Już dziś biało-zieloni rozpoczynają rywalizację w kolejnej edycji Pucharu Polski. Zawodnicy Tomasza Kaczmarka zmierzą się na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. Początek spotkania o 17:30.

Oba zespoły zmierzyły się ze sobą w rozgrywkach o krajowy puchar już dziesięć razy - z nikim Lechia nie rywalizowała częściej. Bilans tych starć jest zdecydowanie korzystniejszy dla Jagiellonii, która częściej przechodziła do kolejnych rund niż Lechia. Biało-zieloni wygrali dwa razy – najpierw w 1975 roku po rzutach karnych, a później w 2019 roku na Stadionie Narodowym w finale Pucharu Polski. Dzisiaj nadarza się wyśmienita okazja do poprawy statystyk.

Pierwsze spotkanie biało-zielonych z Jagiellonią w rozgrywkach pucharowych odbyło się 03 sierpnia 1975 roku. Wówczas na stadionie przy Traugutta 29 po dziewięćdziesięciu minutach był remis 0-0 i o awansie zdecydowały rzuty karne. W konkursie jedenastek lepsi okazali się gdańszczanie, którzy wygrali ostatecznie  5-4 i awansowali do kolejnej rundy. To starcie z trybun oglądało osiem tysięcy osób.

1975.08.03.niespodzianki w pp

Kolejne spotkanie odbyło się już w dwudziestym pierwszym wieku. Lechiści byli gospodarzami 1/16 finału, który odbył się 07 października 2008 roku. Po dość słabym meczu i bramce straconej w 94. minucie biało-zieloni odpadli z rozgrywek. Gola dla Jagiellonii zdobył wówczas Paweł Zawistowski.

W sezonie 2009/10 biało-zieloni dotarli do półfinału rozgrywek, w którym mierzyli się z „Dumą Podlasia”. W pierwszym meczu w Gdańsku goście byli minimalnie lepsi i wygrali 2:1, a miesiąc później w rewanżu padł remis 1:1 i ostatecznie to Jagiellonia awansowała do finału. Rok później Jagiellonia była rywalem Lechii w ćwierćfinale. W obu spotkaniach padły remisy, jednak dzięki bramce zdobytej na wyjeździe to Lechia grała dalej w rozgrywkach. Autorem bramki, która zagwarantowała biało-zielonym awans był Ivans Lukjanovs.

2011.03.17.lechia w polfinale pucharu polski po remisie 1 1 w bialymstoku

W 2012 roku oba zespoły spotkały się w ramach 1/8 finału. W podstawowym czasie gry padł remis 2-2, i o awansie zdecydowały rzuty karne. W nich lepsza okazała się Jagiellonia, która wygrała je 5-4 i awansowała do kolejnej rundy. W sezonie 2013/14 Jagiellonia znów była rywalem Lechii w ćwierćfinale. W pierwszym meczu na Podlasiu lepsza okazała się Jaga, która wygrała 2:1. W rewanżu w Gdańsku padł remis 1:1 i biało-zieloni znów pożegnali się z rozgrywkami.

Do kolejnego starcia Lechii z Jagiellonią doszło już w sezonie 2018/19 podczas finału rozgrywek. Dla biało-zielonych był to trzeci finał Pucharu Polski w historii. Lechia wygrała na Stadionie Narodowym 1:0 po bramce Artura Sobiecha w samej końcówce spotkania. Dla Lechii było to jedno z najważniejszych spotkań i sukcesów w historii. Finał na Narodowym oglądało blisko 45 tysięcy kibiców i do dzisiaj data 2 maja 2019 roku jest uważana za jedną z ważniejszych w historii klubu. Była to też z pewnością najważniejsza wygrana nad Jagiellonią w historii całej rywalizacji.

20190502 063 rul 5175

Dzisiejszy mecz będzie jedenastym starciem Lechii z Jagiellonią w Pucharze Polski. Oba zespoły spotkały się już w tym sezonie w Ekstraklasie. Na inaugurację sezonu Lechia zremisowała w Białymstoku 1:1, a na listę strzelców wpisali się wówczas Fiodor Czernych oraz Łukasz Zwoliński. Jak będzie dzisiaj? Początek meczu o 17:30!

źródło:własne