W niedzielny wieczór na stadionie w Letnicy dojdzie do meczu 'na szczycie' LOTTO Ekstraklasy. W pierwszej kolejce rundy rewanżowej prowadząca w tabeli Lechia Gdańsk podejmie wicelidera Jagiellonię Białystok. Obie drużyny zmierzą się w oficjalnym pojedynku już po raz 47. Dotychczasowy bilans tych potyczek zdecydowanie przemawia za Lechią, tym bardziej, że Jaga po raz ostatni wygrała w Gdańsku jeszcze w 2013 roku.

Po raz pierwszy oba zespoły zmierzyły się ze sobą w sezonie 1975/76 i to trzykrotnie. W Pucharze Polski rozegranym w Białymstoku w obecności 8-tysięcznej publiczności po 120 minutach wynik był bezbramkowy, zaś rzuty karne skuteczniej egzekwowali goście i tym samym awansowali do 1/16 finału [zobacz szczegóły tego meczu]. Jesienią w lidze atut własnego boiska wykorzystała Lechia (1:0), zaś w rewanżu, podobnie jak w Pucharze Polski, padł remis, jednak tym razem (1:1). Prowadzenie dla Jagi uzyskał Ryszard Karalus, zaś do remisu doprowadził Matuszewski.

Lechia Jagiellonia

W kolejnym sezonie w Białymstoku ponownie padł remis (0:0), zaś w rewanżu gdańszczanie pewnie wygrali (4:0), co jest najwyższym wynikiem w historii pojedynków obu drużyn.

W sezonie 1977/78 dwukrotnie lepsi okazali się piłkarze Lechii, wygrywając jesienią w Białymstoku (2:0) oraz wiosną w Gdańsku (1:0). Na zakończenie sezonu Jaga zajmując 15. miejsce w tabeli opuściła szeregi II ligi, zaś Lechia po raz kolejny minimalnie przegrała walkę o ekstraklasę, tym razem ze stołeczną Gwardią o punkt.

Na kolejne spotkanie obu drużyn kibice musieli czekać prawie dziesięć lat, do sezonu 1987/1988, kiedy to Jagiellonia po raz pierwszy historii zawitała w szeregi ekstraklasy (Lechia sezon wcześniej utrzymała się dzięki wygranym barażom z Ruchem Chorzów). Pierwsza konfrontacja tych drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej zakończyła się porażką Żółto-Czerwonych. W meczu rozegranym w obecności 30. tysięcy widzów na stadionie przy Słonecznej, pomimo prowadzenia 1:0 po bramce Jacka Bayera, podopieczni Janusza Wójcika przegrali ostatecznie (1:2). W rewanżu w Gdańsku padł bezbramkowy remis. Jagiellończycy pierwszy sezon w elicie zakończyli na 8. pozycji, zaś Lechia zajmując 12. miejsce po raz kolejny musiała rozgrywać baraże, po których opuściła na długie lata szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej.

Jagiellonia Lechia

Dwa lata później, po spadku Żółto-Czerwonych na zaplecze ekstraklasy, oba zespoły ponownie stanęły naprzeciwko siebie. W obu przypadkach atut własnego boiska wykorzystali gospodarze. W Gdańsku pewnie wygrała (3:0) Lechia, zaś w Białymstoku (2:0) Jagiellonia.

Na kolejne spotkanie czekaliśmy aż 14 lat, do sezonu 2005/2006. Na inaugurację rozgrywek w Gdańsku padł remis (1:1). Prowadzenie dla Jagiellonii już w 6. minucie uzyskał strzałem z rzutu wolnego Jacek Chańko. Do remisu doprowadził w 78. minucie Krzysztof Brede, skutecznie egzekwując rzut karny. Oba zespoły kończyły mecz w "dziesiątkę", po czerwonych kartkach Ariela Jakubowskiego i Sebastiana Fechnera. Wiosną w Białymstoku lepsi okazali się biało-zieloni, wygrywając (2:1) po bramkach Piotra Wiśniewskiego i Grzegorza Króla. Honorowe trafienie dla drużyny z Białegostoku już w doliczonym czasie gry uzyskał Remigiusz Sobociński. Po tym spotkaniu do dyspozycji zarządu oddał się trener Adam Nawałka i - jak się później okazało - był to ostatni jego mecz w roli trenera Jagiellonii. Po zmianie szkoleniowca Jagiellonia zdołała wywalczyć miejsce gwarantujące udział w barażu o ekstraklasę, który przegrała z Arką Gdynia. Lechia zajmując 11. miejsce utrzymała się w II lidze, dzięki czemu oba zespołu mogły rywalizować ze sobą w kolejnym sezonie.

Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek historycznych w rywalizacji Lechii z Jagiellonią:

  • Janusz Makowski strzelcem pierwszej historycznej bramki (31 sierpnia 1975) w rywalizacji z Jagą;
  • 31 sierpień 1975 to data historycznej pierwszej wygranej Biało-Zielonych;
  • Biało-Zieloni 3-krotnie pokonali Jagiellonię różnicą 4 bramek: 27 marca 1977 (4:0), 6 marca 2016 (5:1), 17 maja 2017 (4:0);
  • Najwięcej bramek - 6 zanotowaliśmy w 3 meczach: 7 czerwca 2015 (2:4), 6 marca 2016 (5:1), 18 września 2017 (3:3);
  • Lechia wygrała w Gdańsku 11-krotnie;
  • 4 kwietnia 2013 roku Biało-Zieloni przegrali po raz ostatni w Gdańsku (2:3);

źródło: jagiellonia.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora