Jak nieoficjalnie ustalił Dziennik Bałtycki do kolejnego sezonu nie zostanie zgłoszony zespół rezerw, który występował dotychczas na poziomie IV ligi. Gdyby te informacje się potwierdziły oznaczałyby de facto likwidację rezerw, gdzie ogrywali się zawodnicy wchodzący do pierwszej drużyny.

  


AKTUALIZACJA (12:29)

 

Potwierdziły się informacje, że Klub nie zamierza zgłosić  drużyny rezerw do rozgrywek IV ligi w sezonie 2022/23. Z komunikatu wynika, że przyczyną nie zgłoszenia drugiego zespołu do rozgrywek jest "problemem z dostępnością boisk treningowych utrudniającym realizację procesu szkolenia Akademii Lechii Gdańsk.". (...). w tym "zbyt mała liczba boisk treningowych" oraz "ich stan techniczny." Te mają przedkładać się niekorzystanie na realizację procesu szkolenia. Jednocześnie klub wskazuje, że decyzja ta w przyszłości może być zmieniona. Żródło: lechia.pl 


Jeśli potwierdzą się ustalenia Dziennika Bałtyckiego o likwidacji rezerw, będą one o tyle zaskakujące, że kilka miesięcy temu sam trener Tomasz Kaczmarek podkreślał, że każdy dobry klub w Europie ściśle współpracuje z Akademią działającą przy klubie, że on również zamierza współpracować z nią, że zawodnicy pierwszej drużyny będą się ogrywać w rezerwach. Co więcej w celu realizacji tych planów do drugiej drużyny Kaczmarek delegował Tomasza Byszko, dotychczasowego członka sztabu pierwszej drużyny, z zamierzeniem zacieśnienia współpracy pomiędzy rezerwami a pierwszym zespołem.

 

-To jest podstawa każdego dobrego klubu, że pierwsza drużyna bardzo blisko współpracuje z Akademią. Uważam, że dla zawodników jest bardzo ważne, że każdy kto może powinien grać, bo to jest najlepsza forma ich przygotowania do gry dla pierwszego zespołu. - mówił o współpracy pierwszej drużyny z Akademią we wrześniu Tomasz Kaczmarek.

06.05.2022 GDANSKPILKA NOZNA IV LIGA SEZON 2021/2022MECZ AKADEMIA LECHIA GDANSK - JAGUAR GDANSKFOT.ANNA LANGOWSKA/LECHIA.NET

W przeszłości Lechia przerabiała temat braku rezerw, kiedy szkoleniowcem Biało-Zielonych był Piotr Nowak. Wówczas klub zrezygnował z prowadzenia rezerw na poziomie III ligi po sezonie 2015/16. Ówczesny szkoleniowiec decyzję tę motywował tym, że piłkarze zsyłani przez niego do drugiego zespołu grają tam niechętnie i nie widzi pożytku w jej utrzymywaniu. W efekcie młodzi zawodnicy oraz zawodnicy powracający do gry po urazach nie mieli płaszczyzny, gdzie mogli się zgrywać z zawodnikami pierwszej drużyny.

Zespół rezerw ponownie przywrócono w maju 2018 r. gdy drużyna juniorów nie utrzymała się w Centralnej Lidze Juniorów a młodzież nie miała gdzie się ogrywać. Wówczas rezerwy powróciły do rozgrywek na poziomie IV ligi.

Zapewne likwidację rezerw Klub będzie tłumaczył awansem drużyny U-19 do Centralnej Ligi Juniorów oraz ogrywaniem zawodników właśnie w tej drużynie, tyle tylko, że w drużynie rezerw mogą się ogrywać młodzieżowcy i to tylko ci, którzy nie skończyli 20 roku życia. Starsi zawodnicy, zwłaszcza bramkarze, oraz ci powracający po urazach możliwość ogrywania się na niższym poziomie rozgrywek stracą.