19 sierpnia meczem w ramach 1/32 Fortuna Pucharu Polski Biało-Zieloni rozpoczną sezon 2020/2021. Rywalem gdańszczan będzie Stal Stalowa Wola - rywal mało znamy młodszym pokoleniom. Warto od razu dodać, że rywal bardzo niewygodny.

Dotychczasowa historia spotkań może budzić obawy przed środowym starciem. Na 18 rozegranych pojedynków Lechia Gdańsk wygrała zaledwie 3, 5 razy zanotowaliśmy remis i aż 10-krotnie zwyciężała Stal.

Dwukrotnie oba zespoły trafiały na siebie w Pucharze Polski. Oba mecze rozgrywane były w Stalowej Woli i oba zwyciężała Stal.

Pierwszy raz, który był zarazem pierwszym spotkaniem obu drużyn w historii, zespoły zagrały 31 lipca 1977 roku. Stal zwyciężyła 2:0 (bramki: Piotr Hellebrand 12’, Bogusław Szopa 55’). Niestety, jak to bywa, z początkowych faz rozgrywek pucharowych, mamy problemy ze składem Lechii. zobacz szczegóły

Drugie spotkanie pucharowe, to z kolei ostatni do tej pory mecz obu drużyn. Niestety mecz rozgrywany 24 września 2014 roku również w Stalowej Woli, zakończył się ponownie wygraną gospodarzy. Tym razem 2:1. zobacz szczegóły

Na poziomie Ekstraklasy Lechia spotkała się ze Stalą tylko w sezonie 1987/88 i co ciekawe tak się ta rywalizacja spodobała obu 11-tkom, że razem spadły do drugiej ligi, gdzie przez 3 sezony obejrzeliśmy 6 spotkań. Niestety nadal Biało-Zieloni nie potrafili wygrać i na 6 spotkań, mogli pochwalić się zaledwie dwoma remisami.

Sezon 1990/91 zakończył się awansem Stali do Ekstraklasy, tym samym na kolejną rywalizację musieliśmy poczekać do sezonu 1999/2000. Pierwszy mecz rozgrywany w Stalowej Woli wygrali gospodarze, ale już na wiosnę 29 kwietnia 2000 roku byliśmy świadkami historycznej pierwszej wygranej piłkarzy Lechii Gdańsk. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 (bramki: 10' Adam Fedoruk, 41' Robert Kugiel). zobacz szczegóły

20200818stal

W kolejnym sezonie również oglądaliśmy rywalizację obu 11-tek na poziomie drugiej ligi. Niestety o wynikach nie ma się co rozpisywać. Jak dobrze wiemy, coś wtedy pękło. Skończyła się stara Lechia.

Na kolejną rywalizację musieliśmy czekać, aż Lechia odbuduje się po tułaczce, po niższych ligach. Tak się stało, gdy Biało-Zieloni awansowali z trzeciej ligi do drugiej w roku 2005. W związku z tym przez kolejne dwa sezony mieliśmy okazję zobaczyć 4 spotkania obu drużyn. "Nowa Lechia" w końcu potrafiła wygrywać, czego efektem są obie wygrane w Gdańsku 18 listopada 2006 roku oraz 24 maja 2008 roku.

Ten ostatni mecz powinien się bardzo dobrze kojarzyć Władcom Północy. Nie dość, że był to mecz wygrany, to jednocześnie był ostatnim występem Biało-Zielonych w drugiej lidze!

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora