Dziś w "Super Expressie" pojawił się artykuł, w którym przedstawiony został plan dotyczący dokończenia sezonu w PKO Ekstraklasie. Trafił on do premiera Mateusza Morawieckiego. Są w nim nie tylko daty, ale też szczegółowe informacje, dotyczące m.in. kucharzy i pralnię, a nawet większą liczbę zmian w trakcie pierwszych pięciu meczów. Dodatkowo jest możliwość tego, że sędzia nie będzie używał tradycyjnego gwizdka.
Na początek daty:
20 kwietnia - bezwzględna, czternastodniowa izolacja sportowa. Wprowadzenie tzw. "dnia zero" oraz ujednoliconego, codziennego raportowania klubów na temat stanu zdrowia zawodników i sztabów (trwające do końca tego sezonu lub tak długo, jak to będzie konieczne);
24-27 kwietnia - otwarcie wybranych obiektów dla treningów indywidualnych, rozpoczęcie umożliwiania zawodnikom (w oparciu o bardzo restrykcyjne zasady) korzystania z zamkniętej listy stadionów i obiektów treningowych do treningów indywidualnych;
4 maja - testy zawodników i członków sztabu
4 maja - treningi w grupach kilkuosobowych
10 maja - treningi drużynowe
27-28 maja - testy zawodników, członków sztabu oraz sędziów
29-31 maja - 27. kolejka PKO Ekstraklasy
16-20 lipca - zakończenie sezonu PKO Ekstraklasy
***
Dokument przewiduje niemal wszystko, oczywiście w granicach tego, co w tej wyjątkowej sytuacji da się przewidzieć. Surowe procedury będą dotyczyć na przykład kuchni. Zasada: jeden kucharz na zespół. O ile to możliwe, posiłki przygotowywane na wynos, a dietetyk ma pracować zdalnie. Wszystkie artykuły żywnościowe będą musiały być przechowywane w kuchni w zamkniętej przestrzeni z jednym dostępem.
W odniesieniu do zakupu artykułów żywnościowych ma być przygotowany system zakupów żywności, w którym artykuły spożywcze są dostarczane maksymalnie dwa razy w tygodniu, aby ograniczyć kontakt z osobami zewnętrznymi.
Kolejnym ważnym miejscem jest pralnia. Do tej pory były to działania stricte rutynowe, ale w nowej rzeczywistości pralnia ma wielkie znaczenie, dlatego tam ma to wyglądać tak: przestrzenią pralni zarządza jedna osoba. Osoba odpowiedzialna za pralnię powinna nosić rękawiczki i maseczkę na twarz. Osoba odpowiedzialna za pralnię zapewnia dbałość o czystość rąk w ich dziale, biorąc pod uwagę, że pralnia stanowi obszar ryzyka ze względu na kontakt z odzieżą noszoną przez zawodników.
Osoba odpowiedzialna za pralnię musi zebrać kosze na brudne ubrania na koniec każdej sesji treningowej. Kosze należy czyścić i dezynfekować za pomocą zmywaka i 96 proc. alkoholu po każdym użyciu.
Siłownia. Piłkarzy czekają tu duże ograniczenia: korzystanie z siłowni ograniczone do kontuzjowanych zawodników lub wyjątkowych przypadków, które muszą być należycie uzasadnione. Używanie będzie tak ograniczone, jak to możliwe, ćwiczenia na siłowni powinny być zastąpione pracą na boisku treningowym. W zależności od wielkości siłowni, maksymalnie jeden lub dwóch graczy będzie mogło przebywać na siłowni jednocześnie.
W kwestiach sportowych też można się spodziewać nowości, na przykład... dwóch dodatkowych zmian. W okresie pierwszych pięciu meczów wprowadzenie możliwości dwóch dodatkowych zmian zawodników (trzy regularne + dwie tzw. „sanitarne”). Zalecana możliwość skorzystania z pięciominutowych przerw w 30. i 75. minucie meczu niezależnie od warunków temperaturowych. Możliwość uzupełniania składów zawodnikami drużyn rezerwowych i młodzieżowych.
I na koniec bardzo ciekawy akapit dotyczący sędziów: arbitrzy mieliby być wyposażeni w maski i rękawiczki. Rozważana jest nawet propozycja, aby zamiast gwizdka był sygnał dźwiękowy cyfrowy.
źródło: Super Express / własne