Już dzisiaj Lechia w ramach 6. kolejki Ekstraklasy zmierzy się u siebie z Radomiakiem. Będzie to jedenaste spotkanie obu ekip w historii. Początek meczu o 15:00.

Bilans dotychczasowych gier między Lechią a Radomiakiem jest dość wyrównany. Piłkarze z Gdańska górą byli w czterech spotkaniach, trzy razy wygrywał Radomiak oraz trzykrotnie obie drużyny dzieliły się punktami. Warto zaznaczyć, że nigdy drużyna grająca w charakterze gości nie zdołała wygrać. Zazwyczaj były to także spotkania bogate w bramki – tylko dwa razy zdarzyło się, żeby żadna z drużyn bramki nie zdobyła.

Do pierwszego spotkania obu ekip w historii doszło niemal równo 73 lata temu – 29 sierpnia 1948 roku. Wówczas oba zespoły zmierzyły się na stadionie przy Traugutta 29 w ramach drugiej rundy eliminacji w barażach o Ekstraklasę. Lechia wygrała tamto spotkanie 3:0, a na listę strzelców wpisali się dwukrotnie Roman Rogocz oraz raz Alfred Kokot. Kilka miesięcy później obie ekipy znów spotkały się w barażach o Ekstraklasę – tym razem w Radomiu. W spotkaniu rozegranym 24 października 1948 roku padł remis 1:1. Bramkę dla Radomiaka zdobył wówczas Gniewek, a dla Lechii Henryk Kokot lub Roman Rogocz – różne źródła podają różne informacje na ten temat.

Kolejne cztery spotkania Lechii z Radomiakiem to rywalizacja na poziomie drugiej ligi. W 1950 roku w pierwszym spotkaniu Radomiak był górą 4:3, a kilka miesięcy później w Gdańsku to Lechia wygrała 2:1. Z kolei w sezonie 1977/78 w pierwszym spotkaniu Radomiak wygrał 1:0, a w drugim to Lechia była górą 2:0.

Z kolei w sezonie 1984/85 obie ekipy występowały w najwyższej klasie rozgrywkowej. W rundzie jesiennej w Gdańsku Lechia wygrała 2:1 po bramkach Aleksandra Cybulskiego oraz Jerzego Kruszczyńskiego. W wiosennym rewanżu w Radomiu padł remis 0:0.

Kolejne spotkania między Lechią a Radomiakiem odbyły się już w dwudziestym pierwszym wieku. W sezonie 2005/06 oba zespoły występowały w drugiej lidze. Jesienią w Radomiu gospodarze wygrali 2:1, a w rewanżu rozegranym 06 maja 2006 roku przy Traugutta padł wynik 0:0. Było to ostatnie spotkanie obu ekip w historii. 

 

 

Dzisiaj dwie biało-zielone ekipy zmierzą się jedenasty raz w historii. Będzie to dopiero ich trzecie starcie na poziomie ekstraklasowym. Jak pokazuje historia zazwyczaj lepiej spisywali się gospodarze. Kto dzisiaj wyjdzie górą?

Początek meczu o 15:00. Zapraszamy na stadion!

źródło: własne