Popularny Olek kilka dni temu skończył 59 lat. Przy tej okazji przypomnieliśmy w Mediach Społecznościowych przebieg jego kariery. Nie minęło kilka dni, gdy Pani Katarzyna - jego małżonka poinformowała nas, że Olek zgłosił się do występów w piątoligowej Spójni Sadlinki. W miniony weekend ruszyły rozgrywki ligowe i na murawie w Chojnicach zobaczyliśmy 59-letniego Aleksandra Cybulskiego w jego 41 sezonie na murawie! Brawo!

Aleksander Cybulski to wychowanek Bałtyku Gdynia. W klubie tym stawiał pierwsze kroki w piłce juniorskiej i seniorskiej. W "poważnej" piłce zadebiutował w meczu...przeciwko Lechii Gdańsk. 24 marca 1980 wszedł w 78 minucie na boisko, zastępując Henryka Dawida.

1980.03.25.baltyk gdynia lechia 1 0

Do Lechii trafił w roku 1983, a jego debiutem był mecz o Superpuchar Polski przeciwko Lechowi Poznań. Zagrał w pamiętnym meczu w Turynie. W Biało-Zielonych barwach grał równo 10 sezonów - rozegrał 211 spotkań. 

Rzadko słyszymy o tak długo występujących na murawie zawodnikach, szczególnie z takim dorobkiem jak Olek. 41 lat spędzonych na murawie jako piłkarz robi wrażenie. Z tej okazji chwilę z nim porozmawialiśmy.

Czy pamiętasz swój pierwszy występ seniorski?

Tak, jak najbardziej. Ale jaki to był mecz nie bardzo. Bardziej pamiętam swój debiut w Ekstraklasie, czyli moją debiutancką bramkę strzeloną Lechowi na Dębcu 8 marca 1981 roku (co ciekawe prasa lokalna, w tym część stron WWW trafienie przypisuje Andrzejowi Zgutczyńskiemu).

Jaką miałeś najdłuższą przerwę w karierze?

Nie miałem żadnej od początku kariery. Kontuzje mnie omijały. Jedyna poważniejsza kontuzja, jaką miałem była podczas mojego pobytu w Lechii.

Czy zastanawiasz się nad zakończeniem kariery?

Ja już kończyłem karierę kilkukrotnie, ale zawsze mnie ciągnie na murawę i mam ogromną satysfakcję grania z młodzieżą.

Jak u ciebie z kondycją?

Jakbym się sprężył i zaczął ostro trenować, nie wiem, czy nie dopadłyby mnie kontuzje. Z kolei przez to, że trenuję mniej, trochę to jest widoczne.

Czy zamierzasz grać regularnie?

Nie, zdecydowanie nie. Nawet mi czas nie pozwoli, gdyż pracuję zawodowo i dodatkowo pomagam Robertowi Kugielowi w Kowalach.

Z którego rocznika jest najmłodszy zawodnik w twoim zespole.

2005 (43 lata młodszy).

Co rodzina na twoją grę w takim wieku?

Żona Kasia bardzo lubi sport. Dzieci są bardzo przyzwyczajone, wnuki też grają w piłkę.

Jak Lechia spisze się w tym sezonie?

Życzę Lechii, by zagrała w pucharach.

Czy pamiętasz, ile masz meczów na koncie?

Według moich wyliczeń mam na koncie już ponad tysiąc występów na murawie.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora