W piątkowe południe poznaliśmy rywala Lechii Gdańsk w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Biało-Zieloni zagrają na wyjeździe ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Czy wiecie, ile razy oba zespoły grały ze sobą?

Lechia Gdańsk rywalizowała ze Świtem jedynie na poziomie drugoligowym. Zespoły grały ze sobą tylko w 3 sezonach. Na 6 rozegranych spotkań 2 zakończyły się wygraną Lechii, padł jeden remis i aż 3-krotnie zwyciężał Świt.

Klub sportowy „Świt” Nowy Dwór Mazowiecki powstał w 1933 roku, a jego założycielem i pierwszym prezesem był mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego – Włodzimierz Mierenkow. Jako pierwsza powstała sekcja piłki nożnej, a z uwagi na brak własnego boiska drużyna przystąpiła rozgrywek dopiero w 1935 roku i właśnie ten rok uznano za oficjalny początek działalności sportowej. 

Nowy Dwór Mazowiecki leży w widłach dwóch rzek – Wisły i Narwi, a ze względu na malowniczy krajobraz, jaki otacza miasto, klub zyskał nazwę „Świt”. Niezmiennie obowiązuje ona do dziś. Włodzimierz Mierenkow już 1933 roku opracował status przyszłego klubu. Ustalono w nim, że barwami klubu będą kolory zielony i biały. Został także opracowany herb klubu, który po wielu latach modyfikacji uzyskał ostateczny wygląd.

Po zakończeniu II wojny światowej już w 1946 roku wskrzeszono Klub Sportowy „Świt” Nowy Dwór Mazowiecki. Nastąpiło to dzięki społeczeństwu i działaczom, którym udało się przeżyć wojnę. Główny inicjatorem reaktywacji był Władysław Domański – przedwojenny bramkarz, a późniejszy prezes klubu. Ponadto „Świt” otrzymał od miasta lokal przy ulicy Granicznej. Do lat 90-tych XX wieku drużyna piłkarska grała na poziomie od C klasy do A klasy WOZPN i nie spełniała ambicji sportowych ówczesnych działaczy. 

W 1991 drużyna piłkarska Świtu wywalczyła awans do III ligi. W 1995 przyszła pora na kolejną promocję, tym razem do II ligi. W sezonie 1997/1998 zespół opuścił szeregi drugoligowców. W 1999 Świt powrócił do II ligi, gdzie po raz pierwszy trafił na Lechię Gdańsk.

Pierwszy historyczny pojedynek odbył się w Nowym Dworze Mazowieckim 17 lipca 1999. Mecz wygrała Lechia 1:0 po trafieniu Andrzeja Goleckiego w 32 minucie spotkania. [ZOBACZ szczegóły] W meczu rewanżowym na wiosnę w Gdańsku lepsi okazali się goście, zwyciężając 2:0.

1999.07.17.swit nd lechia 0 1 b

Oba zespoły kolejny sezon spędziły na poziomie drugoligowym, więc ponownie grały ze sobą. Niestety dla biało-zielonych był to jeden z trudniejszych okresów. Klub źle zarządzany, uwikłany w fuzje, chylił się ku upadkowi. W całym sezonie Lechia zwyciężyła zaledwie 8 razy i ostatecznie spadła do 3 ligi.

Oba mecze ze Świtem w tym sezonie zakończyły się wygraną naszego rywala. 3:0 w Nowym Dworze i 1:0 w Gdańsku.

Po okresie kilkuletniej odbudowy Lechii ponownie oglądaliśmy mecze obu zespołów w sezonie 2005/06. 30 października 2005 w Gdańsku wygrała Lechia 1:0 (bramka Pawła  Żuka), a na wyjeździe zanotowaliśmy bezbramkowy remis.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora