W tym roku Lechia Gdańsk obchodzi 75 lat swojego istnienia. Klub powstał 7 sierpnie 1945 roku. Już 8 sierpnia odbył się pierwszy trening piłkarski, jeszcze bez sprzętu sportowego, w obuwiu w którym sportowcy na co dzień chodzili do pracy, ale z zapałem godnym olimpijczyków.

Dnia 9 sierpnia 1945 r. Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów zgłosił do Zarządu Miejskiego w Gdańsku listę sportowców mających wystąpić w Święcie Sportu. W sumie kierownik referatu zgłosił do zawodów 22 sportowców, w tym panie do 13 dyscyplin. Trzeba nadmienić, że wielu z zawodników występowało w kilku dyscyplinach. Przykładowo piłkarz B.O.P.-u Marian Łącz (późniejszy znany aktor teatralny i filmowy) startował w biegu na 3 km. oraz w pchnięciu kulą, w biegach brał także udział inni piłkarze np. Stanisław Baran i Bolesław Żytniak (grający przed wojną w Lechii Lwów).

013

15 sierpnia klub posiadał już sprzęt sportowy do piłki nożnej i częściowo do lekkoatletyki, zaś już 18 sierpnia K.S. B.O.P. rozegrał swój pierwszy historyczny międzyklubowy mecz! 

Był to sprawdzian przed zbliżającymi się rozgrywkami krajowymi oraz Świętem Sportu, ale przede wszystkim przed turniejem błyskawicznym w dniu następnym. W towarzyskim meczu pomiędzy Gryfem Wejherowo a K.S. B.O.P. zwyciężyli gdańszczanie z wynikiem 3:0.

Niestety nie posiadamy informacji o składzie drużyny Lechii ani o strzelcach bramek. Co prawda badamy zbiory Biblioteki PAN i Archiwum Państwowego, ale jak na razie nic więcej poza suchym wynikiem nie udało się znaleźć. 

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora