W tygodniu informowaliśmy Was o śmierci byłego obrońcy Lechii Gdańsk Janusza Makowskiego. Popularny Maki zmarł w wieku 71 lat. Syn Robert przekazał nam informacje o pogrzebie taty. Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona 8 marca o godzinie 10:30 w kościele pw. Bożego Ciała ul. Piecewska 9.

Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia (środa) o godzinie 12:00 na Cmentarzu Łostowickim.

Przypomnijmy młodszym kibicom sylwetkę Janusza Makowskiego. W Lechii Gdańsk występował na obronie. W latach 70-tych wraz ze Zdzisławem Puszkarzem tworzył po lewej stronie boiska największe zagrożenie dla swoich przeciwników. Janusz był zawodnikiem operującym bardzo dokładnym przerzutem na ponad pół boiska oraz obrońcą dysponującym potężnym uderzeniem, zdobywającym gole z około 30 metrów.

Pierwszy potwierdzony jego występ miał miejsce 24 maja 1970 roku w trzecioligowym meczu z Gwardią Koszalin, chociaż jak sam zeznał w wywiadzie dla wybrzeze24.pl debiutował 2 lata wcześniej, ale niestety nie dotarliśmy jeszcze do żadnych dokumentów ze składami Biało-Zielonych z okresu trzeciej ligi.

1970.05.24.gwardia.koszalin lechia.0 1

W latach 1971-1973 miał przerwę z Lechią i na dwa lata, czyli na okres służby wojskowej, wylądował we Flocie Gdynia. Po powrocie z wojska na stałe dołączył do podstawowej jedenastki Lechii Gdańsk, występując w niej nieprzerwanie do końca sezonu 1980/81. 

Ostatni ligowy występ w Lechii zanotował 20 czerwca 1981 roku, w meczu przeciwko Moto-Jelcz Oława. W sumie rozegrał 207 potwierdzonych pojedynków ligowych i pucharowych w drużynie Lechii Gdańsk. Zdajemy sobie sprawę, że może ich być kilkadziesiąt więcej (40-60?), ale z okresu trzeciej ligi nie ma, a przynajmniej my nie mamy danych o składach Lechii.

1981.06.21.lechia moto 2 2

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora