W sobotę 15 września czeka nas w Krakowie mecz na szczycie piłkarskiej ekstraklasy. Wisła zajmująca obecnie drugie miejsce podejmować będzie lidera - Lechię Gdańsk. Co ciekawe będzie to 60 spotkanie obu zespołów w historii.

W dotychczas rozegranych meczach 19 razy zwyciężała Lechia, odnotowaliśmy 14 remisów a aż 26 krotnie wygrywali piłkarze krakowskiej Wisły. Jak zatem widać historia pojedynków jest bardzo długa i jest co odrabiać.

Pierwszy mecz został rozegrany na poziomie ekstraklasowym 29 maja 1949 roku w Gdańsku i zakończył się wysoką wygraną Wisły 5:1 a honorowe trafienie zanotował Alfred Kokot 18' [zobacz szczegóły meczu] W rewanżu w Krakowie ponownie zanotowaliśmy pogrom 4:0.

Pierwszą wygraną w Krakowie odnotowaliśmy w meczu o Puchar Polski. 28 kwietnia 1955 roku Lechia po golu Alfreda Kobylańskiego 4' zwyciężyła 1:0 i awansowała do 1/4 rozgrywek [zobacz szczegóły meczu]

2 tygodnie później 15 maja 1955 roku w meczu ligowym ponownie zwyciężyli Biało-Zieloni tym razem 3:1. Bramki dla Lechii zdobyli: 53' Jerzy Kaleta, 69' Bogdan Adamczyk, 85' Czesław Nowicki [zobacz szczegóły meczu]

Wisła Lechia

Oby i w tym sezonie oba najbliższe mecze rozgrywane w grodzie Kraka zakończyły się wygraną Lechii Gdańsk.

Podsumowując w meczach rozegranych w Krakowie aż 18 razy zwyciężali gospodarze, zanotowaliśmy zaledwie 4 remisy i 7 wygranych Lechii Gdańsk, z czego ostatnia miała miejsce 6 maja 2017 roku [zobacz szczegóły meczu]. Gdańszczanie zwyciężyli 1:0 po samobójczym trafieniu Łukasza Załuski 58'.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora