W niedzielę 9 kwietnia Biało-Zieloni powalczą o 3 punkty w Gliwicach.

Niedzielny pojedynek będzie 38 meczem w historii pomiędzy Piastem Gliwice a Lechią Gdańsk. Dotychczasowy bilans jest zdecydowanie korzystniejszy dla Biało-Zielonych, którzy zwyciężyli 19 razy padło 7 remisów a 11 razy wygrywali piłkarze z Gliwic.

Po raz pierwszy obie drużyny trafiły na siebie w sezonie 1963/64 na zapleczu Ekstraklasy. Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce w Gdańsku 15 września 1963 roku i zakończył się wygraną Lechii 1:0 po bramce Władysława Musiała w 82 minucie [zobacz szczegóły meczu]. W rewanżu wygrał Piast 2:1.

Kolejna okazja do spotkań była w sezonie 1972/73. Pierwszy mecz został rozegrany w Gliwicach 29 października 1972 roku i zakończył się rezultatem 0:1 czyli pierwszą wygraną Lechii na wyjeździe. Bramkę na wagę 2 punktów zdobył Janusz Orczykowski w 28 minucie[zobacz szczegóły meczu].

W kolejnych sezonach często dochodziło do potyczek Lechii z Piastem a kibicom najbardziej z tego okresu zapadł w pamięci meczu finałowy o Puchar Polski. Spotkanie zostało rozegrane w Piotrkowie Trybunalskim 22 czerwca 1983 roku i zakończyło się wygraną Lechii 2:1 po golach Krzysztofa Górskiego i Marka Kowalczyka, co jest największym sukcesem Klubu w całej 70-letniej historii [zobacz szczegóły meczu]

Po serii spotkań w latach 80-tych nastąpiła blisko 20-letnia przerwa w kontaktach obu 11-stek. Jednak już od sezonu 2006/07 praktycznie nieprzerwanie obserwujemy rywalizację Piasta i Lechii.

Ostatnie zwycięstwo w Gliwicach Biało-Zieloni zanotowali 1 sierpnia 2014 roku. Po dwóch bramkach Piotra Wiśniewskiego i jednej Stojana Vranjesa Lechia zwyciężyła 3:1 [zobacz szczegóły meczu].

W oczekiwaniu na mecz niedzielny mecz zapraszamy do obejrzenia ostatniego zwycięskiego spotkania w Gliwicach.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora