Biało-zieloni powracają po blisko trzech tygodniach do gry. Na początek prawdziwego meczowego maratonu gdańszczanie podejmą w 1/16 Pucharu Polski II-ligową Olimpię Grudziądz. Poznajcie sylwetkę naszego rywala!

Olimpia Grudziądz założona została prawie sto lat temu 30 czerwca 1923 roku, a barwy klubowe to doskonale nam znane: biały i zielony. W swojej historii Olimpia nigdy nie zagrała w Ekstraklasie, a największym sukcesem GieKsy jest czwarte miejsce w rozgrywkach I ligi osiągnięte w sezonie 2014/2015 oraz szóste miejsce sezon wcześniej. W zeszłym sezonie w pierwszej lidze Olimpia zajęła szesnaste miejsce, co sprawiło, że spadła z ligi.

Dzisiaj biało-zieloni z Grudziądza grają na poziomie II ligi, jednak obecnych rozgrywek nie mogą zaliczyć do udanych. W dwunastu meczach zdobyli ledwie 12 punktów, co plasuje ich obecnie na czternastym miejscu. Trzy mecze wygrali, trzy zremisowali i aż sześciokrotnie przegrali – wyniki podopiecznych Pawła Crettiego nie należą więc do najlepszych.

W bieżących rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski Olimpia Grudziądz wyeliminowała w 1/32 finału rezerwy Lecha Poznań. W meczu rozgrywanym w Grudziądzu padł wynik 2:0, a dla gospodarzy gole zdobyli Kacper Janiak oraz Grzegorz Gulczyński. Teraz przed piłkarzami z Grudziądza kolejne wyzwanie, w 1/16 Pucharu Polski zmierzą się z Lechią, która rok temu zdobyła trofeum, a w zeszłym sezonie dotarła do finału.

20201117olimpiadwa

Jeśli chodzi o pucharową przygodę Olimpii, to z pewnością w Grudziądzu najlepiej wspomina się rozgrywki z sezonu 2012/2013. Wówczas biało-zieloni dotarli do 1/4  Pucharu Polski, po drodze eliminując między innymi Pogoń Szczecin (1:0) oraz Lecha Poznań (1:2). W ćwierćfinałowym dwumeczu ostatecznie przegrali z Legią Warszawa, jednak już sama obecność w ćwierćfinale była dla nich nie lada sukcesem.

Obecnie trenerem naszego dzisiejszego rywala jest Paweł Cretti, który pełni tę funkcję od 7 sierpnia 2020 roku. Jeśli chodzi o skład, to z pewnością jednym z silniejszych ogniw Olimpii jest Piotr Januczkowicz. Młody napastnik jest najskuteczniejszym strzelcem drużyny w obecnym sezonie – trafił pięciokrotnie do siatki rywali. Ponadto do najbardziej utalentowanych zawodników zaliczyć można Kacpra Janiaka i Oskara Kalenika. W Olimpii Grudziądz gra także znany z występów w Ekstraklasie bramkarz Łukasz Sapela.

W przeszłości barwy Olimpii Grudziądz reprezentował też grający dzisiaj w Lechii Omran Haydary. W rozgrywkach 2019/2020 Afgańczyk rozegrał dwadzieścia spotkań, w których strzelił dwanaście goli i był najskuteczniejszym zawodnikiem. Od lutego Omran reprezentuje barwy Lechii Gdańsk.

Początek meczu 1/16 Pucharu Polski dzisiaj o 17.40!

 źródło:olimpiagrudziądz.com/ własne