Wiosną przyszłego roku ruszą rozgrywki Retro Ligi, której zawodnicy i widzowie będą mogli poczuć się, jakby cofnęli się w czasie o kilkadziesiąt lat. Idealnie odtworzone na wzór przedwojennych koszulki, spodenki, buty i piłki, również przedwojenne zasady gry to wszystko będzie stanowiło o atrakcyjności tych rozgrywek.

Na pomysł stworzenia rozgrywek wpadł Piotr Marciniak, pasjonat historii z Łowicza, który zaraził nim ludzi zaangażowanych dotychczas w działalność grup rekonstrukcyjnych i badanie dziejów pułków walczących w II wojnie światowej.

Marciniak znalazł w Centralnej Bibliotece Wojskowej teczkę z dokumentami, w której znajdowały się projekty butów piłkarskich i piłek z epoki. Później było przeszukiwanie innych źródeł, oglądanie zdjęć, czytanie relacji, aż udało się stworzyć ligę zainspirowaną tymi informacjami. Wiosną pięć drużyn z Łowicza, Warszawy, Kutna, Kozienic i Dzierżoniowa (jako WKS 10 PP Łowicz, Śmigły Wilno, WKS 37 PP Kutno, Lechia Lwów, WKS Grodno) wyjdzie na boiska rywalizować o zwycięstwa.

26 listopada br. w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki odbyło się losowanie pierwszej kolejki, która zostanie rozegrana 6-7 kwietnia 2019. Zmierzą się w niej:

  • WKS Śmigły Wilno – WKS Grodno (mecz w Warszawie)
  • WKS 10 PP Łowicz – LKS Lechia Lwów (mecz w Łowiczu)

Pauzuje WKS 37 PP Kutno.

Zobacz relację z losowania Retro Ligi:

Nasza redakcja z zaciekawieniem będzie przyglądała się tym rozgrywkom. Mimo, iż Lechia Gdańsk powstałą po wojnie to część Kibiców upatruje jej korzeni w Lechii Lwów, która będzie uczestniczyła w tych rozgrywkach.

źródło: sport.onet.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora