W niedzielny wieczór kibice Lechii cieszyli się wygraną w Białymstoku, która wraz z odpowiednimi wynikami na innych stadionach, dała nam awans w tabeli PKO Ekstraklasy i znacznie przybliżyła do podium. Jak się okazuje ta wygrana i kolejne 3 punkty dały nam również historyczny awans.

Na początku bieżącego sezonu zaktualizowaliśmy Tabelę Wszechczasów Ekstraklasy o wyniki z minionego sezonu. Gdańszczanie byli wówczas na 16 pozycji.

Na koniec sezonu 2018/2019 Biało-Zieloni mieli na koncie 867 punktów. Na 15 pozycji była Polonia Bytom z dorobkiem 881 punktów. Różnica była niewielka i wiadomym było, że po kilku kolejkach obecnego sezonu Lechia przeskoczy Polonię. Tak się właśnie stało 21 września 2019 roku. Dzięki wygranej z Koroną, Lechia miała zdobyte 883 punkty od początku swoich występów w Ekstraklasie i wskoczyła na 15 pozycję.

Kolejny awans był w naszym zasięgu jeszcze w tym sezonie. Oczywiście wszystko zależało od postawy Biało-Zielonych. 3 wygrane z rzędu w rundzie finałowej zrobiły swoje. 28 czerwca 2020 roku Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Jagiellonię Białystok. Tym samym po 33 kolejce Gdańszczanie z 52 punktami na koncie mają w sumie 919 punktów, dzięki czemu jak słusznie zauważył Marcin Gałek, wyprzedzili Zagłębie Sosnowiec i awansowali na 14 pozycję!

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu Lechia 💚 awansowała ⬆️ w tabeli wszech czasów Ekstraklasy na 1️⃣4️⃣ miejsce, wyprzedzając o 1 pkt Zagłębie Sosnowiec. #MyTworzymyHistorię

Opublikowany przez Marcina Gałka Niedziela, 28 czerwca 2020

Warto od razu dodać, że 13 miejsce jest w naszym zasięgu w przyszłym sezonie. Przed Lechią w tabeli jest obecnie Polonia Warszawa z dorobkiem 966 punktów. A jak wiadomo Polonia nie występuje w Ekstraklasie w bieżącym sezonie i raczej prędko w niej nie zagra.

Każdy łatwo sobie wyliczy, że to zaledwie 47 punktów. Wiadomo, że wszystko zależy od postawy naszych piłkarzy. Jeżeli będą grać dobrze, to kolejny awans przyjdzie na wiosnę 2021 roku.

Zachęcamy do zliczania punktów i czuwania byśmy nie przegapili tego bardzo ważnego wydarzenia.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora