Zdajemy sobie sprawę, że słowo PREZES podnosi mocno ciśnienie wśród Kibiców Lechii Gdańsk. Ale w poniższym tekście nie chodzi o tego konkretnego. Prezentujemy Wam dzisiaj, jako prawdopodobnie pierwsi, w miarę kompletne zestawienie wszystkich prezesów Klubu Lechia Gdańsk od roku 1945. Praca na tym jest bardzo ciężka z uwagi na brak dokumentacji w klubie i to, że wiele osób już nie żyje.

Dlatego też liczymy, że dzięki Waszej pomocy uporządkujemy ten temat. Pytań jest wiele. Zadania uporządkowania tej kwestii podjęliśmy się wspólnie z Panem Damianem Bocheńskim, badaczek historii Lechii Gdańsk. Dzięki materiałom, jakie zebrał, możemy zaprezentować Wam na poniższej stronie Poczet Prezesów Lechii Gdańsk. Czy są w tym zestawieniu błędy? Możliwe. Pomóżcie nam je wyeliminować. Może znacie rodziny byłych prezesów? Pomóżcie nam do nich dotrzeć. W przyszłości planujemy podstronę wzbogacić o zdjęcia i któtkie notki biograficzne. Sami tego nie zrobimy.

KS Lechia Gdańsk

Temat ten jest bardzo skomplikowany, co widać doskonale w powyższym odnośniku. Brakuje porządnej dokumentacji z pierwszych miesięcy funkcjonowania Klubu, ale z materiałów, do których dotarliśmy, wynika że pierwszym prezesem Lechii był Zdzisław Ćwiek. Sprawował tę funkcję do roku 1947.

cwiek zdzislawPierwszy prezes Lechii Gdańsk Zdzisław Ćwiek

W 1947 prezesurę objął Jan Więckowski, który czasem w prasie występuje się jako pierwszy prezes Klubu (zobacz artykuł na wybrzeze24.pl).

Na przygotowanej przez nas podstronie znajdziecie wszystkich prezesów w kolejności chronologicznej. Jak widać, dwukrotnie był Zarząd Komisaryczny, raz władze w klubie sprawowało pięcioosobowe prezydium a w latach 1951-1957 Lechia trafia pod „opieką” Rady Oddziału RO ZS Budowlani.

To oczywiście nie koniec komplikacji. Lechia Gdańsk była od samego początku klubem wielosekcyjnym. Po roku 1989 rozpoczęły się w Polsce zmiany ustrojowe, które także w sporcie miały swoje odzwierciedlenie. Część sekcji nie podołało tym zmianom, część wyodrębniła się z Klubu.

OSP Lechia

Tak też było z Ośrodkiem Szkolenia Piłkarskiego przy Lechii Gdańsk. Na początku 2002 roku w OSP podjęto decyzję o wystąpieniu ze struktur KS Lechia i stworzeniu jednosekcyjnego klubu dedykowanego tylko piłce nożnej. Nazwa nowego klubu brzmiała Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk a prawdopodobnie ostatnim prezesem sekcji i zarazem pierwszym wyodrębnionego Klubu był prawdopodobnie Jacek Kurski. Klub funkcjonujący w formie stowarzyszenia funkcjonował do roku 2012 a jego ostatnim prezesem był Maciej Turnowiecki.

Lechia Gdańsk SA

28 stycznia 2009 roku w Hotelu Szydłowski ok. godziny 21 członkowie stowarzyszenia OSP Lechia Gdańsk złożyli swoje podpisy pod aktem założycielskim Spółki Akcyjnej. Uczestnicy spotkania postanowili, iż Zarząd składał się będzie z trzech osób. W jego skład weszli Maciej Turnowiecki, Błażej Jenek i Andrzej Duffek.

Czy teraz kibice bardziej interesują się losami klubu niż dawniej? Może tak, dlatego temat prezesa Lechii jest dla wielu ważniejszy niż postawa drużyny na boisku. Nie ma się co dziwić. Teraz są inne czasy, klub ma właściciela, a jego interesy reprezentuje właśnie prezes. Dlatego przedstawiciel Kibiców Dariusz Krawczyk, widząc, z czym ma do czynienia szybko zrezygnował z tej funkcji. Czy w najbliższej przyszłości czeka nas zmiana na tym stanowisku? Wątpliwe. Bez zmiany właściciela żadna zmiana na tym stanowisku nic nie zmieni.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora