Już w poniedziałek długo wyczekiwane 37 Derby Trójmiasta.

W oczekiwaniu na emocje na murawie, wprowadzimy Was w klimat derbowy.

W poniedziałek 17 kwietnia będziemy świadkami historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy zostanie rozegrany pojedynek derbowy na Stadionie Energa.

Warto więc poznać historię dotychczasowych rywalizacji z piłkarzami Arki w Gdańsku. Na obiektach Lechii rywalizowano do tej pory 17 razy. Lechia zwyciężyła 7 meczów, padło 7 remisów a 3 razy wygrywała Arka. Bilans bramkowy 19:11 dla Lechii.

Pełna historia spotkań z Arką Gdynia

Pierwszy historyczny pojedynek odbył się 2 września 1964 roku. Obie jedenastki rywalizowały wtedy w drugiej lidze. Mecz zakończył się wygraną Biało-Zielonych 2:1 po bramkach Janusza Charczuka i Bogdana Adamczyka a mecz oglądało 15 tyś widzów. [zobacz raport meczowy]

derby trójmiasta

Kolejne dwa sezony to ponownie rywalizacja drugoligowa. Niestety w Gdańsku tylko raz udaje się Lechii zremisować.

Poziom wybrzeżowego piłkarstwa na przełomie lat 60-tych i 70-tych był jaki był więc do kolejnej potyczki doszło na poziomie zaledwie trzecioligowym. Mecz rozegrany 30 marca 1969 roku zakończył się bezbramkowym remisem a my niestety posiadamy bardzo mało danych odnośnie tego pojedynku [zobacz szczegóły].

Po kilku sezonach trzecioligowych doszło w latach 70-tych do serii spotkań na poziomie drugoligowym. Niestety Lechia zanotowała tylko 2 remisy i jedną porażkę.

Dopiero sezon 83/84 przyniósł długo wyczekiwane zwycięstwo. Arka, która kilka lat wcześniej świętowała swój największy sukces zmierzała do trzeciej ligi, zaś Lechia była na fali i sezon zakończyła awansem do Ekstraklasy. Mecz rozegrany 30 października 1983 roku w Gdańsku, który oglądało ponad 20 tysięcy osób zakończył się zwycięstwem 3:0 a wszystkie bramki zdobył Jerzy Kruszczyński [zobacz szczegóły meczu]

derby Lechia Arka

Na kolejną konfrontację musieliśmy czekać 10 sezonów a mecz rozegrany 12 września 1992 roku ponownie zakończył się wygraną Lechii 3:0. Bramki strzelili Mirosław Giruć, Marcin Kaczmarek i Sławomir Wojciechowski a spotkanie oglądało 8 tysięcy widzów [zobacz szczegóły].

derby Lechia Arka

W następny sezonie Lechia znowu strzela Arce 3 bramki. Mecz rozegrany 28 maja 1994 roku miał dramatyczny przebieg i zakończył się wygraną Lechii 3:2 po bramkach Mirosława Girucia, Marcina Kaczmarka oraz Grzegorza Motyki.[zobacz szczegóły meczu]

derby Lechia Arka

W kolejnych sezonach w latach 90-tych notowaliśmy tylko bezbramkowe remisy a przełom wieku to jak wiadomo odbudowa Lechii od zera i długie wyczekiwanie na rywalizację derbową.

Pierwszy mecz w XXI wieku został rozegrany na zapleczu ekstraklasy 10 października 2007 roku i ponownie zakończył się bezbramkowym remisem [zobacz szczegóły meczu].

Jako, że obie jedenastki zakończyły sezon awansem do Ekstraklasy, w dniu 25 kwietnia 2009 roku byliśmy świadkami pierwszego meczu derbowego na najwyższym poziomie rozgrywek. Lechia wygrała 2:1[zobacz szczegóły meczu] rozpoczynając tym samym serię 3 ligowych wygranych z rzędu w Ekstraklasie nad Arką.

Oby poniedziałkowy mecz rozpoczął serię zwycięstw Biało-Zielonych na Stadionie Energa.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora