W sobotę o 15:00 biało-zieloni rozegrają w Iławie mecz towarzyski z miejscowym Jeziorakiem. Będzie to pierwszy mecz Lechii pod wodzą trenera Tomasza Kaczmarka. Spójrzmy, jak w przeszłości wyglądały pojedynki tych dwóch drużyn.

W przeszłości oba zespoły zmierzyły się dziewięciokrotnie. Cztery razy były to mecze oficjalne, a pięć spotkań to były mecze towarzyskie. Sobotnie spotkanie będzie dziesiątym pojedynkiem w historii. Mecz zostanie rozegrany z okazji obchodów 75-lecia Jezioraka Iława.

Jeśli chodzi o bilans to jest on korzystniejszy dla Lechii. Biało-zieloni wygrali sześć spotkań, a dwa razy musieli uznać wyższość Jezioraka. W jednym spotkaniu rozegranym w lipcu 1987 roku padł remis 1-1. Ostatnie spotkanie obu ekip odbyło się cztery lata temu. Był to mecz towarzyski – także rozegrany w Iławie. Lechia wygrała to spotkanie aż 11:0.

Z kolei pierwsze spotkanie w historii odbyło się 1 maja 1986 roku. Na stadionie w Iławie zasiadło wówczas pięć tysięcy kibiców. Lechia wygrała tamto spotkanie 2:1 po golach Andrzeja Salacha i Macieja Kamińskiego. Dla Jezioraka honorową bramkę zdobył Marian Głombiowski. Warto zaznaczyć, że był to mecz towarzyski. 

W sierpniu 1997 roku doszło do starcia obu ekip w ramach 1/64 finału Pucharu Polski. Biało-zieloni przegrali wówczas u siebie 3:1 z zespołem z Iławy i pożegnali się z rozgrywkami. Dla Jezioraka bramki zdobyli wówczas Krzysztof Kowalik oraz dwie Paweł Pasik. Dla Lechii jedyną bramkę zdobył Marcin Kubsik

Kolejne lata to wysokie wygrane Lechii. W 1998 roku biało-zieloni wygrali z Jeziorakiem 4:2, rok później 2:1. Rok 2000 był czasem większej liczby spotkań Lechii z Jeziorakiem - oba zespoły występowały wówczas w tej samej klasie rozgrywkowej. W rundzie wiosennej Lechia wygrała u siebie z Jeziorakiem 5-3, a wcześniej w lutym w ramach meczu towarzyskiego biało-zieloni okazali się lepsi wygrywając 4:1. We wrześniu 2000 roku oba zespoły zmierzyły się jeszcze w 1/32 finału Pucharu Polski. W regulaminowym czasie gry był remis 1-1 i o awansie zdecydowały rzuty karne. W serii jedenastek lepsi byli zawodnicy z Iławy, którzy wygrali ostatecznie 4:3. Biało-zieloni znów pożegnali się z Pucharem Polski.

Kolejne spotkanie odbyło się we wspomnianym już 2017 roku. Lechia wygrała mecz towarzyski w Iławie 11:0. Na listę strzelców wpisali się wówczas Ariel Borysiuk, Piotr Wiśniewski, Sebastian Mila, Grzegorz Kuświk, Rafał Wolski, Michał Chrapek, Michał Mak, Flavio Paixao, Mario Maloca oraz Bartłomiej Pawłowski. Ponadto do własnej bramki trafił piłkarz Jezioraka. 

Dzisiejszy mecz będzie więc dziesiątym spotkaniem w historii. Dla nowego trenera Tomasza Kaczmarka będzie to okazja do poznania bliżej stylu gry zawodników oraz przećwiczenia wariantów taktycznych przed powrotem do zmagań w lidze.

Początek meczu w Iławie o 15:00.

źródło: własne