Lechia Gdańsk po wygranej 3:0 z GKS-em Tychy jest coraz bliżej awansu do Ekstraklasy. Chociaż gdańszczanie nie zapewnili sobie awansu matematycznie, to tylko katastrofa może sprawić, że go nie będzie.

- Na 99% jesteśmy już pewni awansu i musiałaby się stać tragedia, żebyśmy nie awansowali – powiedział po zwycięstwie z GKS-em Tychy Tomasz Neugebauer. Tak jak wspomniał środkowy pomocnik, to Lechia Gdańsk jest bardzo blisko awansu do Ekstraklasy, ale jeszcze go sobie nie zapewniła, ponieważ GKS Katowice rozgromił aż 8:0 Stal Rzeszów, a dzień wcześniej Arka bezbramkowo zremisowała z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Tabela Fortuna I ligi po meczach 31. kolejki:

  • 1. Lechia Gdańsk - 62 pkt
  • 2. Arka Gdynia - 59 pkt
  • 3. GKS Katowice - 53 pkt
  • 4. Wisła Płock – 51 pkt
  • 5. GKS Tychy - 51 pkt
  • 6. Wisła Kraków - 49 pkt

Do zakończenia sezonu pozostały trzy kolejki (Wisła Kraków ma rozegrany jeden mecz mniej). Jest jeden scenariusz, który przewiduje, że Lechia wypadnie z pierwszej dwójki w Fortuna I Lidze. Biało-Zieloni musieliby przegrać wszystkie trzy mecze, a Arka w przypadku wygranych derbów nie może ani zwyciężyć ani zremisować w spotkaniach z Zagłębiem Sosnowiec oraz GKS-em Katowice, który musiałby wygrać wszystkie mecze do końca. Na koniec sezonu mistrzem I Ligi zostanie GKS Katowice, a wicemistrzem Arka Gdynia, ponieważ będzie miała lepszy bezpośredni bilans meczów z Lechią Gdańsk i wszystkie trzy zespoły będą miały na koncie 62 punkty.

W sobotę 11 maja Lechia Gdańsk zagra z Wisłą Kraków na wyjeździe i nawet w przypadku remisu może być pewna awansu do Ekstraklasy. 

Awans Biało-Zieloni mogą mieć już zapewniony w piątek 10 maja. Wieczorny mecz (20:30) GKS Tychy z GKS Katowice przyciągnie zapewne przed ekrany wielu Kibiców Lechii z wiadomego względu. Strata punktów przez Katowice da Lechii upragniony awans już w piątkowy wieczór.

źródło: własne