Dobiega końca przygoda młodych Lechistów w rozgrywkach ligi makroregionalnej U-19. Przygoda zakończona 100% sukcesem. W najbliższą niedzielę, w samo południe w Sopocie, rozpocznie się ostatnia - 14 kolejka tych 'kwalifikacji' do Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2019/2020.

Już wiemy, że krajową elitę opuszczą zespoły Ruchu Chorzów, GKS Bełchatów, Motoru Lublin i Elany Toruń.
W ich miejsce w przyszłym sezonie w CLJ pojawią się czterej zwycięzcy grup, w których występowały zespoły z poszczególnych związków:

  • A: Łódzki ZPN, Mazowiecki ZPN, Podlaski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN
  • B: Kujawsko-Pomorski ZPN, Wielkopolski ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN
  • C: Dolnośląski ZPN, Lubuski ZPN, Opolski ZPN, Śląski ZPN
  • D: Lubelski ZPN, Małopolski ZPN, Podkarpacki ZPN, Świętokrzyski ZPN

Z grupy A awansował UKS SMS Łódź, grupy B - Lechia Gdańsk, grupy C - Gwarek Zabrze lub Miedź Legnica, grupy D - Hutnik Kraków.
Nagrodą za osiągnięcie pierwszego miejsca w rozgrywkach CLJ jest 200 000 zł netto, więc jest to świetna motywacja dla klubów których drużyny będą startować w CLJ w następnym sezonie. Każdy klub również ma zapewniony zwrot kosztów wyjazdów w kwocie nie mniejszej niż 60 000 zł.
W kończącym się właśnie sezonie mistrzem Centralnej Ligi Juniorów została drużyna Korony Kielce, za nią na II stopniu podium uplasował się Śląsk Wrocław, a na trzecim miejscu zakończyła akademia Zagłębia Lubin.

Lechia do tej pory (stan przed ostatnim meczem) ma bilans: 11 zwycięstw, 1 remis i 1 porażkę. To właśnie z niedzielnym rywalem Lechia zanotowała jedyną jak do tej pory przegraną, kiedy w Poznaniu uległa miejscowej Warcie 1:3. Biało-zieloni mają na koncie najwięcej strzelonych bramek 43 i najmniej straconych 12.

 

 

Najczęściej o punkty w drużynie, za którą był odpowiedzialny trener Piotr Wiśniewski występowali: Michałowski, Szukiełowicz, Marek, Kaczyński, Rycewicz, Kuźniarski, Wszołek, Kapuściński, Petk, Lizakowski, Kucznier, Cieślick,i Kopania, Rugowski, Landowski i Gryszkiewicz.

Najlepsi strzelcy to: 8 goli Rugowski i Gryszkiewicz, 5 Wszołek, 4 Lizakowski,3 Landowski.

Jako,że w CLJ występują zespoły do lat 18, drużyna Lechii tak naprawdę nie grała dla siebie, tylko dla młodszych kolegów, którzy w przyszłym roku będą mogli kontynuować grę na najwyższym klubowym poziomie, z najlepszymi akademiami w Polsce.

Za to zaangażowanie należą się chłopakom wielkie brawa.

Tu jednak rodzi się pytanie podstawowe, co dalej z tymi chłopakami, którzy dzielnie walczyli w rozgrywkach makroregionu, jednocześnie będąc trzonem zespołu występującego w IV lidze?

Wiadomo, że droga do pierwszego zespołu Biało-Zielonych dość znacząco się skróciła u trenera Stokowca. Sztab pierwszej drużyny bacznie przygląda się młodym wyróżniającym piłkarzom, i bynajmniej nie jest to zwykła trenerska śpiewka, znana z licznych konferencji prasowych o obserwacji drużyn juniorskich - jakich pełno w Ekstraklasie.

W Lechii młodzi dostają prawdziwą szansę.

Wiadomo, że nie wszyscy w klubie zostaną, nie wszyscy też pogodzą się z grą „tylko” w IV lidze. Kilku chłopaków dostało pozwolenie na testy w innych klubach. Z kilkoma klub rozpoczął negocjacje w sprawie kontraktu. Kilku innych jest stale monitorowanych przez inne kluby. Jak udało nam się ustalić, po 16 czerwca przyjdzie czas na końcową ocenę potencjału zawodników i „twarde” ruchy związane z ich przyszłością.

Serdecznie zapraszamy na ostatni mecz w niedzielę o 12.00 na boisku Ogniwa w Sopocie.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora