W niedzielę 1 grudnia o godzinie 17:30 czeka nas w Krakowie mecz pomiędzy Wisłą Kraków a Lechią Gdańsk. na szczycie piłkarskiej ekstraklasy. Wisła to przysłowiowa 'czerwona latarnia' bieżącego sezonu. Biała Gwiazda zanotowała 8 porażek z rzędu w ostatnich 8 meczach.

W dotychczas rozegranych meczach 20 razy zwyciężała Lechia, odnotowaliśmy 17 remisów, a aż 27-krotnie wygrywali piłkarze krakowskiej Wisły. Jak zatem widać historia pojedynków jest bardzo długa i jest co odrabiać. Warto wykorzystać słabą dyspozycję naszego najbliższego rywala.

Pierwszy mecz został rozegrany na poziomie ekstraklasowym 29 maja 1949 roku w Gdańsku i zakończył się wysoką wygraną Wisły 5:1, a honorowe trafienie zanotował Alfred Kokot 18' [zobacz szczegóły meczu] W rewanżu w Krakowie ponownie zanotowaliśmy pogrom 4:0.

Pierwszą wygraną w Krakowie odnotowaliśmy w meczu o Puchar Polski. 28 kwietnia 1955 roku Lechia po golu Alfreda Kobylańskiego 4' zwyciężyła 1:0 i awansowała do 1/4 rozgrywek [zobacz szczegóły meczu]

2 tygodnie później 15 maja 1955 roku w meczu ligowym ponownie zwyciężyli Biało-Zieloni tym razem 3:1. Bramki dla Lechii zdobyli: 53' Jerzy Kaleta, 69' Bogdan Adamczyk, 85' Czesław Nowicki [zobacz szczegóły meczu]

Wisła Lechia

Biało-Zieloni potrafią wygrywać z Wisłą na jej terenie. Do tej pory Lechii udało się to aż 7 razy. Ostatnia wygrana miała miejsce 6 maja 2017 roku. Biało-Zieloni zwyciężyli 1:0 po trafieniu samobójczym Łukasza Załuski 58'.

Przechwytywanie

  • Kursy: 1- 3,41 X-3,70 2-2,1 [więcej TUTAJ]
  • Lechia Gdańsk straciła gola w każdym z 6 ostatnich ligowych meczów wyjazdowych.
  • 31,6 to średnia fauli na mecz w 5 ostatnich spotkaniach ligowych rozegranych pomiędzy tymi zespołami.
  • Wisła przegrała 8 ostatnich spotkań ligowych.
  • W 11 spotkaniach ligowych z udziałem Lechii rozegranych w tym sezonie gole strzeliły oba zespoły. To obok Lecha Poznań najlepszy wynik w lidze.
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora