Śląsk Wrocław i Lechia Gdańsk to nie tylko przyjaźń kibicowska, to również ponad trzydziestu piłkarzy i dwóch trenerów, którzy w swojej karierze reprezentowali barwy obu klubów. W drużynie z Trójmiasta grają obecnie dwaj byli zawodnicy Wojskowych Flavio Paixao i Łukasz Zwoliński, zaś w Śląsku występuje były Lechista - Bartłomiej Pawłowski. Obecny trener gdańszczan Piotr Stokowiec był w przeszłości piłkarzem Śląska.

Niniejsze zestawienie opracował Krzysztof Mielczarek - ekspert od historii Śląska Wrocław.

Adam TOKARZ to pierwszy piłkarz występujący w obu klubach. Napastnik ten był wychowankiem Stali Oława. Do Śląska przyszedł z Moto Jelcza Oława. Zadebiutował w listopadzie 1967 w meczu z Zagłębiem Sosnowiec (0:0). Wiosną 1968 strzelił dla Wojskowych pięć bramek w lidze, w następnym sezonie już tylko jedną. Po występach w Śląsku przeszedł do Górnika Wałbrzych. Wiosną 1971 awansował z tym klubem do II ligi. Do gdańskiej Lechii trafił po spadku wałbrzyszan do III ligi późną jesienią 1973 roku. W barwach klubu z Traugutta występował niecały rok. Następnie przeszedł do drugiego gdańskiego klubu Stoczniowca, gdzie grał przez cztery sezony, aż do zakończenia kariery. W Górniku i dwóch klubach gdańskich rozegrał w sumie ponad 120 meczów na zapleczu ekstraklasy. Po zawieszeniu butów na kołku pracował z grupami młodzieżowymi w Stoczniowcu. Zmarł w listopadzie 2014 roku w Gdańsku.

Jan ERLICH - wychowanek Arki Gdynia. Zawodnik bardzo wszechstronny i pracowity. Najczęściej występował w pomocy. Do Śląska trafił latem 1973, ale nie uzyskał zgody Arki na ten transfer i po rocznej karencji zadebiutował dopiero latem 1974. Swoją postawą na boisku szybko zdobył sympatię fanów Śląska. W 1976, grając w barwach wrocławian, zdobył Puchar Polski a rok później mistrzostwo Polski. W tymże 1977 dwukrotnie zagrał w reprezentacji naszego kraju. Po czterech latach gry w ekstraklasie w barwach Śląska, wrócił w rodzinne strony i zasilił latem 1978 gdańską Lechię. Miał wówczas 31 lat. Przy Traugutta spędził trzy sezony, zapadając w pamięć kibiców, jako zdobywca wielu ważnych i pięknych bramek. Niestety, nie zdołał z Lechią powrócić do ekstraklasy. W 1981 wyjechał do Szwecji, gdzie kontynuował karierę w Degerfors IF. Nie wrócił już do Polski. Zmarł w 1995 roku w Szwecji i tam został pochowany.

Mirosław PĘKALA był pierwszym piłkarzem, który zagrał w obu klubach na poziomie ekstraklasy. Wielki, ale niestety, niespełniony talent. Zaliczył prawie sto meczów w reprezentacjach juniorskich, ale tylko sześć w pierwszej. W Śląsku zadebiutował w sierpniu 1977 w meczu z Ruchem mając niecałe 16 lat. Zdobył w barwach wrocławian mistrzostwo Polski juniorów w 1979 i dwukrotnie wicemistrzostwo seniorów w 1978 i 1982. Miał na swoim koncie także wicemistrzostwo Europy juniorów z 1980. Niestety, ciągłe problemy wychowawcze i spowodowanie jesienią 1984 wypadku samochodowego spowodowały jego dyskwalifikację. Do Lechii ściągnął go wiosną 1985 trener Wojciech Łazarek. W Gdańsku odbudował formę i zagrał wiele bardzo dobrych meczów na poziomie ekstraklasy. Niestety, w czerwcu 1988 przeżył z Lechią degradację do II ligi. A jego niesportowy tryb życia spowodował kolejną dyskwalifikację i przedwczesne zakończenie kariery. Latem 1989 próbował jeszcze wrócić do Śląska, ale po raz kolejny nie wykorzystał danej mu szansy.

Bolesław BŁASZCZYK latem 1980 w wieku 16 lat trafił do pierwszego zespołu Lechii. Jesienią zadebiutował, w wówczas drugoligowej Lechii, w meczu Pucharu Polski z Zawiszą Bydgoszcz. W sezonie 1980/81 w lidze zagrał łącznie w 6 meczach, a w pierwszej jedenastce wybiegł w meczu ostatniej kolejki przeciwko Moto-Jelcz Oława. W tym okresie został powołany do reprezentacji Polski U-17 kierowanej przez Mieczysława Broniszewskiego. Sezon 1981/82 nie był dla niego udany. Lechia po bardzo słabej grze spadła do III ligi a Błaszczyk w marcu złamał nogę podczas meczu kadry juniorów w stolicy Uzbekistanu - Taszkiencie. W III lidze w barwach Lechii grał tylko jesienią 1982 roku. Chcąc dalej występować w reprezentacji musiał poszukać klubu z wyższej klasy rozgrywkowej, dlatego wiosną 1983 r. trafił do Bałtyku Gdynia. Tym samym nie zagrał w barwach Lechii w meczach decydujących o zdobyciu Pucharu Polski. Nie wystąpił w dwumeczu z Juventusem i nie wywalczył z biało-zielonymi awansu do II ligi a wiosną 1984 do ekstraklasy. Jednak z reprezentacją, w której grał w podstawowym składzie, zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata U-20 w Meksyku. W przerwie zimowej sezonu 1984/85 w ramach służby wojskowej trafił do Śląska. Mimo dobrej gry w rezerwach, nie dostał niestety szansy na debiut w pierwszej jedenastce i wrócił do Bałtyku.

Tomasz UNTON to urodzony w Szczecinie wychowanek Arki Gdynia, występujący na pozycji pomocnika. W trakcie sezonu 1987/88 przeszedł do Lechii Gdańsk. Wiosną 1988 zaliczył osiem meczów na poziomie ekstraklasy i spadł z Lechią do II ligi. Jednak po degradacji został w klubie i w barwach biało-zielonych występował na drugim froncie przez ponad sześć sezonów. Wiosną 1995 przeszedł do Legii Warszawa i zdobył z nią mistrzostwo i Puchar Polski. Jesienią 1995 wrócił do Lechii, ale już sfuzjowanej z Olimpią. Niestety, mimo starań przeżył w Gdańsku, po raz drugi, gorycz degradacji z ekstraklasy. Rok później znów zaliczył spadek z najwyższej klasy rozgrywkowej, tym razem w barwach Śląska. We Wrocławiu wiosną 1997 zagrał w siedmiu meczach ligowych. W 2009 roku został trenerem grup młodzieżowych Lechii, później pracował z rezerwami Biało-Zielonych. Jesienią 2014 - po zwolnieniu Joaquima Machado - przez prawie dwa miesiące wspólnie z Maciejem Kalkowskim prowadził pierwszy zespół gdańskiej Lechii.

Grzegorz SZAMOTULSKI - wychowanek Lechii, utalentowany bramkarz, znany z bardzo dobrej gry na przedpolu. 13-krotny reprezentant Polski w barwach Legii (1996-98) i Amiki (2003). Niestety, nie zagrał w barwach macierzystego klubu w oficjalnym meczu. W trakcie sezonu 1993/94 przeszedł do Legii, skąd został wypożyczony do Hutnika Warszawa. Od jesieni 1996 do 1999 był już podstawowym bramkarzem stołecznej Legii. Do Wrocławia trafił ponad wiosną 2001 po niezbyt udanych wojażach w Grecji, gdzie występował w PAÓK-u Saloniki. W naszym klubie zagrał w 8 meczach. Miał wówczas ratować dla Śląska ekstraklasę i sztuka ta mu się udała. Niestety, latem 2001 odszedł do Amiki Wronki, gdzie zbierał bardzo dobre recenzje a Śląsk wiosną 2002 spadł do II ligi.

Sebastian MILA co ciekawe zadebiutował w Śląsku 9 sierpnia 2008 roku w meczu przeciwko … Lechii (1:1). W barwach gdańskiego klubu zdobył wicemistrzostwo Europy U-16 w 1999 i mistrzostwo Europy U-18 w 2001. Zawodnik do dziś podkreśla, że bardzo dużo zawdzięcza Lechii, jak i trenerowi Michałowi Globiszowi, który ściągnął go do Gdańska. Niestety, trafił na bardzo trudny okres w dziejach biało-zielonych. Latem 1998 w związku z poważnymi problemami finansowymi i organizacyjnymi klubu z ulicy Traugutta, doszło do fuzji Lechii z drugą gdańską drużyną Polonią. 4 marca 2000 Mila zadebiutował w II lidze w drużynie seniorów Lechii/Polonii. W następnym sezonie 2000/01 - mimo bardzo dobrej postawy na boisku - nie zdołał uchronić swojego klubu przed spadkiem do III ligi. Młody 19-letni zawodnik, chcąc dalej się rozwijać i grać na wyższym poziomie ligowym latem 2001 postanowił przejść do II-ligowego Orlenu Płock, skąd zimą - trafił do Groclinu Grodzisk. Tam jego kariera nabrała rozpędu. W 2008 roku za namową trenera Tarasiewicza przeszedł do Śląska - ówczesnego beniaminka ekstraklasy. W ciągu trzech sezonów zdobył z WKS-em trzy medale mistrzostw Polski: złoty (2012), srebrny (2011) i brązowy (2013). Ponadto wywalczył z wrocławskim klubem Puchar Ekstraklasy (2009), Superpuchar (2012) i dotarł do finału Pucharu Polski (2013). Przyczynił się do awansu polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Europy we Francji w 2016. W październiku 2014 w pamiętnym meczu z Niemcami strzelił bramkę ustalając wynik spotkania na 2:0. Na początku 2015 postanowił po latach wrócić do gdańskiej Lechii - klubu do którego trafił mając 15 lat. W 2018 zakończył karierę piłkarską.

Mateusz MACHAJ to bratanek Stefana - piłkarza Śląska z lat 80. ubiegłego wieku. W ekstraklasie zadebiutował jesienią 2008 roku w barwach Lecha Poznań. Latem 2011 z Chrobrym Głogów awansował do nowej II ligi (III poziom). Następnie trafił do Lechii Gdańsk i po trzech latach przerwy ponownie zagrał w ekstraklasie. W składzie gdańszczan widział go ówczesny trener Biało-Zielonych Bogusław Kaczmarek. Jednak w połowie 2013 roku przejął Lechię Michał Probierz i Machaj nie dostawał zbyt wielu okazji, by pokazać swoje piłkarskie umiejętności. Na początku 2014 roku przeszedł do Śląska. W barwach wrocławskiego klubu zadebiutował w marcu w wygranym 1:0 wyjazdowym pojedynku z Cracovią. Jesienią 2015 roku głównie z powodu kontuzji zagrał tylko w trzech meczach ligowych. W styczniu 2016 Śląsk nie przedłużył z nim kontraktu i Machaj wrócił do Chrobrego. Jego młodszy brat Bartosz wiosną 2015 grał w rezerwach Śląska.

Wojciech PAWŁOWSKI jest wychowankiem Bałtyku Koszalin i ma na koncie występy w reprezentacji Polski U-19 i U-21. W 2010 roku przeszedł do Lechii Gdańsk. Początkowo grał w zespole Młodej Ekstraklasy i w rezerwach klubu z Trójmiasta, by w sezonie 2011/12 zaliczyć w Lechii 16 występów w ekstraklasie. Następnie przeszedł do włoskiego Udinese. W barwach Biało-Czarnych, jak i kolejnego klubu, czyli US Latiny był tylko rezerwowym. Na początku 2014 roku został z Udinese wypożyczony do Śląska. We Wrocławiu miał się odbudować i zacząć grać, co nie udawało mu się we Włoszech. Wiosną był jednak rezerwowym także w WKS-ie, będąc słabszym od Mariana Kelemena. Jesienią 2014 był przymierzany do roli pierwszego golkipera Śląska, jednak stracił miejsce w bramce na rzecz Pawełka po słabym występie w 2. kolejce przeciw Pogoni w Szczecinie. W zimowym okienku transferowym przeszedł do Bytovii Bytów, w barwach której wiosną zagrał w pięciu meczach na zapleczu ekstraklasy. Jesienią pozostawał bez klubu i trenował z Udinese. Na początku 2016 trafił do Rozwoju Katowice z którym spadł do II ligi. Następnie bronił barw Górnika Zabrze a ostatnio Widzewa Łódź.

Piłkarze Śląska i Lechii:

1. Błażej Augustyn: Śląsk 2003-04 (juniorzy), Lechia 2017-20 
2. Bolesław Błaszczyk: Lechia 1980-82, Śląsk 1985(w) (rezerwy)
3. Tomasz Borowiec: Śląsk 1996-97 (rezerwy) i 1999 (rezerwy), 2000(j) Lechia
4. Piotr Bubiłek: Lechia 2000(j), Śląsk 2001(j)
5. Michał Chrapek: Lechia 2015-17, Śląsk 2017-20
6. Marcin Ciliński: Lechia 1995-96, Śląsk 1997-98
7. Jan Erlich: Śląsk 1974-78, Lechia 1978-81
8. Piotr Jacyna: Śląsk 1995(j) (bez gry), Lechia 2000(j)
9. Marcin Janus: Lechia 1995(j) i Lechia 2005-06, Śląsk 1999-01
10. Jerzy Kasalik: Śląsk 1969-70, Lechia 1975-76
11. Jakub Kosecki: Lechia 2012(w), Śląsk 2017-18(j)
12. Aleksandar Kovacević: Lechia 2015-16(j) i 2017(j), Śląsk 2017(w)
13. Kamil Kowalczyk: Śląsk (wych) do 1994 (bez gry), Lechia 1995-1996
14. Maciej Kowalczyk: Śląsk 2000-01, Lechia 2008-09
15. Grzegorz Krysiak: Śląsk 1999(w), Lechia 2000(w)
16. Mateusz Lewandowski: Śląsk 2017(w) i 2018(w), Lechia 2017(j) i 2018-19
17. Mateusz Machaj: Lechia 2011-13, Śląsk 2014(w)-15(j)
18. Michał Mak: Lechia 2015-16(j), 2017(w) i 2018-19, Śląsk 2017-18
19. Sebastian Mila: Lechia 1997-98 (juniorzy), 1998-01 i 2015(w)-18, Śląsk 2008-14(j)
20. Tomasz Moskal: Śląsk 1994-97, Lechia 2000(j)
21. Flavio Paixao: Śląsk 2014(w)-15(j), Lechia od 2016(w)
22. Marco Paixao: Śląsk 2013-15, Lechia 2016(w)-18
23. Jacek Paszulewicz: Lechia 1998(j), Śląsk 2001(w)
24. Bartłomiej Pawłowski: Lechia 2015(j) i 2016-17, Śląsk od 2020(j)
25. Wojciech Pawłowski: Lechia 2010-12, Śląsk 2014
26. Mirosław Pękala: Śląsk 1977-84(j), Lechia 1985-88(j)
27. Krzysztof Rusinek: Lechia (wych) do 2001 i 2004-06, Lechia/Polonia 2001/02, Śląsk 2007(w)
28. Krzysztof Sadzawicki: Lechia 1995-96, Śląsk 1999-01
29. Grzegorz Szamotulski: Lechia (wych) do 1993 (bez gry), Śląsk 2001(w)
30. Adam Tokarz: Śląsk 1967-69, Lechia 1973-74
31. Tomasz Unton: Lechia 1988-96, Śląsk 1997(w)
32. Dariusz Wojciechowski: Śląsk 1996-97, Lechia 2001(w)
33. Łukasz Zwoliński: Śląsk 2017(w), Lechia od 2020(w)
34. Dzidosław Żuberek: Śląsk 1998-99, Lechia 2000(w)

Trenerzy Śląska i Lechii:

Wojciech Łazarek: Lechia 1974-75 i 1985-86, Śląsk 1999

Romuald Szukiełowicz: Śląsk 1989-91, 1995-96 i 2015-16, Lechia 2000

Zygmunt Czyżewski - jeden z pionierów gdańskiej piłki, grał w BOP Baltia (1945-46). Był gorącym zwolennikiem zmiany nazwy tego klubu na Lechia. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. W latach 1960-61 prowadził w II lidze piłkarzy Śląska Wrocław.

Piotr Stokowiec - w rundzie jesiennej sezonu 2000/01 był zawodnikiem Śląska. Od wiosny 2018 prowadzi Lechię, z którą w 2019 roku zdobył Puchar Polski i Superpuchar oraz brązowy medal ekstraklasy.

źródło: Krzysztof Mielczarek slaskwroclaw.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora