c

W poniedziałkowy wieczór przy Okrzei podopieczni trenera Piotra Stokowca zmierzą się z Mistrzem Polski 2018/19 – Piastem Gliwice. Będzie to jubileuszowe, pięćdziesiąte starcie obu ekip.

Do dzisiejszej rywalizacji obie drużyny przystąpią na fali odniesionych niedawno zwycięstw. Gospodarze spotkania odnieśli w piątek swoją pierwszą ligową wygraną w tym sezonie – pokonali na wyjeździe Górnika Zabrze 1:2. Z kolei również w piątek Lechiści podejmowali u siebie Śląska Wrocław. Po bardzo ciekawym meczu biało-zieloni wygrali 3:2 i dzięki temu umocnili się w górnej części tabeli.

W bieżące rozgrywki gliwiczanie delikatnie mówiąc, nie weszli najlepiej. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika po dziewięciu rozegranych starciach mają na koncie zaledwie 5 punktów. Tylko jedno zwycięstwo oraz dwa remisy „Piastunek” można jak najbardziej rozpatrywać w kategorii falstartu.

Bilans rozegranych spotkań między tymi zespołami zdecydowanie na korzyść Lechii Gdańsk – w 9 rozegranych meczach biało-zieloni górą byli 27 razy. Trzynaście razy trzy punkty trafiały w ręce zespołu z Gliwic, a dziewięciokrotnie padał remis. Bilans bramkowy również zdecydowanie na korzyść gdańszczan – 62:48.

Pierwszy raz oba zespoły spotkały się na boisku w sezonie 1963/1964, a dokładniej 5 września 1963 roku. Wówczas w spotkaniu drugiej ligi lepsi od Piasta okazali się gospodarze tamtego meczu – gdańszczanie, którzy wygrali 1:0 po golu Władysława Musiała.

Niewątpliwie na kartach historii rywalizacji gdańsko-gliwickiej jednym z ważniejszych starć był finał Pucharu Polski w 1983 roku. W środę 22 czerwca 1983 roku w Piotrkowie Trybunalskim Lechia pokonała Piasta Gliwice 2:1 i tym samym zdobyła swój pierwszy w historii Puchar Polski. Do siatki w tamtym spotkaniu trafili Krzysztof Górski oraz marek Kowalczyk.

20190713 074 rul 4711

W zeszłym roku oba zespoły rywalizowały też ze sobą o Superpuchar Polski. W lipcu 2019 roku w Gliwicach padł wynik 1:3, a trofeum padło łupem podopiecznych trenera Piotra Stokowca. Do siatki dla Lechii trafiali: dwa razy Lukas Haraslin oraz raz Jarosław Kubicki.

Z kolei w sezonie 2019/20 oba zespoły mierzyły się ze sobą czterokrotnie. W 1/4 finału Pucharu Polski Lechia wygrała u siebie z Piastem 2:1, a spotkanie to było ostatnim rozegranym meczem przed zawieszeniem rozgrywek. Z kolei w lidze biało-zieloni wygrali wszystkie trzy spotkania z drużyną trenera Fornalika.

Jaki padnie wynik dzisiaj? Przekonamy się wieczorem!

Początek meczu o 18.00!

źródło: własne