem. W składzie można znaleźć również najlepszych zawodników z roczników juniorskich, ale fundament Lechii to solidna drużyna, która w ubiegłym sezonie otarła się o medal.

 

 

Z Arką gramy w składzie:
Igor Olszewski, Grzegorz Buczek (c), Jerzy Wojnicz – Radosław Dabkiewicz, Michał Krużycki – Milan Kossakowski, Marek Płonka, Krzysztof Smoliński – Paweł Boczulak – Jason Makhari – Bartosz Kruszczyński, Zavien Klaasen, Robert Wójtowicz, Olaf Niespodziany, Jakub Romanowicz.

Nasi wykończeniowcy to Andile Ngonyama, Sylwester Koper, Michał Plich, Colin Nyaoda, Rafał Janeczko, Igor Górniewicz, Miłosz Bracik, Aleksander Czerniak.

Jak było w poprzednich meczach?

Ostatnie derby z RC Arka Gdynia to wyrównany mecz ze zmiennym szczęściem. W pierwszej połowie prowadziła Arka, w drugiej my – by zremisować w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry. Arka Gdynia – RC Lechia Gdańsk 22:22 (15:10). Podzieliliśmy się wówczas z Arką punktami (drugi raz w historii), nikt nie zdobył bonusu – obie drużyny miały tylko 3 przyłożenia na koncie.

W tym meczu z Arką punktowali dla nas Zavien Klaasen, Kewin Bracik i Paweł Boczulak oraz Rafał janeczko z kopów. Tym razem do dyspozycji trenera są wszyscy ci zawodnicy oprócz Kewina, który leczy kontuzję z końcówki poprzedniego sezonu.

Z kolei przed rokiem w Gdańsku wygraliśmy 30:26 (12:19), a wynik decydował się do ostatnich sekund – Arkowcy gonili rezultat, atakując wszystkimi siłami, ale nie udało im się zdobyć przyłożenia. W meczu prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie: Lechia mocno zaczęła, otwierając wynik przyłożeniem Lusandy Xakwany, ale Arka odpowiedziała akcją Szymona Sirockiego – i takie akcje, cios za cios z obu stron, towarzyszyły kibicom do ostatniej chwili. Na jesieni dla Lechii punktowali zarówno zawodnicy formacji ataku (Rafał Janeczko, Lusanda Xakwana, Zavien Klaasen, Kewin Bracik), jak i młyna (Grzegorz Buczek i Milan Kossakowski).

Z kolei w Gdyni przed rokiem było 25:21 (22:0) dla Arki – to był ciężki mecz, w którym trudno było o piękną grę (sędzia sięgał też po czerwone kartoniki). Na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni wówczas po raz pierwszy od października 2020 r. zasiedli kibice – choć jeszcze w ograniczonej liczbie (do 25 proc. pojemności obiektu). W maju 2021 punktowali dla Arki: Anton Szaszero 10, Oskar Zypper 5, Patryk Steindl 5, Dominik Mohyła 5, a dla nas punkty zdobywali: Zavien Klaasen 5, Jason Makhari 5, Paweł Boczulak 2, Rafał Janeczko 2, oraz otrzymaliśmy karne przyłożenie za 7 pkt.

Mecz transmitowany był również przez TVP Sport – podczas zawodów Lechia po raz pierwszy zaprezentowała nowy komplet meczowy dla zawodników od naszego partnera technicznego, firmy Pitbull – z nowym herbem lwa, a także logotypami sponsorów.

Wcześniejsze dwa spotkania to rezultaty pozytywne dla Lechii: we wrześniu 2020 r. wygraliśmy 16:15, w listopadzie 2019 r. również wynik był dla nas korzystny (5:47) w Gdyni dla nas.

źródło: lechiarugby.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora