Do tej pory trener Piotr Stokowiec prowadził zespół Lechii w 87 meczach we wszystkich rozgrywkach. Wygrał 43 spotkania, 22 zremisował, ale też 22 razy przegrywał. W tym czasie tylko raz padło osiem bramek w jakimś meczu (ostatnio w Lubinie - 4:4). Korzystając z przymusowej przerwy przygotowaliśmy garść mniej lub bardziej przydatnych statystyk, biorąc pod uwagę wszystkie spotkania od momentu, gdy objął gdański zespół.

Piotr Stokowiec jest trenerem Lechii od 5 marca 2018 roku. Debiutował po niespełna tygodniu przy okazji przegranej 1:3 z Legią Warszawa. Generalnie początek w nowym klubie nie należał do najłatwiejszych, bo zaczęło się nie od jednej czy dwóch, ale aż od trzech porażek z rzędu. Przełamać udało się tradycyjnie w derbach z Arką (ten mecz przypominaliśmy niedawno). Warto też dodać, że po tygodniu doszło do kolejnych derbów. Tym razem w Gdyni, gdy biało-zieloni wygrali 2:1. Te sześć punktów w dużym stopniu pozwoliło wtedy gdańszczanom uniknąć degradacji do niższej klasy rozgrywkowej. Lechia zakończyła sezon na trzynastej pozycji z zaledwie trzypunktową stratą nad pierwszym spadkowiczem.

Drugi sezon, jak zapewne doskonale pamiętacie, był o niebo lepszy. Lechia zajęła trzecie miejsce w rozgrywkach PKO Ekstraklasy, a przy tym pokonała Jagiellonię Białystok w finale Totolotek Pucharu Polski, co dało jej przepustkę do eliminacji Ligi Europy.

Los chciał, że Lechia trafiła na mocnego rywala z Danii - Brøndby. Mimo wygranej w Gdańsku 2:1 nie udało się awansować do kolejnej rundy (w rewanżu lepsi okazali się Duńczycy - 4:1 po dogrywce). Prawdopodobnie udział w tych meczach miał wpływ na postawę biało-zielonych w lidze, bo nie był to już ten sam zespół, co rok wcześniej. W lidze ekipie Stokowca wiodło się średnio i tak naprawdę można było ich chwalić tylko za Puchar Polski. Udało się dojść do półfinału, a rozgrywki zostały przerwane z uwagi na koronawirusa i nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) zostaną dokończone.

***

Od początku przygody z Lechią trener Piotr Stokowiec prowadził zespół w 87 meczach (liczymy oczywiście wszystkie rozgrywki). Bilans? 43-22-22. Co prawda w jednym spotkaniu nie mógł usiąść na ławce (w przegranym meczu z Pogonią Szczecin 0:1) z powodu wizyty w szpitalu i zabiegu laryngologicznego, natomiast my to spotkanie uwzględniamy w naszym zestawieniu.

W swoim pierwszym sezonie w Lechii trener Stokowiec wygrał trzy mecze z jedenastu. Trzy też zremisował, pięć zakończyło się porażką. Udało się więc zdobyć dwanaście punktów na trzydzieści trzy, co daje 1,09 punktu na mecz. W najlepszym - jak dotychczas - sezonie wyglądało to tak: 1,76, z kolei w trwających rozgrywkach Lechia zdobywa średnio 1,46 punktu na spotkanie, a zatem można powiedzieć, że jest tzw. ligowym średniakiem. Warto też zauważyć, że Piotr Stokowiec nie przegrał jako trener Lechii ani jednego meczu w Pucharze Polski.

Poniżej zestawienie paru statystyk Lechii Piotra Stokowca.

Zdobyte punkty w lidze (średnia na mecz): 117 (1,58~)

Zdobyte bramki ogółem (średnia na mecz): 125 (1,44~)

Stracone bramki ogółem (średnia na mecz): 102 (1,17~)

Najwięcej goli w meczu - 4:4 z Zagłębiem Lubin w sezonie 2019/20.

Najmniej goli w meczu - Ośmiokrotnie remis 0:0.

Najwyższe zwycięstwo - 4:0 z Górnikiem Zabrze w sezonie 2018/19.

Najwyższa porażka - 2:5 z Wisłą Kraków w sezonie 2018/19.

• (76-90): 27*

* Do straconych bramek należy doliczyć dwie z dogrywki w wyjazdowym meczu w Brøndby.