Dotarła do nas właśnie smutna informacja. W wieku 71 lat zmarł były piłkarz Lechii Gdańsk - Janusz Makowski. Popularny Maki był wychowankiem klubu z Traugutta 29.

Popularny Maki był obrońcą Lechii Gdańsk w latach 70-tych. Tworzył wraz ze Zdzisławem Puszkarzem po lewej stronie boiska największe zagrożenie dla swoich przeciwników. Janusz był zawodnikiem operującym bardzo dokładnym przerzutem na ponad pół boiska oraz obrońcą dysponującym potężnym uderzeniem, zdobywającym gole z około 30 metrów.

Swoją piłkarską karierę rozpocząłem w roku 1968 (prawdopodobnie 23 czerwca 1968 roku dop. D.Boczek), jeszcze jako junior w drużynie seniorów Lechii Gdańsk. W meczu Pucharu Polski (ligowym dop. D.Boczek) z drużyną Dąb Dębno, u boku Romana Korynta, Jerzego Apolewicza w zespole Romana Rogocza z innym juniorem moim przyjacielem do dzisiaj Zdzisławem Puszkarzem. - mówił w wywiadzie dla wybrzeze24.pl

Pierwszy potwierdzony jego występ miał miejsce 24 maja 1970 roku w trzecioligowym meczu z Gwardią Koszalin.

1970.05.24.gwardia.koszalin lechia.0 1

W latach 1971-1973 miał przerwę z Lechią i na dwa lata, czyli na okres służby wojskowej, wylądował we Flocie Gdynia (niestety do dzisiaj nie mamy tej informacji potwierdzonej). Po powrocie z wojska na stałe dołączył do podstawowej jedenastki Lechii Gdańsk, występując w niej nieprzerwanie do końca sezonu 1980/81.

Ostatni ligowy występ w Lechii zanotował 20 czerwca 1981 roku, w meczu przeciwko Moto-Jelcz Oława. W sumie rozegrał 207 potwierdzonych pojedynków ligowych i pucharowych w drużynie Lechii Gdańsk. Zdajemy sobie sprawę, że może ich być kilkadziesiąt więcej (40-60?), ale z okresu trzeciej ligi nie ma, a przynajmniej my nie mamy danych o składach Lechii.

1981.06.21.lechia moto 2 2

Janusz Makowski ma na koncie 11 bramek. Pierwsze trafienie wpisał na swoje konto 1 czerwca 1974 roku, zdobywając na dwie minuty przed końcem meczu bramkę na wagę remisu.