Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek Lechia Gdańsk jest coraz bliżej awansu do Ekstraklasy. Warto się przyjrzeć komu wygasają umowy po tym sezonie.

W kadrze Lechii Gdańsk jest 8 zawodników, którym po zakończeniu sezonu 2023/24 wygasną kontrakty.

Najważniejszym piłkarzem spośród tego grona jest kapitan drużyny Rifet Kapic. Bośniak jest liderem Lechii i ciężko bez niego sobie wyobrazić pierwszy skład, bowiem w 29 meczach zdobył 3 bramki i zanotował 2 asysty. Kapic jest aktualnie wypożyczony z Valmiery FC do końca sezonu bez opcji wykupu. Drugim ważnym zawodnikiem, któremu po sezonie kończy się kontrakt jest Bogdan Sarnawski. Ukrainiec jest jednym z najlepszych bramkarzy na zapleczu Ekstraklasy, gdzie w 29 spotkaniach zachował 14 czystych kont i w tej klasyfikacji wyprzedza go jedynie Maciej Gostomski, który ma jeden mecz więcej bez puszczonej bramki.

lgd via 8

Kolejny wypożyczony gracz to Dawid Bugaj - Gdybym ja miał decydować, wykupiłbym siebie. Świetnie czuję się w Gdańsku - powiedział wypożyczony ze Spal Ferrara prawy obrońca przed meczem z Polonią Warszawa. Jest to możliwy scenariusz, ponieważ w kontrakcie zawarta jest opcja wykupu, a 19-latek w 25 meczach w Fortuna I Lidze zanotował dwie asysty. Mniej prawdopodobne wydaje się wykupienie Jakuba Sypka oraz Loupa Diwana Gueho występujących w Lechii na zasadzie wypożyczenia odpowiednio z Widzewa Łódź i SC Bastii. Pierwszy z nich wprawdzie zanotował asystę w ostatnim spotkaniu z GKS-em Tychy, ale wiele wskazuje na to, że 23-latek wróci do Widzewa. Z kolei Francuz we wszystkich rozegranych siedmiu spotkaniach wchodził z ławki rezerwowych, a najdłużej zagrał w meczu z Górnikiem Łęczna, spędzając na placu gry 27 minut.

W tym sezonie ani jednego występu dla Biało-Zielonych nie zanotowali David Stec, który przez długi czas leczył kontuzję, a potem nie został uwzględniony w kadrze meczowej oraz młodzi zawodnicy Bartosz Brylowski i Dominik Lemka.  

Piłkarze Lechii, którym kończą się kontrakty 30 czerwca 2024 roku*:

  • Rifet Kapic - 30 meczów, 2398 minut, 3 bramki i 4 asysty
  • Bogdan Sarnawski - 29 meczów, 2610 min, 23 wpuszczone bramki, 14 czystych kont
  • Dawid Bugaj - 26 meczów, 1579 min, 2 asysty
  • Jakub Sypek - 22 mecze, 498 min, 4 asysty
  • Loup Diwan Gueho - 7 meczów, 97 minut
  • David Stec - bez występu
  • Bartosz Brylowski - bez występu
  • Dominik Lemka - bez występu

*licząc wszystkie rozgrywki

źródło: własne