W latach osiemdziesiątych piłkarze Lechii Gdańsk byli zapraszani na turnieje halowe do Leningradu. Na naszej stronie wśród programów meczowych mamy właśnie kilka programów z tych turniejów. Niby nic nadzwyczajnego, ale jednak jeśli zważymy, że pisane są cyrylicą, robi się ciekawie.

Przeglądając nowo pozyskane do kolekcji pozycje, zwróciliśmy uwagę na awizowany skład Lechii Gdańsk na turniej, który odbył się w dniach 22-26 stycznia 1986 roku. Specyficzna pisownia polskich imion i nazwisk nie jest łatwa do przetłumaczenia.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak wy sobie z tym poradzicie.

20210730turniej

I jak się okazuje, konkurs nie był zbyt trudny. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt prawidłowych odpowiedzi, co bardzo cieszy. Jednak część osób po prostu przetłumaczyła, nie sprawdzając, czy na pewno taki zawodnik występował w Lechii.

Z kolei w jednym przypadku organizatorzy podali błędne imię, co część z Was też zauważyła. W składzie pojawił się Janusz Małek (piłkarz Polonii Bytom, wcześniej Lecha Poznań). Nie udało nam się ustalić, czy był on wtedy przymierzany do Lechii, czy to tylko pomyłka i w składzie powinien być Zenon MAŁEK. Zenon, co ciekawe akurat wtedy przechodził do Wisły Kraków i jak sam mówi, nie jechał na ten turniej. 

20210802leningrad

A oto prawidłowy skład z programu (klikając w każde nazwisko, przejdziecie do profilu danej osoby): 

Trenerzy: Wojciech ŁazarekBogusław Kaczmarek

Kierownik drużyny: Roman Józefowicz

SkładJanusz StawarzMarek WoźniakJanusz MożejkoAndrzej SalachBogusław OblewskiMirosław PękalaJanusz MillerAleksander CybulskiJacek GrembockiMaciej KamińskiMarek KowalczykDariusz WójtowiczJacek BąkGrzegorz ŁazarekJarosław NowickiMarek Ługowski, Janusz Małek, Ryszard Szewczyk

Nagrodę w postaci piłki RETRO wygrywa Tomek C., któremu gratulujemy.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora