7 sierpnia 1945 to data uznawana za datę założenia Lechii Gdańsk. Z okazji 76 urodzin Klubu życzymy wszystkim Kibicom spełnienia marzeń o Wielkiej Lechii i jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z materiałami historycznymi, które mam zgromadzone na stronie, a które prezentujemy w poniższym artykule.

Od lat staramy się na naszej stronie dokumentować historię Klubu, historię, która tworzy się na naszych oczach, ale również tą, którą pisali sportowcy i kibice Lechii 40, 50, 60, 70 lat temu. Zobaczcie zatem, co przez prawie 20 lat prowadzenia portalu udało nam się zebrać. Jednocześnie przypominamy, że przed nami długa droga, ponieważ wiele materiałów czy dokumentów jeszcze nie odkryliśmy. Nie dotarliśmy jeszcze do wielu piłkarzy (lub ich rodzin) czy kibiców z dawnych lat, którzy posiadają cenne materiały lub informacje. To wszystko przed nami. To wszystko wymaga jednak Waszej pomocy i zaangażowania.

Archiwum Prasowe

Prezentujemy w nim największy w Polsce, a może i nie tylko, zbiór materiałów prasowych o Klubie Sportowym. Zebraliśmy tutaj wszelkie materiały, jakie udało nam się pozyskać od kibiców — kolekcjonerów oraz w wyniku własnej pracy przeglądając tysiące gazet w bibliotekach w całym kraju. Obecnie nasza kolekcja liczy prawie 11 tysięcy materiałów prasowych, a jej rozbudowa stale trwa. Materiały prezentujemy z podziałem na poszczególne sezony. Mamy więc nadzieję, że odnalezienie interesujących tematów nie jest kłopotliwe.

1945.11.12.pilkarze z gdanska w poznaniu glos wlkp

Baza Meczowa od 1945 roku

To nasza perełka. Lechia Gdańsk jako jeden z niewielu klubów w Polsce posiada, dzięki naszej pracy, bazę wszystkich (poza kilkunastoma, o których nie posiadamy informacji) meczów ligowych i pucharowych. Zebraliśmy wszystkie mecze od 1945 roku. Wszędzie gdzie to możliwe uzupełniamy sukcesywnie składy, strzelców bramek, frekwencje, sędziów czy godziny. Dzięki temu w łatwy sposób możecie sprawdzić bilans z danym rywalem czy statystyki każdego piłkarza, który kiedykolwiek reprezentował barwy naszego klubu. Oczywiście baza jest stale rozbudowywany i uzupełniana.

sezony

Klikając w nazwę danego rywala poznacie szczegółową historię spotkań.

rywale

Kolekcje Pamiątek (bilety, programy, odznaki itp.)

Wśród naszych czytelników są kolekcjonerzy, dzięki którym możemy tworzyć i stale rozbudowywać wirtualne muzeum Lechii Gdańsk. Do tej pory zgromadziliśmy 1400 biletów, 180 programów meczowych, 134 plakaty, 155 proporczyków, dziesiątki odznak i wiele innych kolekcji, które znajdziecie na stronie.

1957.09.01.stalsosnowiec lechiagdansk

Statystyki

Dzięki temu, że na stronie wprowadziliśmy wszystkie oficjalne mecze Lechii Gdańsk, każdy z Was w łatwy sposób może sprawdzić, kto ma najwięcej występów w Lechii w Ekstraklasie, w pucharach, kto dostał najwięcej kartek, lub kto strzelił najwięcej bramek w historii. Oczywiście historia tworzy się na naszych oczach i statystyki po każdym meczu są aktualizowane. Wszystko znajdziecie w osobnym menu STATYSTYKI.

 wystepy

Początki Klubu

Kilkanaście lat temu powstał plan napisania monografii klubu. Kilku kibiców Lechii podzieliło się tematem. Niestety nie udało się. Za początkowe dzieje klubu zabrał się jeden z naszych redaktorów (Spid) a efekt jego pracy widać w poniższym artykule. Dodajmy, że ciężko o jakiekolwiek materiały z początkowych lat klubu. Poza kroniką informacji trzeba szukać w Archiwum Państwowym czy bibliotece PAN. W efekcie tego powstał poniższy materiał, a my mamy nadzieję, że nasza praca pozwoli za kilka-kilkanaście lat na napisanie porządnej monografii. 

 historia

#MyTworzymyHistorie

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora